W urzędach będą kontrole stosowania przepisów ograniczających ryzyko zakażenia

Administracja publiczna BHP Koronawirus

Placówki administracji państwowej i samorządowej w całym kraju będą wkrótce kontrolowane przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Sprawdzą oni, czy pracownicy mają dostęp do indywidualnych środków ochrony, a pracodawcy zapewniają środki odkażające. Przedmiotem zainteresowania będzie też bezpieczeństwo interesantów.

20.08.2020

Budżet państwa z deficytem na ponad 109 mld zł, PKB niższe o 4,6 proc.

Finanse publiczne Administracja publiczna

Na czwartkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok. Obowiązujący dotąd plan finansowy nie zakładał deficytu, jednak po zmianach wyniesie on ponad 109 miliardów złotych. Wydatki państwa będą wyższe o ponad 72 miliardy niż wcześniej planowano, wpływy z podatków zaś o ponad 36 miliardów niższe. PKB ma się obniżyć w tym roku o 4,6 proc.

20.08.2020

Unia odrzuca, minister gminom dorzuca - ale wątpliwości są

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Kryterium podziału środków funduszu celowego nie może dyskryminować. Rząd może przeznaczyć pieniądze na dowolny cel, ale nie może to zachęcać do działań niezgodnych z prawem UE. Eksperci nie kryją wątpliwości wobec rządowego wsparcia dla gmin „odrzuconych ideologicznie”. Minister sprawiedliwości znajduje dwa źródła finansowania i uzasadnia pomoc dla samorządów, które nie dostały dofinansowania z UE.

20.08.2020

Ponad 27 mln razy Polacy sprawdzali w lipcu historie pojazdów

Administracja publiczna

Dokładnie 27 111 032 razy obywatele Polski sprawdzali w lipcu w internecie historię pojazdu. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, to jedna z najpopularniejszych e-usług, choć niejedyna, którą przygotowano z myślą o kierowcach i pasażerach. - Mamy też coś dla pasażerów – e-usługę „Bezpieczny autobus” - podkreśla resort.

19.08.2020

Do końca września mają być koordynatorzy do spraw dostępności w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koordynacja spraw związanych z dostępnością urzędów dla osób o szczególnych potrzebach ma być zadaniem specjalnie wskazanych do tego urzędników. Każdy urząd administracji publicznej powinien wyznaczyć co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję koordynatora do spraw dostępności.

19.08.2020

NSA: Cudzoziemiec nie pozna informacji, przez które nie dostanie obywatelstwa

Administracja publiczna

Minister odmówił uznania cudzoziemca za obywatela polskiego z uwagi na niejawne informacje, które uzyskał z ABW. Człowiek ten nie pozna jednak ich treści, tylko płynące z nich wnioski. Nie ograniczyło to jego praw jako strony postępowania, ponieważ z dokumentami zapoznali się sędziowie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.08.2020

Senat bez poprawek w ustawach o spisie rolnym i spisie ludności i mieszkań

Administracja publiczna

Senatorowie głosowali za zmianami w ustawach umożliwiających przeprowadzenie spisów powszechnych w warunkach epidemii. Doprecyzowano definicje metod spisowych i zdecydowano, że w wypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej rachmistrzowie spisowi będą mogli zbierać dane również drogą telefoniczną.

18.08.2020

Pracodawcy apelują do rządu o podwyżki dla budżetówki w 2021 roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd zaproponował w ramach prac nad założeniami projektu ustawy budżetowej na 2021 rok zamrożenie płac w budżetówce. Konfederacja Lewiatan, podobnie jak większość partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, apeluje do rządu o weryfikację wstępnego stanowiska i zwiększenie wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej.

18.08.2020

Czerwone i żółte strefy jak rosyjska ruletka - typowanie bez zasad i solidnych podstaw

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Nie wiadomo, według jakich kryteriów rząd ogłasza lub odwołuje miasta i powiaty czerwonymi czy żółtymi strefami, w których obowiązują zaostrzone reguły sanitarne z powodu COVID-19. Jak ustalił serwis Prawo.pl, nikt tego z lokalnymi władzami nie uzgadniał, a włodarze dowiadują się o decyzji w ostatniej chwili. Zdaniem ekspertów, kryteria powinny być obiektywne, mierzalne i określone w rozporządzeniu.

17.08.2020

Twórcy także mogą liczyć na pomoc państwa w czasie pandemii

Finanse publiczne Administracja publiczna

Twórcy, samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca będą mogły liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Ustawa w tej sprawie została w piątek uchwalona przez Sejm.

14.08.2020

Prawo znoszące obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy do podpisu prezydenta

Administracja publiczna RODO

Sejm przyjął w piątek doprecyzowujące poprawki Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce. Nie zaakceptował jednak poprawki dotyczącej obowiązku zrekompensowania dochodów powiatów utraconych w związku z wejściem w życie ustawy.

14.08.2020

Specjalna ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji

Finanse samorządów Administracja publiczna

Uchwalona w piątek prze Sejm ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazać reprywatyzacji budynków z lokatorami. Projekt przygotował klub PiS, ale zyskał on poparcie większości opozycji. Za przyjęciem ustawy głosowało 416 posłów, ośmiu głosowało przeciwko, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

14.08.2020

Przepisy o spisach już dostosowane do stanu epidemii

Administracja publiczna

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawach o statystyce publicznej i spisach: rolnym i powszechnym, które dostosowują przepisy dotyczące prowadzenia spisów do warunków epidemii. Nowe prawo przewiduje m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie.

14.08.2020

Posłowie podwyższyli wynagrodzenia dla siebie i najważniejszych osób w państwie

Administracja publiczna

Sejm w ciągu niespełna doby uchwalił ustawę, według której wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województw będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Ustawa przewiduje też wynagrodzenie dla małżonki prezydenta.

14.08.2020

Dokument w telefonie, ale nie wszędzie dzwoni

Administracja publiczna Nowe technologie

Wiadomo, że usługa mTożsamość, czyli tzw. dowód osobisty w telefonie, nie zastąpi dokumentu w każdej sytuacji, ale powinna w tych, do których jest przewidziana. Okazuje się jednak, że brakuje urządzeń weryfikujących prawdziwość jej danych. A to wymaga zmian w prawie.

14.08.2020

RPO: Polska to już inny kraj, niż pięć lat temu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polska w 2020 r. jest zupełnie innym państwem, niż w 2015 roku. To był okres dramatyczny z punktu widzenia wartości i zasad konstytucyjnych, dotyczących kwestii ustrojowych Polski – mówił w czwartek w Senacie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik przedstawił informację o stanie praw i wolności w 2019 r. a także podsumował swoją pięcioletnią kadencję.

13.08.2020

NSA: Spływów nie będzie, bo las nie jest miejscem na przystań kajakową

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor chciał zbudować przystań kajakową w jednej z kaszubskich miejscowości. Na jego drodze stanęła zasada dobrego sąsiedztwa, ale to nie ona okazała się problemem. Odmówiono mu wydania decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ inwestycja miała powstać na gruncie leśnym. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora.

13.08.2020

Pudzianowska: Każde dziecko, także pary jednopłciowej, ma prawo do obywatelstwa

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dziecko, którego choćby jeden z rodziców jest obywatelem Polski ma prawo do polskiego obywatelstwa, a tym samym do wydania potwierdzających to dokumentów - mówi dr hab. Dorota Pudzianowska. I dodaje, że komplikacje związane z wydawaniem takich dokumentów dla dzieci par jednopłciowych są utrudnianiem uzyskania praw wynikających z obywatelstwa.

13.08.2020