Urzędnicy nie chcą być ponaglani, skarga na przewlekłość od razu do sądu

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Matki ubiegające się o świadczenia rodzinne, gdy ich mężowie pracują za granicą, mają stracić prawo do ponaglenia urzędników w załatwianiu swoich spraw. Na opieszałość w działaniu urzędu ma teraz przysługiwać skarga do sądu administracyjnego. To niepotrzebna komplikacja i wydłużenie procedury dla zainteresowanych i dodatkowe sprawy do rozpatrywania przez sądy.

20.04.2021

RPO: Osoby niewidome i słabowidzące nie mogą wypełnić ankiety spisu

Administracja publiczna

Program czytający dla osób niewidomych i słabowidzących w ramach Narodowego Spisu Powszechnego nie może odczytać części pytań ankiety, jest więc ona dla nich niedostępna – zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Mniejszości narodowe i etniczne też mają problemy – formularz blokuje niepolskie znaki diakrytyczne zawarte w ich danych.

19.04.2021

Korupcja dożywotnio pozbawi publicznych stanowisk i pieniędzy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna Wybory

Do gry wraca projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej. Zgodnie z nim osoby skazane za korupcję nie będą mogły być zatrudniane w instytucjach państwowych i samorządowych, a także spółkach z udziałem Skarbu Państwa i samorządu. Zostaną też pozbawione prawa startowania w wyborach. Projekt ma być wniesiony do Sejmu w tym tygodniu jako poselski, a Prawo.pl ustaliło, że PiS go poprze.

19.04.2021

Izdebski: Nie ma ucieczki od tego, by dane były dostępne w internecie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI RODO Prawo europejskie

Coraz więcej osób i organizacji domaga się, żeby publiczne dane były dostępne w sieci. Więc to nie ustawa ani program, ale przede wszystkim życie zmusiło urzędy do tego, żeby coraz więcej danych publikowały w sposób otwarty - mówi Krzysztof Izdebski, prawnik, członek zarządu i dyrektor programowy Fundacji ePaństwo.

17.04.2021

Dane prawie jak okno – należy je otwierać, ale trzeba wiedzieć jak

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Prawo europejskie

Nieubłaganie zbliża się termin wdrożenia w Polsce przepisów dotyczących otwierania danych publicznych, tymczasem nie do końca wiadomo, na czym ma to polegać. Część urzędów podchodzi do sprawy bez przekonania - wątpliwości budzą licencje, bezpieczeństwo i prywatność osób oraz sposób udostępnienia danych. Tymczasem ta regulacja nie koliduje z zasadami ochrony danych osobowych.

16.04.2021

TK: Po zakończeniu kadencji RPO nie może sprawować urzędu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się 9 września 2020 r. zapowiedział, że będzie pełnił te obowiązki do czasu wejścia wyroku w życie.

15.04.2021

NSA: Linia lotnicza płaci karę, ale pasażer nie opłaca solidarnie kosztów procesu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Nie może być tak, że kto wygrał spór z urzędem - ten płaci koszty procesu i pełnomocnika. Zwrot kosztów przysługuje każdemu z pasażerów opóźnionego lotu odpowiednio do udziału w sprawie. Błędnie zatem sąd pierwszej instancji zasądził na ich rzecz solidarnie koszty z tytułu zastępstwa procesowego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

13.04.2021

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy - większość kwalifikowana, czy wystarczy zwykła?

Administracja publiczna Prawo europejskie

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się zająć ratyfikacją przyjętej 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzji o utworzeniu Funduszu Odbudowy w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa. Politycy liczą potrzebne do tego głosy, ale część prawników twierdzi, że nie wystarczy zwykła większość w Sejmie i Senacie.

13.04.2021

Zakończyły się konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Opinie i uwagi sformułowane podczas konsultacji publicznych projektu Krajowego Planu Odbudowy są obecnie analizowane przez grupę ekspertów z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zostały też podjęte pierwsze decyzje o zmianach w dokumencie, m.in. dotyczące uwzględnienia jako beneficjentów organizacji społecznych, dużych miast i zeroemisyjnego transportu.

12.04.2021

Prof. Zaleśny: Ratyfikacja Funduszu Odbudowy to przekazanie Unii kompetencji, zwykła większość nie wystarczy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Ratyfikacja unijnej decyzji o tworzeniu Funduszu Odbudowy oznacza przekazanie Komisji Europejskiej części kompetencji organów władzy państwowej Polskiego Państwa, a to wymaga procedury wynikającej z art. 90 konstytucji, czyli większości 2/3 w obu izbach parlamentu albo referendum - twierdzi dr hab. Jacek Zaleśny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

12.04.2021

Zgłoszenie zgonu online jest potrzebne - bez papieru i pośrednika

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Urzędnicy z urzędów stanu cywilnego większych miast są na ogół sceptyczni co do umożliwienia rejestracji zgonu poza miejscem zdarzenia, bo odmiejscowienie innych spraw już obciążyło duże urzędy. Zgadzają się jednak, że zgłoszenie zgonu przez internet, bez wizyty osoby zgłaszającej w urzędzie, byłoby zasadne i korzystne dla obu stron.

10.04.2021

Prezydent czasem wetuje, ale Sejm sprzeciwu nie zauważa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W czasie prawie sześciu lat sprawowania urzędu Andrzej Duda odmówił podpisania tylko 10 ustaw. Jednak nie można tego traktować jako uznania dla dobrej roboty legislacyjnej parlamentu. Podobnie jak to, że Sejm nie głosuje nad wetami prezydenta nie oznacza tylko, że nie ma kwalifikowanej większości do ich odrzucenia, albo że przyznaje się do uchwalenia wadliwej ustawy. Regułą jest uchwalanie kolejnej noweli lub zupełna "cisza legislacyjna".

10.04.2021

Administracja na pracy zdalnej do 18 kwietnia

Administracja publiczna Koronawirus

W urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy i dyrektorzy mają polecać pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Nowelizacja rozporządzenia przedłuża ją do 18 kwietnia.

09.04.2021

Płeć i stan cywilny w formularzu spisu – problem z danymi osób LGBT

Administracja publiczna

Organizacje działające na rzecz praw osób LGBT+ interweniują u Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie zmian w formularzu spisu powszechnego. Ich zdaniem zmusza on osoby LGBT do podawania nieprawdziwych danych dotyczących płci osób transpłciowych i niebinarnych oraz stanu cywilnego osób żyjących w związkach jednopłciowych.

08.04.2021

Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo europejskie

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021

W 2020 roku wzrosły płace w służbie cywilnej, ale nadal w wielu urzędach są niskie

Administracja publiczna Służba cywilna

Utrzymująca się wysoka dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia i najwyższy od 20 lat wzrost kwoty bazowej – to niektóre wnioski ze sprawozdania Szefa Służby Cywilnej za 2020 rok. Jednocześnie w prawie połowie urzędów w służbie cywilnej wynagrodzenie jest niższe niż w gospodarce narodowej.

08.04.2021

Bez udziału urzędnika będzie można pobrać zaświadczenia z rejestru i dokonać meldunku

Administracja publiczna Prawo AI

Zmniejszenie dokumentacji papierowej, przyspieszenie załatwienia spraw i eliminacja osobistej wizyty w urzędzie – to cel projektu nowelizacji ustawy. Nowe usługi nie będą wymagały udziału urzędnika przy obsłudze zapytań. To również oszczędności, bo opłata skarbowa nie będzie musiała być ponoszona. Chodzi o udostępnianie danych z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych.

07.04.2021

Instytucje publiczne nie lubią krytyki i nie chcą patrzenia przez związki na ręce

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Śledzenie prywatnych wpisów w mediach społecznościowych, monitorowanie stron związkowych i wpisów na forach czy oskarżanie o przekroczenie dopuszczalnej krytyki pracodawcy, to tylko niektóre praktyki w instytucjach publicznych. Celem jest zastraszenie związkowców i zniechęcenie do patrzenia pracodawcy na ręce. Zdaniem ekspertów, związkowcy potrzebują lepszej ochrony.

07.04.2021

Spisujemy się sami, formularz na stronie GUS

Administracja publiczna

Główny Urząd Statystyczny informuje, że już pierwszy milion osób spisał się w trwającym właśnie spisie powszechnym i 250 tys. mieszkań. Prezes GUS apeluje do obywateli o spisywanie się samemu, gdyż z powodu Covid-19 rachmistrze nie będą nas odwiedzać w domach. Formularz trzeba wypełnić przez internet.

05.04.2021

Więcej zgonów w pandemii to wytężona praca w urzędach stanu cywilnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Drastycznie rośnie liczba zmarłych, urzędy stanu cywilnego notują nawet kilkudziesięcioprocentowy wzrost rejestracji aktów zgonu. Wyższa absencja pracowników przez COVID, opieka nad dziećmi czy izolacja powodują trudności z zapewnieniem kadry, zwłaszcza przy dodatkowych dyżurach, także w weekendy. Więcej czynności do wykonania w USC to także lawinowy skok wniosków o wydanie odpisów aktów zgonu.

03.04.2021