Nie będzie ustawowego limitu kar umownych w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przepis o maksymalnej wysokości kar umownych wypadł z projektu nowelizacji prawa zamówień publicznych. Przeciwko takiemu ograniczeniu opowiedzieli się: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Prokuratoria Generalna i przedstawiciele samorządów, bo straciłby na tym budżet. Dlatego zamiast przepisu, będą jedynie rekomendacje.

12.10.2020

Zmiany w działach administracji - łączność do ministra aktywów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Ministerstwo Aktywów Państwowych przejmuje od resortu infrastruktury komórki organizacyjne oraz pracowników obsługujących dział łączność - wynika z opublikowanych w sobotę rozporządzeń Rady Ministrów. Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej z 1997 roku, dział łączność obejmuje sprawy poczty.

10.10.2020

Prof. Krawiec: Mediacja petenta z urzędnikiem to mrzonka

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Mediacja w postępowaniu administracyjnym nie przyjęła się. Wciąż pokutuje przekonanie, że relacje administracji z obywatelami są oparte na władztwie. Jeśli zmienimy ten sposób myślenia, mediacja w postępowaniu administracyjnym może stać się bardziej popularna – wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

10.10.2020

Dyrektorzy w urzędach obsadzani bez procedur i słabo dokumentowani

Administracja publiczna Prawo pracy

Ocena kandydatów i dokumentów, które prezentują, zamiast procedury - to norma przy rekrutacji na wyższe stanowiska w administracji. Nie ma jednolitych standardów, a ministerstwa dowolnie dokumentują proces zatrudniania dyrektorów – za pomocą wypełnionych formularzy, przedłożonych certyfikatów czy CV.

09.10.2020

Nadzór budowlany bezsilny wobec COVID-owych inwestycji

Administracja publiczna Budownictwo

Zamrażająca działanie prawa budowlanego specustawa uchwalona była w dobrej intencji walki z pandemią, ale zabrakło w niej jakichkolwiek kryteriów i kontroli, co spowodowało, że z przepisu mógł skorzystać każdy kto powołał się na przeciwdziałanie COVID-19, a postanowił budować zwykłe domy - twierdzi adwokat Martyna Dyga

09.10.2020

Premier przyjął dymisję wiceministra od budownictwa

Administracja publiczna

Robert Nowicki, jako wiceszef Ministerstwa Rozwoju od grudnia 2019 roku, odpowiadał za kwestie związane z mieszkalnictwem, budownictwem i zagospodarowaniem przestrzennym. Przygotował m.in. tzw. pakiet mieszkaniowy, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie. Rozpoczął również prace nad reformą planowania przestrzennego

08.10.2020

Rzecznik Finansowy do likwidacji, ale ma obrońców. Nawet w rządzie

Rynek i konsument Administracja publiczna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postuluje powołanie likwidatora biura Rzecznika Finansowego, bo obawia się, że rzecznik nie wywiąże się z nałożonych na niego obowiązków w związku ze zniesieniem jego stanowiska. Tymczasem w obronie rzecznika stanęli szef NBP, a także ministerstwa: aktywów państwowych i sprawiedliwości.

08.10.2020

Sejm prawie jednogłośnie uchwalił ustawę o e-doręczeniach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem - do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa o doręczeniach elektronicznych. Zagłosowali za nią prawie wszyscy posłowie. Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 442 posłów, przeciw było czterech, wstrzymało się pięciu parlamentarzystów.

07.10.2020

Sejm nadal nie wybiera nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zaplanowane na środę głosowanie w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zostało zdjęte z porządku obrad Sejmu. Tymczasem od 9 września trwa przedłużona kadencja prof. Adama Bodnara, a na 20 października wyznaczona została rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie pytania posłów PiS

07.10.2020

Premier na nowo podzielił administrację między ministrów

Administracja publiczna

We wtorek 6 października prezydent powołał nowych członków rządu, co związane jest ze zmianą liczby ministerstw i zakresów ich władzy. Tego samego dnia premier wydał tzw. rozporządzenia atrybucyjne, które przyporządkowały poszczególne działy administracji konkretnym ministrom. Zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw i od razu weszły w życie.

07.10.2020

Niespójne systemy komplikują rejestrację Polaków urodzonych za granicą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Ośrodki pomocy społecznej, urzędy stanu cywilnego czy urzędy pracy to przykłady najbardziej zbiurokratyzowanych jednostek. Samorządy starają się upraszczać procedury, żeby ułatwiać życie mieszkańcom i urzędnikom. Nie jest to jednak możliwe w przypadku zadań zleconych, jak sprawy z zakresu aktów stanu cywilnego.

07.10.2020

Rząd po rekonstrukcji - nowi ministrowie powołani

Administracja publiczna

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się we wtorek uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Powołani zostali zarówno nowi szefowie resortów, jak i ministrowie, których resorty zmieniły nazwę i zakres kompetencji. Wyjątkiem jest nowy minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek, który jest zakażony koronawirusem.

06.10.2020

Rząd do rekonstrukcji - ale wręczenie nominacji odwołane

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda nie dokonał w poniedziałek zmian w składzie Rady Ministrów. Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego nominacja została odwołana w związku z zachorowaniem na koronawirusa Przemysława Czarnka, który miał zostać ministrem edukacji i nauki oraz skierowaniem na kwarantannę wicepremiera Jacka Sasina oraz szefa KPRM Michała Dworczyka.

05.10.2020

W pandemii ważne jest utrzymanie ciągłości działania w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zasady utrzymania ciągłości działania organizacji są kluczowe w czasie pandemii, kiedy w każdej chwili grozi nam powrót do zamknięcia urzędów i przejście na system zdalny. Ważniejsze, żeby cały aparat administracyjny działał sprawnie, myślenie o zasadach zgodności jako nowym systemie do zarządzania w organizacji spada w hierarchii priorytetów na plan dalszy - mówi Jakub Mielczarek,

05.10.2020

Prof. Szydło o błędach wyroku WSA w sprawie wyborczych decyzji premiera

Administracja publiczna Wybory

Wyrok warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji premiera o przygotowaniu głosowania korespondencyjnego przez Pocztę Polską zawiera cały szereg stwierdzeń nietrafnych, zarówno odnośnie faktów, jak też ich prawnej oceny. Tak uważa, prof. Marek Szydło, przewodniczący Rady Legislacyjnej przy premierze. Jego zdaniem to była decyzja techniczna, która nie wpłynęła na prawa wyborcze.

04.10.2020

Skarb Państwa i gminy muszą bronić należących do nich nieruchomości przed zasiedzeniem

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W praktyce nierzadkie są przypadki, w których nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub własność komunalną pozostają przez dłuższy czas w samoistnym posiadaniu osób trzecich, co grozi nabyciem przez nie własności na skutek zasiedzenia. Przyczyny tego stanu rzeczy są zróżnicowane - pisze adwokat Jan Górski.

03.10.2020

W lotniczym druku straszak bez pokrycia w przepisach

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Pasażer przylatujący do Polski ma obowiązek zostawić służbom sanitarnym swoje dane. Treść dokumentu, który musi wypełnić sugeruje, że delikwenta podającego nieprawdę spotka surowa kara. Z pewnością jednak... nie za składanie fałszywych oświadczeń. Problemem jest także nakaz wpisywania adresu zameldowania, zamiast miejsca rzeczywistego zamieszkania.

03.10.2020

Spis rolny odbędzie się bez wywiadów bezpośrednich

Administracja publiczna Koronawirus

Od 1 października Główny Urząd Statystyczny wstrzymuje wywiady bezpośrednie w ramach spisu rolnego w gospodarstwach rolnych z powodu wysokiego poziomu zachorowań na COVID. Powszechny Spis Rolny potrwa do 30 listopada, udział w nim jest obowiązkowy.

01.10.2020

Konsultacji projektów prawa nie ma, są pozorne lub trwają… dwa dni

Samorząd terytorialny Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Prace nad ustawą futerkową, nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych czy o IPN, to najświeższe przykłady drastycznego ograniczania konsultacji prawa. Rząd wydaje się robić wszystko, by utrudnić szansę wypowiedzenia się ekspertom i zainteresowanym. Połowa projektów ustaw nie ma udokumentowanych konsultacji publicznych.

01.10.2020

SN: Pracownik cywilny administracji skarbowej wraca do pracy

Administracja publiczna Prawo pracy

Decyzja pracodawcy o niezatrudnianiu pracownika izby skarbowej, jako konsekwencja reformy KAS powinna opierać się na czytelnych kryteriach. A zatem pozbawianie pracy osób zatrudnionych w jednostkach skarbowych bez podania zasad selekcji łamało zakaz niedyskryminacji i zasadę równości wobec prawa - stwierdził Sąd Najwyższy.

01.10.2020