RPO: Polska nie pozwala na skargi do Komitetu Praw Dziecka ONZ

Administracja publiczna

Polscy obywatele nie mogą składać do Komitetu Praw Dziecka ONZ skarg na naruszenie praw dziecka, ponieważ Polska nie ratyfikowała dodatkowego protokołu do podpisanej w 2013 r. Konwencji o Prawach Dziecka - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I wskazuje, że do tego organu mogłaby np. trafić skarga na niemożność transkrypcji aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym.

26.02.2021

Doradcy obywatelscy mogą się już szkolić tylko online

Prawnicy Administracja publiczna

Doradcy obywatelscy, którzy z uwagi na epidemie nie byli w stanie spełnić obowiązku doszkalania się w ubiegłym roku, mogą dopełnić ten obowiązek do końca czerwca 2021 r. zachowując przy tym prawo do świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego do tego czasu – wyjaśnia ministerstwo sprawiedliwości. Szkolenia mogą być już w całości prowadzone online.

26.02.2021

Skarbówka będzie teraz do podatników mówić prosto

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Nadchodzi rewolucja w komunikacji fiskusa z podatnikami. - Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka, którą podpisały dziś szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska oraz dyrektor generalna Ministerstwa Finansów Renata Oszast.

25.02.2021

TSUE: Gminy nie odzyskają nadpłaconego VAT

Samorząd terytorialny VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna

Czy gmina powinna być uznana za podatnika VAT w zakresie podejmowanych przez nią czynności dotyczących przekształcenia prawa wieczystego użytkowania we własność? Czy opłata przekształceniowa stanowi wynagrodzenie za dostawę towaru? Na te pytania odpowiedział w ogłoszonym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

25.02.2021

Pierwsza prezes SN kwestionuje dostęp do informacji o ludziach władzy

Prawo cywilne Prawnicy Administracja publiczna

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego domaga się we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego stwierdzenia niezgodności z konstytucją ustawy o dostępie do informacji publicznej - w zakresie, w jakim jej przepisy nie konkretyzują znaczenia pojęć: ,,władze publiczne", ,,inne podmioty wykonujące zadania publiczne", ,,osoby pełniące funkcje publiczne" oraz „związek z pełnieniem funkcji publicznych".

25.02.2021

Dwie różne regulacje, podobny skutek - ograniczenie dostępu do informacji publicznej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W czwartek, 25 lutego, Sejm ma zająć się projektem zmian w procedurze karnej i uchwałą Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o służbie zagranicznej. Obie regulacje łączy jedna kwestia - zawierają zapisy ograniczające dostęp do informacji publicznej. Stanowisko w tej sprawie wydały m.in. Sieć Obywatelska WATCHDOG i Fundacja ePaństwo, duże zastrzeżenia mają też prawnicy i Rzecznik Praw Obywatelskich.

25.02.2021

WSA: Zarobki w skarbówce jawne dla osób, przeciwko którym prowadzone są postępowania

Administracja publiczna RODO

Osoba, przeciwko której wszczęto postępowanie karnoskarbowe złożyła wniosek o udzielenie informacji o wynagrodzeniach pracowników skarbówki związanych z jej sprawą. Organ odmówił, zasłaniając się prywatnością tych osób. Rozstrzygnięcie to zostało jednak uznane za przedwczesne, ponieważ informacja o zarobkach na określonym stanowisku jest publiczna.

24.02.2021

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej ma zmniejszyć liczbę wypadków

Administracja publiczna Transport

Z Krajowego Funduszu Drogowego w latach 2021-2024 rząd przeznaczy 2,5 mld zł na doświetlenie przejść, budowę chodników czy przebudowę skrzyżowań. Cel Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej to poprawa bezpieczeństwa na drogach i zwiększenie ochrony pieszych.

23.02.2021

WSA: UODO mógł ukarać głównego geodetę za brak współpracy

Administracja publiczna Budownictwo RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił we wtorek skargę Głównego Geodety Kraju na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej w kwocie 100 tys. zł za udaremnienie przeprowadzenia kontroli. Chodzi o głośną w ubiegłym roku sprawę Geoportalu 2.

23.02.2021

NIK: Niebezpieczne przejścia dla pieszych w województwie kujawsko-pomorskim

Administracja publiczna Policja

Mimo że w latach 2016-2019 w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano najmniej wypadków na 100 tys. mieszkańców w Polsce, to region ten wypadał najgorzej w całym kraju pod względem ciężkości wypadków i odsetka wypadków z udziałem pieszych. NIK sprawdziła więc, czy działania podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa w tym województwie są skuteczne.

23.02.2021

Sztuczna inteligencja rozdzieli korespondencję w urzędzie, jak się pomyli, pomoże człowiek

Administracja publiczna Prawo AI

Trwają prace NASK nad stworzeniem modułu rozdzielania korespondencji przez sztuczną inteligencję. Ma pomóc w przekazywaniu setek tysięcy dokumentów w elektronicznym zarządzaniu dokumentacją, aby oszczędzić czas urzędników. Ryzyko, że korespondencja zostanie źle zadekretowana jest, ale zawsze „na końcu łańcucha jest człowiek”, który dokona weryfikacji.

23.02.2021

WSA: Status bezrobotnego nie blokuje prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Uzyskanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ma wpływ na status osoby bezrobotnej. Posiadanie takiego statusu nie jest jednak przeszkodą, aby uzyskać prawo do świadczenia. Samorządowe kolegium odwoławcze miało inne zdanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał więc, że decyzja organu była nieprawidłowa i wyeliminował ją z obrotu prawnego.

23.02.2021

NSA: Kierowcy przysługują dwie skargi na odebranie prawa jazdy

Prawo karne Administracja publiczna

Kierowca przekraczający prędkość w obszarze zabudowanym, gdy starosta odbiera mu prawo jazdy, ma dwie drogi dochodzenia sprawiedliwości. W trybie administracyjnym, jak i przed sądem powszechnym w zakresie odpowiedzialności prawnokarnej za popełnienie czynu zabronionego. Naczelny Sąd Administracyjny uznaje ten dualizm za dostateczne gwarancje procesowe

22.02.2021

Mniej wniosków o azyl - w UE i w Polsce

Administracja publiczna Prawo europejskie

W ubiegłym roku liczba wniosków uchodźczych złożonych w krajach UE+ spadła do najniższego poziomu od 2013 r. O ochronę międzynarodową ubiegało się 461,3 tys. cudzoziemców, o 31 proc. mniej niż w 2019 r. Prawie 1/3 z wydanych decyzji była pozytywna - wynika z danych Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W Polsce złożyło takie wnioski 2,8 tys. osób.

19.02.2021

WSA: Gminny regulamin to nie miejsce na komunikaty, jak zmniejszyć ilość odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

W regulaminie utrzymania czystości i porządku nie można zobowiązać właścicieli nieruchomości do minimalizowania używania jednorazowych opakowań i zgniatania plastikowych butelek. Jeśli organ chciał poinformować mieszkańców o efektywnych sposobach ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, to akt prawa miejscowego nie jest odpowiednim przekaźnikiem takich komunikatów

19.02.2021

Senat: Nowa ustawa to likwidacja profesjonalnej dyplomacji

Administracja publiczna

Rządowej ustawy o służbie zagranicznej nie da się poprawić, gdyż prowadzi ona do obniżenia rangi Polski w świecie - ocenili senatorowie podczas debaty nad regulacją, która zakłada m.in. stworzenie nowej funkcji Szefa Służby Zagranicznej i zmianę naboru kadr do służby zagranicznej. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

18.02.2021

Szykuje się rewolucja w umowach z telekomami

Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Rząd kończy prace nad nowym prawem elektronicznym. Wprowadzi on wiele dobrych rozwiązań dla konsumentów, np. obowiązek informowania starych klientów o najkorzystniejszych taryfach, zmniejszenie wysokości odszkodowania za wcześniejsze zerwanie umowy. Wątpliwości firm budzi scalenie wszystkich regulaminów w jeden - może liczyć nawet kilkadziesiąt stron. Projekt dopuszcza też rozwiązanie umowy bez konsekwencji za źle wykonane usługi, ale…. tylko telefoniczne i telewizyjne.

18.02.2021

Dorabianie do pensji - nawet inspekcja pracy nie radzi sobie z przestrzeganiem prawa

Administracja publiczna Prawo pracy

Nawet Państwowa Inspekcja Pracy jako pracodawca ma problem ze sprawdzeniem swoich dorabiających pracowników w ZUS i w urzędzie skarbowym. Bo pracodawca, zgodnie z prawem, może udzielić zgody na dodatkową pracę, ale nie ma możliwości sprawdzić, czy pracownik jej nie nadużywa. Zdaniem ekspertów, dodatkowe zatrudnienie to problem, który wymaga kompleksowego uregulowania.

18.02.2021

WSA: Sprawozdania z wizytacji zakładu karnego to informacja publiczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dyrektor zakładu karnego odmówił udostępnienia sprawozdań sędziego penitencjarnego. Zasłaniał się wewnętrznym charakterem tych dokumentów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zwrócił uwagę, że są to także dokumenty urzędowe, więc nie są wyłączone z zakresu przedmiotowego ustawy, a o ich udostępnieniu decyduje ich treść.

17.02.2021

Rząd ma problem z ratyfikacją unijnego funduszu odbudowy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wbrew zapowiedziom, rząd nie przyjął we wtorek projektu o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. W rządzie toczy się na jego temat dyskusja - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Nie powiedział, kto zablokował decyzję, ale zaznaczył, że każdy ma prawo mieć w tej sprawie swoje zdanie i wątpliwości.

16.02.2021