Kamiński pokieruje MSWiA oraz służbami

Administracja publiczna

Mariusz Kamiński powołany został w środę przez prezydenta na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Będzie łączył tę funkcję z obowiązkami koordynatora ds. służb specjalnych. Zastąpi na stanowisku szefa MSWiA Elżbietę Witek, która została wybrana na marszałka Sejmu.

14.08.2019

NIK krytykuje urzędy za nadmorskie budowy  

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestycje tuż przy plażach, na krawędziach klifów i na wałach wydm, nawet bez badań geotechnicznych - takie błędy wytyka dyrektorom skontrolowanych urzędów morskich Najwyższa Izba Kontroli. I dodaje, że pozytywnie opiniowali oni zgody na budowę w takich przypadkach, nie troszcząc się o ochronę wybrzeża.

14.08.2019

Już obowiązują nowe znaki o odcinkowym pomiarze prędkości 

Administracja publiczna

W środę 14 sierpnia wchodzą w życie przepisy dotyczące nowych znaków informujących o odcinkowym pomiarze prędkości. Zdaniem resortu infrastruktury, który je przygotował, bardziej czytelne oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.

14.08.2019

WSA: Spółka skarbu państwa powinna ujawnić tajemnicę przedsiębiorcy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz trzeci zobowiązał spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do realizacji wniosku o informację publiczną. Chodzi m.in o podanie sprawozdań zarządu, wykształcenia obecnych członków zarządu i planów finansowych przedsiębiorstwa.

14.08.2019

Ustawa o emeryturach mundurowych po 25 latach służby podpisana

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Prezydent podpisał we wtorek nowelę o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników mundurowych, której celem jest przyznanie pracownikom mundurowym m.in. prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat życia oraz 100 proc. płatnych nadgodzin. Ustawa będzie obowiązywać z mocą od 1 lipca br.

13.08.2019

MIiR: Pieczątki będą coraz rzadsze w urzędach

Finanse publiczne Administracja publiczna

Kolejne instytucje zostały zwolnione z obowiązku stawiania pieczątek na urzędowych papierach. To efekt sześciu rozporządzeń, które już obowiązują. Kolejny pięć ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Ich cel - to jak zapewnia Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - ograniczenie biurokracji.

13.08.2019

Będzie wsparcie dla gmin na WiFi

Administracja publiczna

W sumie gminy mają otrzymać 120 mln zł na uruchomienie punktów dostępu do WiFi w miejscach publicznych. Maksymalne kwota dofinansowania ma wynieść 64 368 zł. Zapowiedział to minister cyfryzacji Marek Zagórski. Chodzi o program "Internet dla każdego".

13.08.2019

Rejestr danych ma ułatwić kontakty z urzędami

Administracja publiczna

Ułatwienie i przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych to główny cel zmian proponowanych w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie nowelizacji pakietu ustaw dotyczących funkcjonowania administracji publicznej. M.in. powstać ma Rejestr Danych Kontaktowych, który zapewni bezpośredni kontakt administracji z obywatelem.

13.08.2019

WSA: Farma fotowoltaiczna bez warunku dobrego sąsiedztwa

Administracja publiczna Budownictwo

Farma fotowoltaiczna jest urządzeniem infrastruktury technicznej, więc nie musi spełniać warunku dobrego sąsiedztwa i dostępu do drogi publicznej. Specyfika takich inwestycji wyklucza bowiem możliwość ich dostosowania do cech zabudowy istniejącej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

13.08.2019

WSA: Skorzystanie z programu integracji przez rodzinę nie zamyka go dla jej nowego członka

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Samorząd odmówił objęcia młodego cudzoziemca programem integracyjnym, ponieważ rodzina chłopca już raz korzystała z takiej pomocy przed jego urodzeniem. WSA w Gdańsku uznał, że nie było to słuszne rozstrzygnięcie, ponieważ każdy cudzoziemiec nabywa własne potrzeby integracyjne, które są niezależne od potrzeb pozostałych członków jego rodziny.

13.08.2019

Sasin: Projekt ws. lotów na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Administracja publiczna

Jako rząd będziemy gotowi, by projekt ustawy ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział wicepremier Jacek Sasin. Regulacja ma zawierać m.in. m.in. wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD, zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach.

10.08.2019

Członek rodziny jak autostopowicz - nie pojedzie służbowo

Administracja publiczna

Dokumenty wewnętrzne w urzędach stanowią, że samochody służbowe są wykorzystywane do celów służbowych. Na ogół nie zawierają zakazów przewożenia członków rodziny. Jak się dowiadujemy, nie ma mowy o wożeniu rodziny, bo jest to jasne i zrozumiałe dla każdego. Są jednak małe wyjątki.

10.08.2019

Witek zastąpi Kuchcińskiego na stanowisku marszałka Sejmu

Administracja publiczna

Elżbieta Witek, dotychczasowa minister spraw wewnętrznych i administracji, została w piątek powołana na stanowisko marszałka Sejmu. Zastąpi Marka Kuchcińskiego, który podał się do dymisji w związku z zarzutami o sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami wykorzystywanie rządowych samolotów.

09.08.2019

Rządowe loty według rejestru i bez rodzin

Administracja publiczna

Wprowadzenie centralnego rejestru lotów typu HEAD oraz zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nie uczestniczących w oficjalnych delegacjach - takie m.in. zasady zawierać ma projektowana regulacja dotycząca lotów rządowymi samolotami.

09.08.2019

NIK: Niezły nadzór ministra i zła kondycja spółek rolno-spożywczych

Administracja publiczna Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Ministerialny nadzór nad spółkami z branży rolno-spożywczej w większości prowadzony był prawidłowo. Jednak nie wpłynął on w znaczącym stopniu na polepszenie ich sytuacji - przeciwnie, kondycja niektórych pogorszyła się - stwierdza w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

09.08.2019

WSA: Maszt telekomunikacyjny nie może być tymczasowy

Administracja publiczna Budownictwo

O tymczasowym charakterze obiektu nie może rozstrzygać wyłącznie zamiar inwestora. Jest to niewątpliwie warunek konieczny do zastosowania procedury zgłoszeniowej, lecz z pewnością niewystarczający. Dlatego budowa masztu telekomunikacyjnego o wysokości 27 m wymaga pozwolenia na budowę. Tak orzekł WSA w Opolu.

09.08.2019

Więcej pieniędzy dla Lotnictwa Cywilnego, bo Niemcy przejmą nadzór nad polskim niebem

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sytuacja jest krytyczna - przekonywał posłów szef Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, apelując o poparcie wniosku Ministerstwa Finansów, aby podwyższyć płace urzędnikom i pilotom. Dodatkowe środki są potrzebne na zatrudnienie nowych pracowników, aby zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej móc zapewnić certyfikację lotnictwa.

08.08.2019