Wciąż nie wiadomo, po co Sejm zbierze się po wyborach

Administracja publiczna

Obradujący w środę Sejm przerwie swoje posiedzenie i wznowi je 15 października, czyli dwa dni po wyborach. To nie narusza prawa, chociaż nie było nigdy dotąd praktykowane. Nie jest jasne, jaki jest cel tego zabiegu, ale marszałek zapewnia, że na tym posiedzeniu nie pojawią żadne nowe projekty.

11.09.2019

Brytyjczycy obawiają się brexitu - rejestrują swój pobyt w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Od początku 2019 roku o ponad 30 proc. wzrosła liczba obywateli Wielkiej Brytanii, którzy zarejestrowali pobyt lub prawo do stałego pobytu w Polsce. Rejestracja może być ułatwieniem dla Brytyjczyków i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po brexicie. Wciąż jednak nie wiadomo na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE

11.09.2019

NSA: Dane osobowe z CV przetwarzane legalnie przez pośrednika

Administracja publiczna Prawo pracy

Zleceniobiorca, który przyjmuje CV i list motywacyjny w imieniu administratora danych nie ma obowiązku podawać adresu i innych danych kontaktowych firmy zlecającej usługę - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Natomiast Inspektor Ochrony Danych Osobowych nie ma uprawnień, aby skontrolować bazę danych spółki, która zlecenie przyjęła - dodał.

11.09.2019

Sejm ma obradować jeszcze po wyborach

Administracja publiczna

Zaplanowane na trzy dni - od środy do piątku - ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu ma być przerwane i wznowione 15 października, czyli już po wyborach. Nie naruszy to konstytucji, ale zwyczaj owszem, bo nie było jeszcze w historii takiego przypadku.

10.09.2019

KE: Czeszka i Belg zastąpią Timmermansa w nadzorze nad praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Czeszka Viera Jourova i Belg Didier Reynders mają zajmować się praworządnością w nowej Komisji Europejskiej. Oboje są zwolennikami twardego kursu wobec państw naruszających zasady praworządności. Dotychczas koordynujący tę problematykę Holender Frans Timmermans będzie nadzorował m.in. rolnictwo i zagadnienia klimatyczne.

10.09.2019

Komisja reprywatyzacyjna proponuje zmiany w prawie

Administracja publiczna

Zakaz przekazywania nieruchomości z lokatorami komunalnymi i odszkodowania przyznawane przez komisję z Funduszu Reprywatyzacji podległego rządowi - to niektóre z postulatów zmian w prawie, przygotowanych przez komisję weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji.

10.09.2019

Spis powszechny w 2021 roku z podpisem prezydenta

Administracja publiczna

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań zostanie przeprowadzony w całym kraju od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku, według stanu na dzień 31 marca 2021 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę regulująca jego przeprowadzenie.

10.09.2019

Członkowie Kongresu USA pytają o demokrację i praworządność w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Nie możemy ignorować erozji demokracji, ograniczania niezawisłości sędziowskiej i upolitycznienia sądownictwa, ataków na wolność wypowiedzi oraz na wolności i prawa mniejszości w Polsce - napisała do polskiego premiera Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych.

10.09.2019

MPiT: Wzrosła międzynarodowa aktywność samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

„Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności” to hasło Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej, który trwa w Warszawie. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które zorganizowało spotkanie, podkreśla rolę regionów w dyplomacji gospodarczej.

09.09.2019

Wyrok TSUE wymusza lokalizowanie dzwoniących na numer 112

Administracja publiczna

Firmy telekomunikacyjne mają udostępniać nieodpłatnie informacje umożliwiające zlokalizowanie osoby wykonującej połączenia na numer 112, nawet jeśli dzwoni z telefonu bez karty SIM. Informacja ta ma być dokładna i przekazywana służbom ratowniczym. Na taki obowiązek wskazuje orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska go jeszcze nie wypełnia.

07.09.2019

Nowy prezes NIK może już objąć urząd

Administracja publiczna

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek 6 września akt nominacji nowemu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi, powołanemu na to stanowisko przez Sejm 30 sierpnia, za zgodą Senatu wyrażoną tego samego dnia. Kadencja poprzedniego prezesa NIK zakończyła się 27 sierpnia br.

06.09.2019

Restrykcyjne zasady meldunku czasowego powodują problemy i koszty

Administracja publiczna

Przepisy o ewidencji ludności nie regulują wystarczająco sytuacji związanych z pobytem czasowym. Nie można np. przedłużyć takiego zameldowania na mniej niż trzy miesiące, co powoduje problemy i dodatkowe koszty. Ogranicza też prawo do decydowania o czasie i miejscu zamieszkania. MSWiA przygotuje dla gmin rekomendacje, jak pomóc „czasowym” mieszkańcom.

06.09.2019

Sprzeczne wieści z rządu w sprawie likwidacji abonamentu

Administracja publiczna

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych i polityk PiS Krzysztof Czabański zapowiedział kilka dni temu, że w następnej kadencji media publiczne będą prawdopodobnie finansowane z budżetu państwa. Zupełnie inny plan w tym zakresie zaprezentował premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział działania na rzecz płacenia abonamentu przez wszystkich.

05.09.2019

Minister cyfryzacji: Wkrótce wydawanie środków identyfikacji przez sektor bankowy

Administracja publiczna

By można było mówić o cyfrowym państwie, 15-20 mln osób musi korzystać z e-administracji na najwyższym poziomie - ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zapowiedział, że w ciągu kilkunastu dni domknięty zostanie "ekosystem cyfrowej tożsamości" bo sektor bankowy będzie miał możliwość wydawania środków identyfikacji.

04.09.2019

Dzień otwarty dla służby cywilnej odbędzie się 27 września

Administracja publiczna

Szef Służby Cywilnej zaprasza pracowników urzędów administracji rządowej na dzień otwarty. Podczas spotkań urzędnicy dowiedzą się między innymi o naborach i wynagrodzeniach w służbie cywilnej. Zgłoszenia do 13 września.

04.09.2019

NIK: Brakuje zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą

Administracja publiczna

Polska promuje za granicą swoją kulturę, ale brakuje spójnych, przemyślanych i konsekwentnych działań w tym zakresie. Od 2011 roku niewiele się zmieniło, dlatego Najwyższa Izba Kontroli złożyła wniosek do premiera w sprawie stworzenia zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą.

04.09.2019

Ustawa o lotach VIP-ów - Sejm uchwalił zmiany

Administracja publiczna

Centralny Rejestr Lotów, doprecyzowanie listy osób, które mogą znajdować się na pokładzie oraz zakaz lotów członków rodzin, którzy nie znajdą się w oficjalnej delegacji - m.in. takie rozwiązania przewiduje ustaw o lotach najważniejszych osób w państwie, którą uchwalił Sejm.

30.08.2019

Marian Banaś nowym prezesem NIK

Administracja publiczna

Dotychczasowy minister finansów Marian Banaś został w piątek powołany przez parlament na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Będzie kierował Izbą przez najbliższe sześć lat. Banaś pracował w NIK w latach 1992 - 2015, a potem był urlopowany na czas pracy na kolejnych stanowiskach w Ministerstwie Finansów.

30.08.2019

Pięć wet prezydenta w obecnej kadencji Sejmu. Żadne nie zostało rozpatrzone

Administracja publiczna

Konstytucja pozwala prezydentowi na weto, czyli odmowę podpisania ustawy i przekazanie jej Sejmowi z umotywowanym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie. Z uprawnienia tego Andrzej Duda skorzystał w obecnej kadencji Sejmu pięć razy. Prezydenckie wnioski utknęły w Sejmie - żaden nie został rozpatrzony.

29.08.2019