Celem tych działań ma być zwiększenie dostępności do szerokopasmowego internetu. Samorządy mogą dostać dofinansowanie na budowę lub rozbudowę tzw. hotspotów, czyli punktów z bezpłatnym WiFi. 

 


Parki, skwery, dworce

Hotspoty mogą być uruchamiane w parkach, na skwerach, dworcach, w domach kultury i bibliotekach. Zagórski dodał, że ze środków z programu można będzie pokryć tylko koszty instalacji hotspotów, natomiast utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin.

Czytaj w LEX: Zasady kształtowania polityki przestrzennej na obszarze gmin. Prawo własności, bezpieczeństwo państwa, rozwój sieci szerokopasmowych >

- Obecnie tylko 405 gmin w naszym kraju ma hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi - powiedział. Program "Internet dla każdego" - jak dodał ma to zmienić. Docelowo rządowi chodzi o 19 tys.  punktów z bezpłatnym WiFi.

Czytaj: WSA: W walce z alkoholizmem gmina jeden krok za ustawodawcą>>

Inicjatywa dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich

Propozycja jest skierowana głównie do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski, bo to przede wszystkim one borykają się z brakiem ogólnodostępnej sieci. Nabór wniosków rusza 7 września i potrwa do 30 czerwca przyszłego roku. Każda z gmin ma zostać wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Czytaj w LEX: Lokalne grupy działania jako nowa forma współdziałania jednostek samorządu terytorialnego >

Środki na sfinansowanie konkursu pochodzą z unijnego programu Polska Cyfrowa. Budżet Programu wynosi blisko 2,2 mld euro ze środków unijnych, czyli ponad 9 mld zł. Na rzecz powszechnego dostępu do szybkiego internetu przeznaczono ok. 1 mld euro, natomiast na e-administrację około 949 mln euro. Poza tym, na działania zmierzające do podniesienia cyfrowych kompetencji społeczeństwa przeznaczono 145 mln euro.