Do dokonania wszystkich przedślubnym formalności będzie potrzebny odpis aktu urodzenia. Można to załatwić online. – Nasza e-usługa jest „odmiejscowiona”. Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje.

E-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego resort wprowadził półtora roku temu. Od tej pory skorzystały z niej niemal 53 tysiące osób, z czego tylko w tym roku – niemal 24 tysiące.

 

Potrzebny Profil Zaufany

Do załatwienia spraw przez internet niezbędny będzie Profil Zaufany. Można go założyć szybko i za darmo - informacje, jak to zrobić, dostępne są na stronie internetowej www.pz.gov.pl.

Kolejny krok, żeby uzyskać odpis aktu małżeństwa to wizyta na www.obywatel.gov.pl. Należy wybrać sekcję „Zaświadczenia i odpisy” oraz „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego”. Kolejne kroki to wybranie opcji „Przez Internet”. Droga na skróty. Następnie należy kliknąć przycisk „Wyślij wniosek” i wykonać zalogowanie się profilem zaufanym i wypełnienie elektronicznego formularza. Dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną dane kontaktowe.

Następny krok – wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru jest odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na Twoją skrzynkę na ePUAP).

Czytaj też: Odpis aktu stanu cywilnego do pobrania przez internet

Opłata za odpis

Za odpis trzeba zapłacić - kwota będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne - 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Można zapłacić elektronicznie – po wybraniu nazwy banku, następuje przekierowanie do jego strony logowania. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł.

Można także zapłacić przelewem – skan dowodu zapłaty należy dołączyć jako załącznik do wniosku.

Inne usługi

Resort rekomenduje także załatwianie przez internet nowego dowodu osobistego złóż online wniosek o nowy dokument.

Wymeldować ze starego mieszkania i zameldować w nowym także można bez konieczności wizyty w urzędzie.

Wymelduj się z pobytu stałego / Wymelduj się z pobytu czasowego

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące

Aby korzystać z e-usług niezbędny jest profil zaufany. Jest on ważny 3 lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.