Strasburg: Państwo ma obowiązek chronić mniejszości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Odmowa rejestracji stowarzyszeń zajmujących się ochroną praw osób nieheteroseksualnych stanowiła naruszenie wolności stowarzyszania się oraz zakazu dyskryminacji - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Państwo musi zapewnić możliwość bezpiecznej realizacji konwencyjnych praw do bezpiecznego zgromadzania się - dodał Trybunał.

29.07.2019

ME: Małe i mikroprzedsiębiorstwa mają czas do poniedziałku na złożenie wniosku

Administracja publiczna

Ministerstwo Energii z powodu dużego zainteresowania przedsiębiorców zniżkami cen energii doprecyzowało, że wnioski można też składać pocztą, decyduje data stempla pocztowego. Punkty obsługi sprzedawców prądu przyjmują w sobotę, niedzielę i w poniedziałek do północy oświadczenia potwierdzające uprawnienie do zamrożenia cen energii elektrycznej.

27.07.2019

Marszałek Sejmu zapłaci za przeloty rodziny samolotem rządowym

Administracja publiczna

Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że każda z podróży samolotowych marszałka Marka Kuchcińskiego miała charakter służbowy. Podróże lotnicze są najbezpieczniejszym i najkorzystniejszym logistycznie sposobem na pogodzenie licznych obowiązków - wyjaśnia szef Centrum, ale informuje, że marszałek pokryje koszty przelotów swojej rodziny.

26.07.2019

Nieodpłatna pomoc prawna - wdrożenie przez zaskoczenie

Administracja publiczna

Samorządowcy walczą z systemem informatycznym do obsługi nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W założeniu miał usprawnić ewidencję obsługi tych porad, a także dać możliwość generowania danych statystycznych i raportów dostosowanych do potrzeb użytkownika. Jednak sposób jego wdrożenia spowodował, że powiaty i miasta na prawach powiatu, które realizują to zadanie, zderzyły się z masą problemów.

24.07.2019

Rząd chce usprawnić postępowanie egzekucyjne w administracji

Administracja publiczna

Uproszczenie administracyjnego postępowania egzekucyjnego oraz usprawnienie ściągania długów publicznoprawnych, takich jak nieopłacone podatki, cła czy składki na ubezpieczenia społeczne – przewiduje projekt ustawy przyjęty przez rząd.

23.07.2019

Likwidacja skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego to błąd

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prawnicy oceniają, że wyeliminowanie skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego nie usprawni ani nie uprości procesu. Skarga ta ma dyscyplinować organy. A więc trzeba reagować na stany przedłużającego się nadmiernie administracyjnego postępowania powodowane innymi przyczynami, niż braki w majątku zobowiązanego.

22.07.2019

NSA: Pomyłka organu nie uzasadnia jego bezczynności

Administracja publiczna

W odstępie kilku minut do burmistrza wpłynęły dwa podobne wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Na jeden z nich organ nie udzielił odpowiedzi. Bronił się, że doszło do pomyłki, za którą nie ponosi winy. Nie przekonało to jednak NSA, który wskazał, że dla oceny zasadności skargi na bezczynność kwestia zawinienia nie ma znaczenia.

22.07.2019

Posłowie za zapewnianiem dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Sejm uchwalił ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przewiduje ona powstanie Funduszu Dostępności, który finansowo wesprze likwidację barier architektonicznych - m.in. instalację sprzętu ułatwiającego dostanie się do instytucji publicznych.

19.07.2019

MC: Są już cztery miliony Profili Zaufanych

Administracja publiczna Nowe technologie

Profil Zaufany założyły już cztery miliony Polaków. Dzięki temu mają możliwość elektronicznego podpisania pism i wniosków wysyłanych do urzędów przez internet. Resort cyfryzacji przypomina, jak założyć PZ.

18.07.2019

WSA: Ciężka choroba obliguje organ do szczególnej staranności

Administracja publiczna

Strona znacząco przekroczyła termin do wniesienia odwołania i chciała jego przywrócenia. Tłumaczyła się tym, że cierpi na chorobę dwubiegunową. Organ jednak odmówił, a sprawa trafiła do sądu, który uznał, że w przypadku przewlekłych i ciężkich chorób, które mogą utrudniać albo uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, organy powinny działać szczególnie starannie, wnikliwie i skrupulatnie, czego w tej sprawie zabrakło.

17.07.2019

NIK: W Polsce większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy

Administracja publiczna Prawo pracy

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest u nas jednym z najniższych w Europie. Samorządy i administracja publiczna nadal w większości nie podejmują skutecznych działań w celu zatrudnienia takich osób. Prawie połowa skontrolowanych pracodawców łamie prawa osób z niepełnosprawnościami - np. normy ich czasu pracy - wynika z raportu NIK.

17.07.2019

Sektor publiczny będzie zobowiązany do zapewnienia minimalnej dostępności

Administracja publiczna

Trwają prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Ma on budować nowy wizerunek podmiotów publicznych. Przewiduje m.in. Fundusz Dostępności, który finansowo wesprze likwidację barier architektonicznych.

16.07.2019

Koszty egzekucyjne będą wyższe

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmiany przewidują wprowadzenie nowego systemu naliczania, poboru i rozliczania kosztów egzekucyjnych. Opłata za wszczęcie postępowania egzekucyjnego wyniesie 40 zł. Z chwilą wszczęcia egzekucji zostanie podwyższona do 100 zł.

12.07.2019

FOR: Mniejsze miasta nie zyskają na deglomeracji

Administracja publiczna

Przenoszenie urzędów centralnych z Warszawy i urzędów wojewódzkich ze stolic województw do mniejszych miast byłoby błędem – uważa Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zdaniem eksperta decyzje pozostaną scentralizowane, bo dyskusja dotyczy jedynie zmiany lokalizacji urzędów centralnych, a nie przeniesienia ich kompetencji do samorządów.

12.07.2019

WSA: Ustalenie parametrów poszczególnych anten to za mało

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Dla oceny czy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest dokładne określenie parametrów zarówno poszczególnych anten, jak i całego przedsięwzięcia. Nie można bowiem wykluczyć, że nakładanie się wiązek emitowanego promieniowania spowoduje znaczne przekroczenie dopuszczalnych wielkości – orzekł WSA w Gliwicach.

12.07.2019

Urzędy muszą zadbać o zabezpieczenie dokumentów

Administracja publiczna

Ustawa o dokumentach publicznych, która wchodzi w życie w piątek, ma zapewnić większe bezpieczeństwo przechowywania m.in. dowodów osobistych czy paszportów. Urzędy będą musiały zapewnić odpowiednie szafy czy pomieszczenia, a także rejestrować do nich dostęp. A to oznacza dodatkowe wydatki.

12.07.2019

Skargę na bezczynność organu można przesłać przez ePUAP

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Skargę na bezczynność organu można wnieść również w formie dokumentu elektronicznego do skrzynki podawczej tego organu - odpowiada ekspert na pytanie Czytelnika. Pismo takie powinno jednak spełniać określone wymogi.

11.07.2019

Międzynarodowa federacja popiera protest pracowników socjalnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych - Region Europa zaapelowała do prezydenta RP, premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmiany w systemie pomocy społecznej oraz poprawę warunków pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej.

10.07.2019