Kuchciński informację, że w piątek złoży rezygnację z funkcji marszałka Sejmu, przedstawił w czwartek podczas wspólnej konferencji prasowej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Podkreślił jednak, że podczas swojej działalności nie złamał prawa. Jak mówił, liczba lotów wywołująca kontrowersje była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie "odbywał podczas swojej pracy". 

Z aprobatą o decyzji Kuchcińskiego wypowiedział się Jarosław Kaczyński i stwierdził, że to wyraz dobrych standardów panujących w Prawie i Sprawiedliwości. 

Czytaj: Dymisja marszałka Sejmu i "rygorystyczna" ustawa o lotach>>

Jak poinformowała jeszcze przed piątkowym głosowaniem w Sejmie Kancelaria Prezydenta, prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera odwołał Elżbietę Witek ze składu Rady Ministrów. Ministrem była od czerwca br. Jej miejsce na stanowisku szefa MSWiA ma zająć koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński. Na razie premier powierzył mu pełnienie obowiązków i wystąpił do prezydenta o powołanie na stanowisko. 

W głosowaniu udział wzięło 419 posłów, za kandydaturą Witek było 245 posłów. Kandydaturę obecnej wicemarszałek izby Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO-KO) poparło 135 posłów, a wiceszefowej PSL Urszuli Pasławskiej - 29 posłów.

Nowa marszałek Elżbieta Witek urodziła się 17 grudnia 1957 roku w Jaworze. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, uzyskując tytuł magistra, a także studia podyplomowe w zakresie wiedzy o Unii Europejskiej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka i dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2, a także Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jaworze.

- Mam do Państwa ogromną prośbę - powiedziała Witek, po ogłoszeniu wyników głosowania. - Spróbujmy, mimo tego gorącego dnia, gdy padały bardzo niepotrzebne słowa. Czasami lepiej zamilknąć. Ta niechęć i ta agresja napędza kolejną. Wyciszmy się. Wyborcy nas wybrali, byśmy reprezentowali ich interesy. Ta kadencja dobiega końca. Zrobię wszystko, by wszyscy Państwo mogli się wypowiedzieć na tej sali. Natomiast, proszę państwa, każdy z państwa jest ważny, każdy musi być wysłuchany, tylko róbmy to w sposób kulturalny i zgodny z regulaminem - dodała. 
Witek to posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, jest także członkiem Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2015-2017 była ministrem-członkiem Rady Ministrów, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także rzecznikiem prasowym Rządu.