Informacja o niekaralności nauczyciela ma jawny charakter

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą RODO

W orzecznictwie na gruncie udostępniania informacji publicznej wskazuje się, że informacja o niekaralności nauczyciela pozostaje w związku z wykonywaniem funkcji publicznej, a w konsekwencji ma jawny charakter i nauczyciel w tym zakresie nie korzysta z ochrony prywatności - wyjaśnia Joanna Lesińska, ekspert w LEX Prawo Oświatowe.

16.03.2022

Pracodawca nie powinien pytać chorego pracownika, kiedy wróci do pracy

Prawo pracy RODO

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może żądać od pracownika podania informacji o stanie jego zdrowia, pytanie, kiedy wróci do pracy, czy kiedy skończy się choroba, jest pośrednio pytaniem o stan zdrowia. Prawo do tajemnicy w tym zakresie nie ma jednak charakteru bezwzględnego - wyjaśnia Grzegorz Łyjak, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.

08.03.2022

Limit gotówkowy w CIT dotyczy również zapłaty odsetek od kredytu

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Sam fakt udzielenia pożyczki w gotówce nie wpływa na kwalifikację odsetek od pożyczki jako kosztów podatkowych. Jeśli więc łączna kwota odsetek nie będzie przekraczać 15.000 zł, to limit płatności gotówkowych nie będzie miał zastosowania, nawet jeśli kwota pożyczki została wypłacona w gotówce. Limit płatności gotówkowych ma zastosowanie do pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika, jeśli jest on przedsiębiorcą.

02.03.2022

Nawiezienie ziemi na grunt wbrew zapisom planu miejscowego jest nielegalne

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Plan miejscowy może wprowadzić zakaz zmiany naturalnego ukształtowania terenu. Naruszenie zapisów planu uprawnia organy administracji do wszczęcia postępowania w oparciu o szereg ustaw m.in.: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o odpadach, Prawo budowlane, Prawo wodne, Prawo ochrony środowiska.

14.02.2022

Spółka cywilna nie jest stroną czynności cywilnoprawnej

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego jest traktowana tylko i wyłącznie jako umowa między wspólnikami. Nie może być ona podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Stroną czynności cywilnoprawnej są wspólnie i solidarnie działający wspólnicy spółki – i to oni muszą rozliczyć daninę. Ma to znaczenie m.in. przy umowach pożyczki zawieranych przez spółkę.

09.02.2022

Kto wystawia wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności stałej i czasowej? 

Pacjent Opieka zdrowotna

Wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności stałej i czasowej składa osoba zainteresowana, jej przedstawiciela ustawowy albo, za ich zgodą, ośrodek pomocy społecznej. Jeśli więc lekarz złoży wniosek do powiatowego zespołu orzekającego w imieniu swojego pacjenta, ten nie zostanie rozpatrzony.

31.01.2022

Sama niezgoda nie wystarczy, aby odwołać się od decyzji w podatku od nieruchomości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Odwołanie w sprawie decyzji w podatku od nieruchomości musi wyrażać niezadowolenie strony z decyzji. Ale to nie wystarczy. Trzeba jeszcze podnieść zarzuty przeciwko decyzji, określić istotę i zakres swojego żądania, i co najważniejsze, wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

20.01.2022

Obowiązek podatkowy w VAT dla usług stałej obsługi prawnej po wystawieniu faktury

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeżeli podatnik świadczy usługi stałej obsługi prawnej, to obowiązek podatkowy w VAT powstaje u niego z datą wystawienia faktury. W przypadku zaś importu usług stałej obsługi prawnej i biurowej, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Istotne znaczenie ma tu moment wykonania usługi, upływ okresu rozliczeniowego albo też otrzymanie zaliczki.

18.01.2022

Rodzic może otrzymać zwolnienie z pracy, jeżeli opiekuje się dzieckiem w szpitalu

Opieka zdrowotna

Pracownik może otrzymać zwolnienie od pracy i zasiłek opiekuńczy, jeśli jego dziecko przebywa w szpitalu. Długość zwolnienia zależy od wieku dziecka. ZUS może odmówić wypłacenia zasiłku opiekuńczego, jeżeli w domu są inne osoby mogące zaopiekować się chorym dzieckiem. Wyjątkiem są dzieci poniżej 2. roku życia.

11.01.2022

Czy lekarz z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej może odmówić pacjentowi wystawienia płatnego zwolnienia lekarskiego

Opieka zdrowotna

Jeżeli istnieją wskazania medyczne do wydania pacjentowi czy rodzicowi chorego dziecka zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, to lekarz udzielający świadczeń jest obowiązany takie zaświadczenie wystawić. Także jak przyjmuje pacjentów w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

31.12.2021

Nie zawsze drzewo orzecha włoskiego usuniemy bez zezwolenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wycięcie orzecha włoskiego, jako drzewa owocowego, nie wymaga zezwolenia. Sytuację zmieni jednak obecność w koronie drzewa gniazda ptaka podlegającego ochronie gatunkowej. Wymagana będzie wówczas zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

30.12.2021

Trzeba zapewnić warunki BHP na stanowisku pracy osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Prawo pracy BHP

Pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie stanowisk oraz dojść do nich - do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, gdy osoba ta zostanie zatrudniona np. w formie telepracy.

29.12.2021

Po oligofrenopedagogice można pracować jako nauczyciel wspomagający

Samorząd terytorialny

Nauczyciel posiadający kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły oraz kwalifikacje z oligofrenopedagogiki ma uprawnienia do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. Może też być nauczycielem wspomagającym.

29.12.2021

Pacjent ze skierowaniem w trybie pilnym ma pierwszeństwo przed przypadkami stabilnymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Gdy badanie powinno być wykonane w trybie pilnym, na skierowaniu powinna znaleźć się adnotacja lekarza wystawiającego skierowanie "pilne". Wtedy pacjent kierowany jest do odrębnej kolejki oczekujących, co oznacza, że badanie będzie wykonane w krótszym terminie niż byłoby standardowo. To jednak nie oznacza, że miejsce znajdzie się za kilka dni.

27.12.2021

Gmina nie może przejąć leśnej drogi w zarząd, musi być jej właścicielem

Samorząd terytorialny Środowisko

Gmina nie ma prawa żądać od Lasów Państwowych nieodpłatnego przeniesienia na jej rzecz gruntów przeznaczonych pod drogi gminne. Dotyczy to również nieruchomości przeznaczonych na ogólnodostępne drogi wewnętrzne. Jedyną formą "przekazania" gruntu gminie jest forma cywilnoprawna przeniesienia własności – np. sprzedaż, darowizna lub zamiana.

22.12.2021

Inwestor czeka trzy dni na dziennik budowy

Administracja publiczna Budownictwo

Starosta wydaje inwestorowi dziennik budowy w ciągu trzech dni od dnia złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż w dniu, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Podobnie jest w przypadku wznowienia robót oraz decyzji legalizującej samowolę budowlaną.

16.12.2021

Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel fizyki?

Kwestię kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. Kwalifikacje mają osoby, które ukończyły studia kierunkowe i mają przygotowanie pedagogiczne. Możliwe jest też uzupełnienie wykształcenia na studiach podyplomowych.

15.12.2021