Zmiany w kręgu spadkobierców i lepsza ochrona dla dzieci dziedziczących długi - ustawa opublikowana

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Krąg spadkobierców ustawowych będzie mniejszy, małoletni lepiej chronieni przed ewentualnym dziedziczeniem długów, a uporczywe zaleganie z alimentami dla spadkodawcy stanie się przesłanką niegodności dziedziczenia - ustawa została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po trzech miesiącach.

14.08.2023

Będzie system analizy przypadków śmierci krzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Już wkrótce w Polsce ma zacząć obowiązywać procedura Serious Case Reviews, umożliwiająca analizę przypadków śmierci i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dzieci. Pierwszym krokiem będzie wybór członków zespołu, który się tym zajmie. Jest szansa, że nastąpi to na przełomie sierpnia i września, ustawa jest już opublikowana, przepisy wejdą w życie po 14 dniach.

14.08.2023

Długotrwałe posiadanie cudzej nieruchomości może przerodzić się we własność

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze sposobów nabycia własności nieruchomości jest zasiedzenie. Potrzebne do tego są jednak przekonujące dowody. Mogą to być dokumenty, rachunki za media. W takich sprawach znaczenie mają zeznania świadków a nawet zdjęcia rodzinne. Co istotne, dla rozstrzygnięcia ma znaczenie ma również posiadanie nieruchomości w złej lub dobrej wierze.

13.08.2023

Mikołaj Kozak: Obrońca chce zobaczyć akta? Wyboista droga

Wymiar sprawiedliwości

Nie tylko dla praktyków jest oczywiste, że znajomość akt jest całkowicie podstawowym warunkiem prowadzenia realnej i rzeczowej obrony. Bez dostępu do nich nie ma równości broni. Tymczasem w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których od przedstawienia zarzutów upływają nie tygodnie czy miesiące, ale lata, a prokuratura dalej odmawia wyrażenia zgody na wgląd do akt postępowania - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

12.08.2023

SN: Wniesienie skargi kasacyjnej nie spowoduje odrzucenia zażalenia o kosztach

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wniesienie skargi kasacyjnej przez stronę nie stanowi podstawy odrzucenia złożonego przez nią zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji, którego przedmiotem jest zwrot kosztów postępowania apelacyjnego, jeżeli Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia tej skargi do rozpoznania – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na zagadnienie powstałe po nowelizacji procedury w 2019 roku.

12.08.2023

Siedem dni zamienia się nawet w siedem miesięcy - o zabezpieczenie w sądach niełatwo

Wymiar sprawiedliwości

Po niedawnym wyroku TSUE dotyczącym zabezpieczeń spłat kredytu w sprawach frankowych, wielu frankowiczów wystąpiło do sądów z takimi wnioskami, licząc na to, że szybko odetchną od obciążenia. Przepisy wskazują, że powinny być rozpatrzone w ciągu siedmiu dni, tyle że to jedynie termin instrukcyjny. W rzeczywistości trwa to zazwyczaj kilka miesięcy. Problem nie dotyczy jednak tylko spraw frankowych, na zabezpieczenia - według pełnomocników - coraz dłużej czeka się także w sprawach rodzinnych.

11.08.2023

Jeszcze miesiąc na zgłoszenia do Rising Stars Prawnicy-Liderzy jutra

Wymiar sprawiedliwości

Do 12 września 2023 r. można zgłaszać kandydatów do XII edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2023 organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii w pracy. Kandydaci nie mogę mieć więcej niż 35 lat.

11.08.2023

Pełnomocnicy przed niejawnością ratują się wnioskiem o wysłuchanie klienta

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca pełnomocnik, który chce zapobiec rozpoznawaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym, powinien w pierwszym piśmie procesowym wnieść o wysłuchanie klienta na rozprawie. Prawnicy mają jednak wątpliwości o co tak naprawdę chodzi i czy to oznacza, że na rozprawie przesłuchiwani będą też m.in. świadkowie. Sami sędziowie przyznają, że tak skonstruowane przepisy ograniczają stronom prawo do sądu, a to z kolei może oznaczać, że wyroki będą uchylane.

10.08.2023

Wyższa emerytura funkcjonariusza, jeśli polował z księżmi, a nie na nich

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Zabezpieczanie pielgrzymek papieskich i „opieka” nad kościołem i duchownymi przez byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL działa na korzyść i na niekorzyść. W sądach szczecińskich jest okolicznością obciążającą, zaś w łódzkich – przeciwnie. Sądy wnikliwie badają funkcjonariuszy z Departamentu IV MSW, który zajmował się "wrogą działalnością kościoła". Żądają od IPN przeprowadzenia kwerendy, w jakich akcjach funkcjonariusz uczestniczył.

09.08.2023

Dr Gabriel-Węglowski: Prokuratura potrzebuje dobrej reformy, nie komisji weryfikacyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratorzy, którzy zachowywali się niegodnie, łamali prawo lub tym bardziej popełnili przestępstwo, powinni zostać usunięci z zawodu. Podstawą powinny być procedury dyscyplinarne i karne, z prawem do obrony i wyrokiem niezawisłego sądu korporacyjnego lub powszechnego. W prokuraturze nie ma miejsca na komisje weryfikacyjne i "świadectwa moralności" - mówi dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

09.08.2023

Prezes NRA: Rezygnujemy z punktów szkoleniowych, obowiązek doskonalenia zostaje

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma potrzeby ani racjonalnego uzasadnienia, aby samorząd adwokacki rozliczał adwokatów z punktów szkoleniowych, dlatego Prezydium NRA przyjęło projekt uchwały, która znosi obowiązek gromadzenia punktów szkoleniowych, jednocześnie utrzymując obowiązek doskonalenia zawodowego adwokatów. Adwokat ma nadal doskonalić swoje umiejętności, poszerzać wiedzę, bo jest to ważne z punktu widzenia klienta i jego bezpieczeństwa - mówi Przemysław Rosati, prezes NRA.

07.08.2023

Mandat 1,5 tys zł mimo zdania egzaminu na prawo jazdy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację do Sądu Najwyższego w sprawie kobiety ukaranej za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Tymczasem tego samego dnia, kiedy dostała mandat, starosta wydał decyzję administracyjną przyznającą jej uprawnienie do prowadzenia pojazdów. Rzecznik zwraca uwagę, że posiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy nie jest już wymagane. A odbiór dokumentu w urzędzie jest sprawą czysto techniczną.

04.08.2023

Od długiego weekendu sierpniowego nowe zakazy dla osób stosujących przemoc domową

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich miesiącach weszło w życie wiele zmian dotyczących ochrony osób pokrzywdzonych przemocą domową. Od 15 sierpnia obowiązywać z kolei będą nowe narzędzia dla policjantów i żandarmów wojskowych. Chodzi o zakaz kontaktowania się sprawcy z pokrzywdzonym i wstępu np. do szkoły lub innego miejsca, w którym przebywa. O nowych rozwiązaniach będzie mowa m.in. na Pol'and'Rock Festival.

04.08.2023

Sprzeciw na e-przesłuchanie świadka - narzędziem obstrukcji?

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja procedury cywilnej, którą w połowie sierpnia ponownie zajmie się Sejm zakłada, że strona będzie mogła sprzeciwić się zdalnemu przesłuchaniu świadka. Będzie miała na to siedem dni. Sędziowie już podnoszą larum, że to nowe narzędzie służące obstrukcji procesowej, które nie tylko może być nadużywane, ale jeszcze spowoduje lawinowe opóźnienia w sprawach. Pełnomocnicy wskazują, że forma zdalna - w przypadku świadka - nie zawsze się sprawdza.

03.08.2023

Powołano 42 nowych kuratorów okręgowych - podstawą nowa ustawa

Wymiar sprawiedliwości

W kwietniu weszła w życie nowa ustawa o kuratorach sądowych i właśnie powołano na jej podstawie 42 kuratorów okręgowych. Jeden spośród nich powołany został spoza swego okręgu. Nowe przepisy dają taką możliwość, jeśli przemawia za tym "dobro kuratorskiej służby sądowej". Jak dowiedziało się Prawo.pl, kuratorów okręgowych nie powołano na razie w pięciu okręgach: częstochowskim, gliwickim, słupskim, olsztyńskim i elbląskim.

03.08.2023

WSA: Bezprawny maszt na dzwonnicy, inspektor dwa lata nie reagował

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Budownictwo

Mimo że inspektor nadzoru budowlanego ma obowiązek wszczynać postępowanie z urzędu, gdy dochodzi do nielegalnej budowy, to nie może milczeć, gdy obywatele skarżą się na uciążliwości – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. I zobowiązał powiatowego inspektora do wydania aktu lub dokonania czynności w terminie 14 dni. Budowa urządzenia telefonii komórkowej na dzwonnicy kościelnej szkodziła zdrowiu pobliskich mieszkańców.

03.08.2023

Powołanie komisji ds. rosyjskich wpływów nawet na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

PiS zapowiada, że może już zgłosić kandydatów do komisji ds. badania rosyjskich wpływów a, to oznacza że mogłaby zostać powołana nawet na najbliższym posiedzeniu Sejmu czyli 16-17 sierpnia. 2 sierpnia poinformowano, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która jest podstawą jej powołania. Organ miałby wyjaśniać wpływy Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022.

02.08.2023

Czy podpisanie listu do OBWE jest naruszeniem zasad etyki sędziowskiej?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek przed Izbą Odpowiedzialności Zawodowej miała być sądzona sędzia z Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Sędzia ta podpisała list wysłany do Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, w którym wyraziła niepokój w związku z planowanymi na 10 maja 2020 r. wyborami korespondencyjnymi na prezydenta RP. Naruszało to, zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, godność urzędu i niezawisłość sędziowską.

02.08.2023

Jeśli sąd nie wysłucha dziecka, będzie musiał wyjaśnić dlaczego

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która czeka obecnie na podpis prezydenta reguluje to, co w ocenie prawników zajmujących się prawami dzieci, powinno zostać uregulowane już dawno, czyli wysłuchanie dziecka. Co istotne, potrzebna będzie jego zgoda, a sędzia jeśli odstąpi od takiej czynności, będzie musiał wskazać w protokole przyczynę.

31.07.2023

Wyznaczenie pełnomocnika z urzędu w 8 godzin? To już możliwe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyznaczanie pełnomocników z urzędu w sprawach cywilnych i administracyjnych bywa długotrwałe. Przede wszystkim dlatego, że wiąże się z koniecznością wysyłania kolejnych pism z sądu do dziekana konkretnej izby, rady okręgowej, potem do pełnomocnika i zwrotki do sądu. Wrocławscy radcy, by zmniejszyć biurokrację, stworzyli system, który skraca procedurę z dwóch tygodni do kilku godzin. Zyskał on już wielu zwolenników w sądach.

26.07.2023