Poprawczak obowiązkowo w przypadku gwałtu, zabójstwa czy... podpalenia

Wymiar sprawiedliwości

Dotychczas sędzia mógł ale nie musiał skierować do poprawczaka nastolatka, który dopuścił się najpoważniejszych czynów karalnych. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić i w projekcie ustawy o nieletnich wprowadza zasadę obligatoryjnego orzeczenia zakładu poprawczego w przypadku części czynów zabronionych

10.04.2019

Większość państw UE nadal zaniepokojona stanem praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele 10 państw członkowskich UE zabrali głos we wtorkowej dyskusji na forum Rady ds. Ogólnych na temat sytuacji w Polsce i wszyscy wyrazili zaniepokojenie stanem praworządności w naszym kraju. Polski minister opuścił posiedzenie przed rozpoczęciem tego punktu jego programu.

09.04.2019

W czerwcu decyzja o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Podczas zaplanowanego na czerwiec szczytu UE przywódcy państw zdecydują o dalszych losach koncepcji związania dostępu do funduszy unijnych z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 z oceną stanu praworządności w krajach członkowskich. Na projektem pracują Komisja Europejska i Parlament Europejski.

09.04.2019

RPO: Prokurator nadużył prawa kwestionując wyrok NSA ws. dziecka pary LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o głośną sprawę kobiety, której odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego aktu urodzenia jej synka z małżeństwa jednopłciowego w Wielkiej Brytanii. W wyroku z 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę do USC, a kierownik urzędu wpisał akt urodzenia do rejestru.

09.04.2019

Rada Legislacyjna: Dożywocie sprzeczne z Konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w kodeksie karnym spotkał się z druzgocącą krytyką Rady Legislacyjnej. Nie ma podstaw do zaostrzania kar, bo przestępczość nie wzrasta, a wyroki nie są łagodne. Wprowadzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego przedterminowego zwolnienia jest sprzeczne z Konstytucją i należy ją wykreślić z projektu.

09.04.2019

Machińska: Władza nie polubi ombudsmana - bo patrzy jej na ręce

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

By rzecznicy chroniący prawa obywateli mogli wypełniać swoje zadania, muszą mieć zapewnioną niezależność i odpowiednie warunki - m.in. wystarczające środki finansowe. Tymczasem budżet RPO jest obecnie o 7 mln zł niższy niż w 2012 roku. To przy wzrastających kompetencjach uderza przede wszystkim w tych, których prawa mają chronić - mówi dr Hanna Machińska,

09.04.2019

KRS zapowiada obronę sędzi ukaranej za wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa rozważy możliwość złożenia odwołania w sprawie ukarania dyscyplinarnego sędzi SO w Gorzowie Wlkp. Aliny Czubieniak - poinformował rzecznik prasowy KRS Maciej Mitera (na zdjęciu). Wymierzona przez Izbę Dyscyplinarną SN kara upomnienia dotyczyła decyzji o zwolnieniu z aresztu niepełnosprawnego intelektualnie podejrzanego.

08.04.2019

PiS chce sędziego SN Wojciecha Sycha wybrać do Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Powołany niedawno do Izby Karnej Sądu Najwyższego sędzia Wojciech Sych jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego. Ma zastąpić prof. Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz, której 9-letnia kadencja w Trybunale skończy się 6 maja br.

08.04.2019

Wiceszef KE: Procedury dyscyplinarne wobec polskich sędziów poza normą

Wymiar sprawiedliwości

Fundamentalnym prawem każdego sędziego w Unii Europejskiej jest zadawania pytań Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział Frans Timmermans, podczas wizyty w Warszawie. Dodał, że sposób w jaki działają polskie procedury dyscyplinarne wobec sędziów powoduje efekt mrożący.

07.04.2019

Dyscyplinarka za niewyłączenie się - sędziowie w obronie koleżanki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia olsztyńskiego Sądu Okręgowego Dorota Lutostańska ma postępowanie dyscyplinarne za to, że nie wyłączyła się od orzekania ws. działaczek KOD, które ubrały rzeźby w koszulki z napisem "KonstytucJa" . Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego powinna to zrobić, bo sama pozowała do zdjęcia w takiej koszulce.

07.04.2019

Minister osądza sędziego - będzie pozew

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli ktoś potrafi w sposób tak bezczelny, w sposób zuchwały, bez zmrużenia oka okłamywać wszystkich wokół, to w sposób całkowity dyskwalifikuje go jako człowieka, który posiadałby pewne elementarne zdolności moralne do tego, by być sędzią - powiedział Zbigniew Ziobro o Wojciechu Łączewskim.

05.04.2019

Według KRS Izba Dyscyplinarna SN jest sądem w rozumieniu prawa UE

Wymiar sprawiedliwości

Według Krajowej Rady Sądownictwa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej. W swoim stanowisku KRS podkreśla, że Rady Izba Dyscyplinarnej spełnia wszystkie kryteria wymagane przez TSUE, aby uznać ten organ za sąd.

05.04.2019

Prokuratura nie może postawić zarzutów sędziemu Łączewskiemu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postępowanie o uchylenie immunitetu sędziemu warszawskiego Sądu Rejonowego Wojciechowi Łączewskiemu zostało umorzone. Prokuratura nie będzie więc mogła przedstawić mu zarzutów dotyczących złożenia doniesienia o przestępstwie, którego nie było, ani składania fałszywych zeznań.

05.04.2019

Prezes TK: Jesteśmy obrażani i zastraszani

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Julii Przyłębskiej, podważanie wyboru prezesa i pozycji sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma charakter zastraszania, a nazywanie sędziów "dublerami" jest bulwersujące i obraźliwe. - Na stanowisko wybrano mnie zgodnie z prawem - podkreśliła.

04.04.2019

PE potwierdza stanowisko w sprawie łączenia funduszy z praworządnością

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Parlament Europejski potwierdził w czwartek stanowisko w sprawie propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności w krajach członkowskich. Według niego niezależni eksperci będą oceniali stan rządów prawa w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

04.04.2019

Pracownicy sądów i prokuratur dalej protestują, postulat - podwyżki

Wymiar sprawiedliwości

To kolejna akcja protestacyjna, tym razem przed urzędami wojewódzkim w całym kraju. Zorganizowała ją "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, wsparł m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Związkowcy zapowiadają, że to początek - finałem, jeśli rząd nie spełni ich postulatów może być paraliż sądów przed wyborami.

04.04.2019

RPO: Wolno sędziom wypowiadać się o niezależności sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Grożenie sędziom karami za publiczne wypowiedzi może prowadzić do nieuzasadnionego konstytucyjnie ograniczenia wolności słowa - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że sędziom przysługuje szersza swoboda wypowiedzi w sprawach fundamentalnych dla niezależności sądów, niezawisłości sędziowskiej i ustroju sądownictwa.

04.04.2019

"Solidarność" Pracowników Sądownictwa wychodzi na ulicę - protesty w całym kraju

Wymiar sprawiedliwości

Manifestacje organizowane będą przed urzędami wojewódzkimi w całym kraju. Postulaty to dodatkowe 450 zł podwyżki i zmiany systemowe czyli ustawa o pracownikach wymiaru sprawiedliwości, która miałaby wprowadzić mnożnikowy system wynagradzania. Pracowników sądów w akcji wesprze m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

04.04.2019