Warto chronić państwo prawa i jego instytucje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Warto chronić państwo prawa, w tym szczególnie Konstytucję i Trybunał Konstytucyjny, jako strażnika rządów prawa, a także rolę sądów w trójpodziale władzy - na takie stwierdzenia zwraca uwagę Łukasz...

26.02.2019

28 nowych kandydatów na ławników Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O godzinie 16. w poniedziałek 25 lutego br. upłynął termin zgłaszania kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Do Kancelarii Senatu w tym terminie dotarło 28 zgłoszeń. Jest to wybór uzupełniający, który Senat przeprowadzi na wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

25.02.2019

We wtorek prezydent powoła prezesów nowych izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek Prezydent Andrzej Duda ma powołać prezesów kierujących dwoma izbami Sądu Najwyższego - Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Według medialnych spekulacji, największe szanse na te stanowiska mają Joanna Lemańska i Tomasz Przesławski.

25.02.2019

Wracający do orzekania sędziowie SN zwrócili odprawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy powrócili do pełnienia urzędu zwrócili w wyznaczonym terminie pobrane odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy - poinformował w poniedziałek zespół prasowy SN.

25.02.2019

Strasburg: 50 tys. euro za zniesławienie sędziego to za dużo

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 12 lutego stwierdził, iż zasądzenie od adwokata zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. euro za zniesławienie sędziego w związku z postępowaniem sądowym stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii.

25.02.2019

MS: Są pieniądze na ponad 600 awansów kuratorów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

W pierwszej połowie marca do prezesów sądów mają trafić środki na awanse kuratorów sądowych - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Prawie 5 mln 700 tys. zł ma wspomóc rozwiązanie jednego z najbardziej palących problemów tej grupy zawodowej. W niektórych okręgach kolejka do awansu obejmuje obecnie nawet kilkaset osób.

25.02.2019

W Poznaniu rozpoczyna się III Kongres Kuratorski

Wymiar sprawiedliwości

Praca i wyzwania stojące przed kuratorami sądowymi, ich bezpieczeństwo i zagrożenia z którymi się na co dzień stykają, zmiany m.in. w prawie, których potrzebują - to główne tematy rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu III Kongresu Kuratorskiego. Data jest szczególna - w lutym minęło 100-lecie kurateli sądowej.

25.02.2019

Przeciwdziałanie pedofilii w Kościele - będą nowe przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Papież Franciszek ma wydać nowy dokument na temat ochrony nieletnich. Jego publikacja ma towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów z całego świata. Chodzi o przeciwdziałanie pedofilii.

24.02.2019

Skarga nadzwyczajna gorsza od dawnej rewizji

Wymiar sprawiedliwości

Autorzy regulacji wprowadzającej skargę nadzwyczajną nie ukrywali, że inspiracją była dla nich rewizja nadzwyczajna. Czyli twór państwa totalitarnego, stworzony w warunkach braku podziału władz, oddający inicjatywę kontroli nad prawomocnymi orzeczeniami sądowymi czynnikom politycznym - twierdzą prof. Tadeusz Ereciński i prof. Karol Weitz.

24.02.2019

Kuratorzy sądowi nadal walczą o swoją ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Powiązanie wynagrodzenia kuratorów z wynagrodzeniem sędziów rejonowych, wprowadzenie dodatku za trudne warunki pracy, uregulowanie kwestii liczebności zespołów i zwiększenie kompetencji, to główne propozycje samorządu do opracowywanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawy o kuratorach sądowych.

24.02.2019

WSA: Nie można domniemywać wprowadzania dopalaczy do obrotu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Inspektor sanitarny wymierzył karę pieniężną w kwocie 20 tys. zł za wprowadzanie dopalaczy do obrotu. Sprawa trafiła do WSA w Białymstoku, który uznał, że udowodniono jedynie posiadanie substancji psychoaktywnych, ponieważ znalezienie podczas przeszukania narzędzi do porcjowania nie dowodzi wprowadzania do obrotu.

24.02.2019

Pełnomocnik rządu za szerszym traktowaniem przemocy w rodzinie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, jest za poszerzeniem pojęcia przemocy w rodzinie o przemoc psychiczną i seksualną i uważa, że ustawa o przeciwdziałaniu przemocy mogłaby też objąć przemoc w związkach osób nie będących małżeństwem, a nawet nie mieszkających razem.

23.02.2019

MS: Nowe firmy nie będą zwolnione z opłat za wpis do KRS

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje zwolnienia przedsiębiorców od opłat sądowych za pierwszy wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Resort uważa, że opłaty te są już na stosunkowo niewielkim poziomie.

23.02.2019

RPO radzi rządowi, jak walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie ustawowej definicji mowy nienawiści, ściganie z urzędu przestępstw motywowanych uprzedzeniami oraz karalność samego członkostwa w organizacjach odwołujących się do totalitaryzmów - takie m.in. rekomendacje w sprawie walki z mową nienawiści przekazał szefowi rządu rzecznik praw obywatelskich.

21.02.2019

MS: Sędziowie przyjęli informacje roczne, a więc chwalą zmiany w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany kadrowe, których celem było usprawnienie pracy sądów, sprawdzają się - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Według resortu pozytywnie oceniają je sami sędziowie, o czym świadczą uchwały o przyjęciu informacji rocznych o działalności sądów rejonowych. Zdaniem działaczy Stowarzyszenia "Iustitia" te głosowania nie dotyczyły ocen zmian w sądach.

21.02.2019

Fundacja Helsińska: Zaostrzenie kar zaludni więzienia, przestępczości nie zmniejszy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zaostrzenie kar za wiele przestępstw, odejście od wychowawczej filozofii odpowiedzialności nieletnich oraz wprowadzenie kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności – to niektóre z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości na zmiany w prawie karnym. - Wszystkie one budzą wątpliwości - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

21.02.2019

Sejm zaczął prace nad reformą procedury cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, którego celem jest m.in. do przyspieszenie i usprawnienie postępowań w sprawach cywilnych, został w środę skierowany do dalszych prac w Sejmie. Po pierwszym jego czytaniu za skierowaniem do komisji zdecydowała większość z udziałem klubów PiS, PO-KO i Nowoczesnej.

21.02.2019

Przegląd Sądowy nagrodził książki przydatne w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Dwaj pracownicy naukowi z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski, zostali nagrodzeni za książki prawnicze najbardziej przydatne dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku.

21.02.2019

Prof. Jagiełło: Zmiany w procedurze karnej potrzebne, ale uwaga na zagrożenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polski proces karny wymaga zmian, które umożliwią szybsze i bardziej sprawne prowadzenie postępowań, ale trzeb bardzo uważać by w dążeniu do tego słusznego celu nie ograniczyć prawa do sądu oraz praw uczestników procesów - uważa prof. Dariusz Jagiełło z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

21.02.2019

SN: Kto skarży prawomocny wyrok, nie może zapominać o skardze nadzwyczajnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dopiero gdy strona spotka się z odmową zainicjowania przez właściwy podmiot skargi nadzwyczajnej w jej sprawie, to może ona składać skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Powyższe odnosi się do spraw prowadzonych przed dniem w życie przepisów o skardze nadzwyczajnej, jak i przed tą datą - orzekł Sąd Najwyższy.

21.02.2019