Deklarację taką rzecznik złożył w poniedziałek 8 kwietnia, ale zastrzegł, że stanie się tak po zapoznaniu się Rady z uzasadnieniem wydanego orzeczenia.

Sędzia została przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego ukarana za to, że nie zastosowała tymczasowego aresztowania wobec mężczyzny podejrzanego o molestowanie seksualne dziecka (art. 200 kk). 

Czytaj: SN: Sędzia ukarana za błędną interpretację przepisu procedury>>

Podejrzany był niepełnosprawny intelektualnie. Prokurator wniósł o przedłużenie aresztu, ale sąd rejonowy się na to nie zgodził. Zażalenie w drugiej instancji rozpatrywała sędzia Alina Czubieniak, która uznała, że podejrzany powinien mieć obrońcę już w postępowaniu przygotowawczym, a aresztowanie podejrzanego nie jest konieczne, gdyż nie zagraża on tej konkretnej ofierze, ani porządkowi publicznemu.

Sąd uniewinnia, minister kieruje sprawę do SN

Sąd Dyscyplinarny I instancji, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu 23 stycznia 2018 r. uniewinnił sędzię, gdyż nie dopatrzył się znamion deliktu dyscyplinarnego. Odwołanie do Sądu Najwyższego do tego wyroku wnieśli minister sprawiedliwości i rzecznik dyscyplinarny. Zdaniem rzecznika Piotra Schaba sędzia powinien zapewnić podejrzanemu prawo do obrony, a tego Alina C. nie uczyniła. A ponadto - przez niezastosowanie aresztu sędzia dopuściła się oczywistej i rażącej obrazy prawa. 

 


Upomnienie za obrazę prawa

Sąd Najwyższy 22 marca br. uchylił wyrok sądu I instancji i uznał winę Aliny C. Jej zachowanie było - zdaniem SN - oczywistą i rażącą obrazę prawa, zatem wymierzył jej karę upomnienia.

Rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera poinformował, że Krajowa Rada Sądownictwa nie przyjęła jeszcze oficjalnego stanowiska ws. ukarania sędzi Aliny Czubieniak. Zaznaczył, jednak, że jeśli tylko Rada zapozna się z uzasadnieniem wydanego orzeczenia, to "rozważy możliwość złożenia odwołania" w sprawie dyscyplinarnej.

Będzie kolejna dyscyplinarka?

Wymierzona przez Izbę Dyscyplinarną SN kara to nie koniec kłopotów sędzi Czubieniak.  Po  publicznej krytyce tego orzeczenia w mediach przez sędzię Czubieniak - zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów podjął czynności wyjaśniające w sprawie ewentualnego uchybiania przez nią godności zawodu.  - Sędzia Alina Czubieniak wyraziła publicznie opinię na temat toczącego się przeciwko niej postępowania dyscyplinarnego, a także wyraziła opinie dotyczące przebiegu tego postępowania na rozprawie przed Sądem Najwyższym dnia 22 marca 2019 r. oraz dokonała znieważających ocen dotyczących członków składu orzekającego w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - uzasadnił swoją decyzję rzecznik dyscyplinarny sędziów.

Czytaj: RPO: Wolno sędziom wypowiadać się o niezależności sądów>>