Śmierć kobiety w ciąży. Rzecznik interweniuje w MZ i NFZ

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonać kontroli w szpitalu w Pszczynie. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przesłanie jej wyników i pyta również czy Ministerstwo Zdrowia planuje własną kontrolę po tej tragedii i czy rozważa wystąpienie do konsultanta w ochronie zdrowia o ocenę leczenia pacjentki.

12.11.2021

Do którego sądu składamy pozew? Przepisów o właściwości miejscowej jest wiele

Wymiar sprawiedliwości

Do którego sądu należy kierować sprawę o zapłatę, o rozwód, o wydanie rzeczy? Znaczenie mają regulacje dotyczące właściwości miejscowej i rzeczowej. Pomylić się przy tym łatwo – bo nie każdy sąd jest właściwy do rozpoznania każdej sprawy. A błąd powoda może mieć dla niego nieprzyjemne konsekwencje - nawet wydłużenie postępowania sądowego.

12.11.2021

Zeznania świadka – bywa, że nie odpowie na kluczowe pytania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pozwy i odpowiedzi na pozew zawierają często liczne wnioski o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Nie zawsze jednak świadek dysponuje wiedzą, która jest istotna w sprawie. Zgłaszając w postępowaniu cywilnym wniosek o jego przesłuchanie warto również pamiętać, że obecnie świadek może składać zeznania także na piśmie.

12.11.2021

Parlament Europejski wzywa Polskę do zniesienia zakazu aborcji

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie aborcji w Polsce. Wezwał w niej polski rząd do zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet. Potępił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wprowadzające niemal całkowity zakaz aborcji i zagrażające tym samym zdrowiu i życiu kobiet. Wezwał polski rząd do zagwarantowania dostępu do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych dla wszystkich kobiet.

11.11.2021

Prezes Manowska chce odwołania od wyroku ETPC, sędziowie protestują

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zabiegi pierwszej prezes o ponowne rozpoznanie przez Wielką Izbę ETPC sprawy dotyczącej prawa Krajowej Rady Sądownictwa do rekomendowania kandydatów na sędziów nie będą stanowiskiem Sądu Najwyższego - stwierdziło w opublikowanym w środę oświadczeniu 50 sędziów SN. Zdaniem rzecznika SN przedstawianie rekomendacji ws. stanowiska przed ETPC jest kompetencją I prezes.

11.11.2021

SN odpowie czy kolegialność w sądzie nie ma już znaczenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cztery lata po wprowadzeniu do polskiego procesu cywilnego zasady niezmienności składu sądu i ponad rok od przyjęcia pierwszych rozwiązań antycovidowych nastąpiło nagłe odejście od zasady kolegialności - wskazuje sędzia Krystian Markiewicz. I dodaje, że ustawodawca zwija wysoko zawieszone sztandary z hasłem: „zasada niezmienności składu”. Teraz Sąd Najwyższy oceni, czy apelację może rozpoznać jeden sędzia.

11.11.2021

Marsz Niepodległości przyciąga także zadymiarzy, co roku problem z kosztami szkód

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Marsz Niepodległości należy do imprez podwyższonego ryzyka, bo jak magnes przyciąga tych, którzy w stolicy chcą się "wyszumieć". W tamtym roku jego uczestnicy mieli swoim koncie m.in. "bitwę o Empik" i podpalenie prywatnego mieszkania. Niestety, od lat pojawia się problem z pokryciem kosztów wyrządzonych podczas marszu szkód. Odpowiedzialność organizatorów jest bowiem wątpliwa prawnie.

11.11.2021

MS nie odpuszcza pracownikom sądów - nieobecność w październiku ma uderzyć w nagrody

Wymiar sprawiedliwości

Kilka tygodni temu resort sprawiedliwości przesłał do sądów kryteria, jakie pracownicy sądów, asystenci, specjaliści OZSS i kuratorzy muszą spełnić by dostać tegoroczne nagrody. Wśród nich znalazła się m.in. 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wiele osób poszło na L4 w związku z protestami i Covid-19. Związki podniosły larum, ministerstwo jednak nie odpuszcza.

10.11.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują obrót nieruchomościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ponad rok jest już standardem. Przybywa jednocześnie osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chociaż sprzedający nie jest jeszcze ujawniony w księdze jako właściciel, przez co sporo ryzykują. Nie działa wtedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

10.11.2021

Prokuratura nie dostanie danych osób krytykujących członków KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Sędziowie Maciej Nawacki i Wiesław Johann, jako wysocy funkcjonariusze publiczni powinni charakteryzować się znacznie większą odpornością na krytykę niż osoba prywatna, zwłaszcza w zdarzeniach związanych ze sprawowaniem przez nich tej funkcji - stwierdził sąd w Kętrzynie, odmawiając prokuraturze dostępu do danych osób wypowiadających się niepochlebnie o tych członkach KRS.

09.11.2021

Dla kuratora sądowego telefon służbowy nadal luksusem

Wymiar sprawiedliwości

Tylko nieco ponad 29 proc. kuratorów sądowych wyposażonych jest w służbowe telefony, za pomocą których kontaktować się z podopiecznymi poza wyznaczonymi dyżurami. Co gorsze, nadal są okręgi gdzie "służbówek" w ogóle nie ma - choćby w Częstochowie, Gorzowie, Koszalinie czy Nowym Sączu. A jak są to rzadko z dostępem do internetu.

09.11.2021

Sędziowie pokoju zajmą się alimentami, prawnicy mają wątpliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sprawy rodzinne, a szczególnie te okołorozwodowe, charakteryzują się sporymi emocjami i często wiążą się z silnym konfliktem. Autorzy projektu dotyczącego sędziów pokoju chcą, by część z nich - dotyczącą alimentów - przekazać właśnie tym sędziom. Mieliby się też zająć niealimentacją. Prawnicy mają jednak spore wątpliwości, bo wiele z tych spraw wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w orzekaniu.

09.11.2021

ETPCz: Polska musi szybko rozwiązać problem braku niezależności KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w ogłoszonym w poniedziałek wyroku stwierdził, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęte przez sędziów Trybunału jednogłośnie Orzeczenie stwierdza też, że na procedurę powoływania sędziów nadmierny wpływ mają władza ustawodawcza i wykonawcza.

08.11.2021

Przemoc nie tylko "domowa" - RPO apeluje o kompleksowe rozwiązanie

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana pojęcia "przemoc w rodzinie" na "przemoc domową" zapewni skupienie się na osobach, które je doświadczają, zasadne jest również objęcie tą definicją przemocy ekonomicznej i uznanie, za osobę stosującą przemoc byłego partnera lub męża, z którym pokrzywdzeni nie mieszkają - pisze w opinii do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie RPO.

08.11.2021

W sądach spór o "nowych" - asesorzy bronią swoich nominacji i wieszczą paraliż sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zapowiedź likwidacji Izby Dyscyplinarnej przykryła w ostatnim czasie temat oczyszczania sądów z "nowych" sędziów. Teraz jednak stanowisko w tej sprawie wydało Stowarzyszenie Absolwentów i Aplikantów KSSiP "Votum". W jego ocenie automatyzm w podejściu do sędziów i asesorów, w których powołaniu brała udział neoKRS, doprowadzi do bezprecedensowego paraliżu sądów.

08.11.2021

W covidzie brak zebrania we wspólnocie i głosowanie online to norma, nie ma co się skarżyć

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Nieruchomości

Głosowanie nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej może odbywać się przy pomocy programu e-kartoteka lub w innej formie online. Natomiast roczne obowiązkowe zebranie musi być typowym tradycyjnym spotkaniem. Ale jest pandemia i przepisy covidowe pozwalają na odstępstwa od tej zasady - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie.

06.11.2021

Koniec z miganiem się od więzienia, policja zatrzyma, a jak nie znajdzie - będzie list gończy

Wymiar sprawiedliwości

Co roku kilkadziesiąt tysięcy skazanych nie stawia się do odbycia kary, mimo przesłanego wezwania. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić. W myśl proponowanych zmian przyszły osadzony zostanie zatrzymany przez policję i doprowadzony do aresztu śledczego. Jeśli nie będzie wiadomo gdzie jest - sąd zastosuje list gończy, a zaledwie 14 dni wystarczy do tego by uznał, że doszło do bezprawnego utrudniania wykonania kary.

06.11.2021

Minister Moskwa: W sprawie Turowa potrzebujemy jeszcze czasu do poniedziałku

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.

05.11.2021

Europejska Nagroda Obywatelska 2020 dla Inicjatywy Wolne Sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Medal Eropejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Parlament Europejski został w piątek wręczony prawnikom z Inicjatywy Wolne Sądy. - Stali się wyrzutem sumienia dla całego świata prawniczego a także dla polityków - powiedział w laudacji były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Z powodu pandemii ceremonia wręczenia nagrody za 2020 r. odbyła się dopiero teraz.

05.11.2021

Już mamy dwa porządki prawne w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

No to doczekaliśmy się tego, co było przewidywwane, gdy PiS zaczynał swoją "reformę" sądów, czyli funkcjonowanie dwóch porządków prawnych w jednym państwie. Informację o wyroku sądu należy więc już zaczynać czytać nie od jego sentencji, tylko od składu sądu. Bo to może mieć znaczenie dla tego orzeczenia i jego dalszych losów. Już ludzie dowiadują się, że ich wyroki są nieważne, a to dopiero czoło tej fali.

05.11.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski