Kancelarie odszkodowawcze kością w gardle samorządów prawniczych

Wymiar sprawiedliwości

Adwokaci i radcowie prawni chętnie pozbyliby się z rynku kancelarii odszkodowawczych, bo przez zakazy zawarte w swoich kodeksach nie mogą z nimi skutecznie konkurować. O konieczności zmian mówią od dawna - konkretów jednak brak. A same samorządy nie do końca są przekonane, czy walczyć na tym froncie wspólnie czy oddzielnie.

02.07.2019

SN: Domniemanie niewinności dopiero po zebraniu wszystkich dowodów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprzeczne zeznania świadków doprowadziły do uniewinnienia radcy prawnego. Zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego był to błąd, polegający na niewłaściwym zrozumieniu instytucji domniemania niewinności. Sprawa wraca zatem do sądu drugiej instancji.

02.07.2019

Nie ma pieniędzy na ustawę o pracownikach wymiaru sprawiedliwości? Spotkanie przesunięte

Wymiar sprawiedliwości

Na 5 lipca przesunięto spotkanie wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika z przedstawicielami związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości. Ci ostatni liczą m.in. na wprowadzenie mnożnikowego systemu wynagradzania. Według nieoficjalnych informacji Prawo.pl zagrożone może być jednak zabezpieczenie funduszy na ten cel

02.07.2019

Szczyt UE: Nie ma decyzji o podziale stanowisk z powodu m.in. oporu Polski

Wymiar sprawiedliwości

Uczestniczący w trwającym w Brukseli szczycie Unii Europejskiej przywódcy państw nie osiągnęli w poniedziałek porozumienia w sprawie obsady najważniejszych stanowisk. Powód - opór Polski i państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Włoch przeciwko kandydaturze Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

01.07.2019

Trybunał Konstytucyjny ma ocenić zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona w maju nowelizacja Kodeksu karnego trafi do Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował w piątek prezydent. Według Andrzeja Dudy tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

28.06.2019

Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Poprawa skuteczności działania wymiaru sprawiedliwości nie może być prowadzona kosztem niezawisłości sędziowskiej - stwierdziła w opublikowanym w piątek przez Dunję Mijatović, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka raporcie dotyczącym m.in. sądownictwa w Polsce. - Reforma systemu prawa w Polsce "fundamentalnie narusza" wszystkie jego elementy - dodała.

28.06.2019

KRS: Niech TSUE jeszcze raz zajmie się pytaniami o nasz status

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o ponowne otworzenie ustnego etapu postępowania, bo opublikowana w czwartek opinia rzecznika generalnego TSUE nie spełnia - według Rady - standardów opinii prawnej oraz zawiera wewnętrzne sprzeczności.

28.06.2019

Dr Taborowski: Organy Unii mogą nie uznawać nowych izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE podzieli opinię swojego rzecznika generalnego, to dwie nowe izby Sądu Najwyższego mogą być nieuznawane za sądy w rozumieniu prawa europejskiego - mówi dr Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich. I dodaje, że konsekwencje tego dla Polski mogą być bolesne.

28.06.2019

Wiceszef MSZ: Po wyroku TSUE możliwe zmiany w prawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby Trybunał Sprawiedliwości UE podzielił opinię rzecznika generalnego w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, to wówczas będzie to krok do ewentualnych działań legislacyjnych - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

27.06.2019

Rzecznik TSUE: Izba Dyscyplinarna SN nie jest niezawisłym sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej w rozumieniu prawa Unii Europejskiej - stwierdził w opublikowanej w czwartek opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny Evgeni Tanchev. Krytycznie ocenił też sposób powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

27.06.2019

Za przemoc domową nawet na... bruk - MS ma projekt zmian

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sprawca przemocy fizycznej będzie zagrażał życiu lub zdrowiu domowników, dostanie nakaz bezzwłocznego opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Sankcje natychmiast wyegzekwuje policja i to nawet, jeśli nie będzie miał gdzie się wyprowadzić - proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

27.06.2019

Opłata karna do usunięcia? Senatorowie - za

Wymiar sprawiedliwości

Karna opłata za niewłaściwe opłacenie środka odwoławczego wzbudzała duże kontrowersje wśród prawników. Krajowa Rada Radców Prawnych kilkukrotnie, podczas prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, podnosiła że skutkiem będą zbyt daleko idące konsekwencje dla stron i to za błąd pełnomocnika. Senat się do tego przychylił i usunął przepis. Pytanie, czy zaakceptuje to Sejm.

27.06.2019

Prof. Adam Dyrda: Solidna refleksja podstawą dobrego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W debacie prawniczej należy dążyć do wskazywania równoprawnych, równie wartościowych, równie ważkich argumentacyjnie teorii na dany temat, by na tej podstawie podejmować racjonalne decyzje - mówi dr hab. Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

27.06.2019

Upubliczniając nagrania z zatrzymań, służby balansują na granicy prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Policja coraz chętniej chwali się nagraniami z zatrzymań podejrzanych, a media równie chętnie je wykorzystują i to bez odpowiedniego zabezpieczenia wizerunku. Tymczasem w przepisach - jak mówią eksperci - jest luka. Tak naprawdę, nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie można je upubliczniać.

27.06.2019

Fińska prezydencja będzie za wiązaniem unijnych funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z praworządnością - poinformował w środę Premier przejmującej prezydencję w Unii Europejskiej Finlandii Antti Rinne. I dodał, że nie wyobraża sobie, by obywatele jego kraju przekazywali środki państwom nieszanującym wartości UE.

26.06.2019

Kilkanaście poprawek Senatu do procedury cywilnej

Wymiar sprawiedliwości

Większość poprawek ma charakter redakcyjny, jedna dostosowujący jeden z artykułów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. TK orzekł wówczas, że pięcioletni termin na wznawiania prawomocnie zakończonych postępowań jest zbyt krótki. Nowela wraca do Sejmu.

26.06.2019

MS: UE będzie lepiej chronić tożsamość dziecka

Wymiar sprawiedliwości

We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać ma jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej - opowiedziała się za tym Rada UE. Chodzi o zmianę rozporządzenia Bruksela II BIS dotyczącego spraw rodzinnych w kontekście transgranicznym.

26.06.2019

TK: Niekonstytucyjne przepisy o kasacjach w sprawie prawa łaski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy kodeksu postępowania karnego dopuszczające możliwość wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski, albo zakwestionowania prawidłowości zastosowania aktu łaski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

26.06.2019

Projekt ustawy odwraca uwagę od sytuacji pracowników wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Gdy w grudniu 2018 r. z powodu zwolnień lekarskich wymiar sprawiedliwości stał na krawędzi paraliżu, rządzący roztaczali mityczną wizję ustawy, która wprowadzając rozwiązania systemowe będzie lekiem na całe zło. Niektórzy dali się tej wizji uwieść i dopiero teraz zrozumieli, że służyła ona odsunięciu na dalszy plan walki o realne podwyżki kwotowe - pisze Urszula Leniec

26.06.2019