MS: Projekt o spłaszczeniu struktury sądów bez dodatkowej weryfikacji sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projektowana ustawa o ustroju sądów powszechnych nie zakłada w stosunku do orzekających obecnie sędziów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych, dodatkowej weryfikacji lub oceny przeprowadzonej przez sąd lub inny organ władzy publicznej - wskazuje w odpowiedzi na pytania Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodaje, że orzekający sędziowie z dniem wejścia w życie ustawy staną się sędziami sądów powszechnych.

04.05.2022

Notariusze mają usunąć zatory w księgach wieczystych, ale sądom może to zaszkodzić

Wymiar sprawiedliwości

Sądy być może już w przyszłym roku czeka rewolucja związana ze spłaszczeniem ich struktury. Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by notariusze mogli wpisywać do ksiąg wieczystych np. hipoteki. Referendarze alarmują, że to szukanie na siłę rozwiązań pozasądowych, które uderzą w biedniejszych obywateli. Inni prawnicy obawiają się, że zamiast przyspieszenia, czeka nas spowolnienie.

04.05.2022

Michał Laskowski: Trzeba naprawić sądy, a nie prześladować sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Moment zakończenia kadencji Krajowej Rady Sądownictwa byłby dobry na zreformowanie tego organu i zmianę przepisów, a następnie składu Rady na zgodny z konstytucją. Nawet jeśli w końcu ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną zostanie uchwalona, to bez uporządkowania sytuacji w KRS, problemu nie będzie można uznać za rozwiązany - mówi dr Michał Laskowski, prezes kierujący Izbą Karną Sądu Najwyższego.

04.05.2022

KE: Już 160 mln euro wynoszą kary za naruszanie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ponad 160 mln euro to suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Poinformował o tym we wtorek komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders, podczas kolejnej debaty w Parlamencie Europejskim o praworządności w Polsce i na Węgrzech.

03.05.2022

TSUE: Osoba objęta ENA powinna zostać zwolniona z aresztu, gdy terminy przekazania upłynęły

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Pojęcie siły wyższej, która udaremniła wykonanie europejskiego nakazu aresztowania, nie rozciąga się na przeszkody prawne wynikające ze środków prawnych wniesionych przez osobę, której dotyczy nakaz. Jeżeli zainteresowana osoba nie została przekazana w przewidzianych terminach, powinna ona zostać zwolniona z aresztu - orzekł Trybunał Sprawiedliwości.

03.05.2022

Dera: Poprawki do ustawy o SN nie mogą zmieniać jej charakteru

Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli Solidarna Polska zgłosi do ustawy o Sądzie Najwyższym poprawki, które ją uściślą, możemy je zaakceptować. Nie mogą to być jednak poprawki, które zmienią charakter tej ustawy - powiedział w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera, który był gościem „Sygnałów dnia”, Programu Pierwszego Polskiego Radia.

02.05.2022

Bez uprawnień do dodatkowego urlopu i słabsza pozycja - nowe przepisy uderzą w referendarzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miało nie być gorzej, a projekt spłaszczający strukturę sądów nie przewiduje uprawnienia sędziów i referendarzy do dodatkowego urlopu. Zachowają je jedynie ci, którzy takie uprawnienie nabyli przed dniem wejścia w życie nowej regulacji. Mniej korzystne jest też uregulowanie dotyczące wynagrodzeń. Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA mówi o osłabieniu pozycji ustrojowej referendarzy.

02.05.2022

Mienie znacznej i wielkiej wartości - co dalej w czasach galopującej inflacji?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 12 lat obowiązuje przepis w sztywny sposób określający mienie „znacznej” (powyżej 200 tys. zł) i „wielkiej” wartości (powyżej miliona). Tymczasem od tamtej pory średnia płaca wzrosła o 75 proc., co skutkuje nadmierną penalizacją, ograniczającą swobodę menedżerów oraz hamującą rozwój gospodarczy - piszą Rafał Karbowniczek i ​Małgorzata Karasińska z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

02.05.2022

Sądy do spłaszczenia, więcej nadzoru nad sędziami, Izba Dyscyplinarna ma zostać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W projektach wprowadzających zmiany przygotowywane w strukturze sądów i jednolity status sędziego znalazło się większość kwestionowanych przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Przeniesiono tam m.in. regulację w myśl, której niedopuszczalne jest ocenianie czy dany sędzia został powołany zgodnie z prawem. A do czynności prezesa sądu ma należeć wizytacja i lustracja referatu konkretnego sędziego lub referendarza.

29.04.2022

RPD chce definicji opieki naprzemiennej i kary za utrudnianie kontaktów dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

Rodzicowi, który utrudnia kontakty z dzieckiem mimo orzeczenia sądu, powinny grozić grzywna lub ograniczenie wolności - uważa Rzecznik Praw Dziecka i proponuje konkretne zmiany w prawie karnym. Postuluje również - w piśmie do Ministra Sprawiedliwości - wprowadzenie definicji opieki naprzemiennej – jako jednej z możliwych form sprawowania opieki nad dziećmi przez rozstających się rodziców.

28.04.2022

Senat proponuje dłuższy termin na wniesienie apelacji w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowana przez Senat nowelizacja kodeksu postępowania karnego ma na celu wydłużenie terminu do wniesienia apelacji w sprawach zawiłych i skomplikowanych do miesiąca. Co więcej, projekt zakłada, że jeśli w zawiadomieniu termin ten wskazano błędnie, a strona się do niego zastosowała, apelację uważa się za wniesioną w terminie. Obrońcy przyjmują te propozycje zmian z zadowoleniem.

28.04.2022

Referendarz i asystent będą mogli podejść do egzaminu sędziowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do rozwiązań sprzed lat, o które apelowali referendarze i asystenci sędziego. Zmiany dotyczące spłaszczenia struktury sądów zakładają również przywrócenie możliwości podchodzenia przez nich do egzaminu sędziowskiego. Będą oczywiście warunki - co najmniej czteroletni staż pracy. Po takim egzaminie, będą mogli być mianowani na stanowisko asesora.

28.04.2022

SN: Kandydatka na sędziego nie zwróciła nadpłaty, więc nie została przedstawiona prezydentowi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cechy nieskazitelnego charakteru sędziego nie można identyfikować z brakiem karalności czy też niepopełnieniem czynu zabronionego. Wzorcem oceny są bowiem wartości etyczne i moralne, które niekoniecznie muszą być odzwierciedlone w systemie prawnym. SN podkreślił, że nie można dopuszczać do służby sędziowskiej osób nieposiadających koniecznych kwalifikacji etycznych i pozostawił uchwałę KRS w mocy.

28.04.2022

Prof. Frąckowiak-Adamska: Więcej pytań do unijnego Trybunału, bo trzeba bronić praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił skokowy wzrost liczby pytań prejudycjalnych kierowanych przez polskie sądy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ale nie wynika to z potrzeby lepszego dostosowania polskiego prawa do unijnych standardów, tylko z poszukiwania alternatywnej drogi obrony praworządności, gdy w kraju to niemożliwe - mówi prof. Agnieszka Frąckowiak-Adamska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

28.04.2022

KE uruchamia mechanizm warunkowości wobec Węgier

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska poinformowała w środę o uruchomieniu mechanizmu warunkowości w budżecie Unii Europejskiej w stosunku do Węgier. To oznacza, że pieniądze z unijnego budżetu przeznaczone dla tego kraju mogą zostać zamrożone. Napisała o tym na Twitterze wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova. Węgry będą musiały odpowiedzieć na obawy Komisji i zaproponować środki zaradcze.

27.04.2022

Rusza IX. edycja Tygodnia Konstytucyjnego - prawnicy mogą się zgłaszać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cel jest prosty - edukacja uczniów podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych oraz zwrócenie im uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Tydzień Konstytucyjny zacznie się 30 maja i potrwa do 4 czerwca. Do 11 maja prawnicy chętni do poprowadzenia zajęć z młodzieżą mogą się zgłaszać do udziału w akcji.

27.04.2022

Po spłaszczeniu sądów jednokrotny akt mianowania - na pierwsze stanowisko sędziowskie

Wymiar sprawiedliwości

Wielokrotnie zapowiadany projekt ustawy spłaszczającej sądy i wprowadzającej jednolity status sędziego został skierowany do opiniowania. Z propozycji wynika, że sędziowie mają mieć inwestyturę w zakresie sądu, jaki będzie odpowiadać tej nowej strukturze, z zachowaniem uposażenia. Procedura nominacyjna ma być ograniczona do jednokrotnego aktu mianowania – na pierwsze stanowisko sędziowskie.

27.04.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych wciąż niewypałem - blokuje upadłości

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Mijają kolejne miesiące, a Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) działa tylko na pół gwizdka, co mocno utrudnia prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie obiecywało, że problem rozwiąże. Tak się jednak wciąż nie stało, chociaż sukcesywnie usprawnia rejestr. A prawnicy długo mogliby opowiadać, co w rejestrze szwankuje.

27.04.2022

Jest projekt spłaszczenia struktury sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt ustawy reformującej ustrój sądów powszechnych. Głównym celem zmian jest spłaszczenie struktury sądów, ograniczenie liczby okręgów sądowych, "uwolnienie" sędziów funkcyjnych i zrównoważenie obciążenia sędziów.

26.04.2022

TSUE: Wolność słowa i prawo do informacji w sieci - zapewnione w dyrektywie

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Nowe technologie

Strony internetowe mogą być kontrolowane pod kątem wszystkich treści, które użytkownicy sieci chcą publikować. Dostawcy usług online ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność, gdy treści objęte ochroną, np. filmy, utwory muzyczne czy powieści są bezprawnie zamieszczane w sieci przez użytkowników ich usług - taka jest odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE z 26 kwietnia br. na skargę rządu polskiego.

26.04.2022