Prof. Piotrowski: Wykonanie orzeczeń TSUE zależy od konsekwencji organów Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

To, czy polskie władze uznają za konieczne wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów i postanowienie nakazujące zawieszenie Izby Dyscyplinarnej zależeć będzie od tego, czy TSUE i Komisja Europejska twardo zareagują w tej sprawie - mówi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

20.07.2021

MS przygotowuje kolejne przepisy antyprzemocowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zakaz zbliżania się do samej ofiary przemocy, a nie tylko do miejsca jej zamieszkania, zakaz wstępu do określonych miejsc oraz zakaz komunikacji z ofiarą - takie m.in. nowe przepisy antyprzemocowych proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Według MS prawie osiem miesięcy obowiązywania ustawy antyprzemocowej to dowód, że narzędzie to "rzeczywiście działa", ale wymaga pewnych ulepszeń.

19.07.2021

Pierwsza prezes SN nie zwoła kolegium w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie dostrzegam obecnie pilnych zagadnień należących do kompetencji Kolegium, które uzasadniałyby organizację posiedzenia tego organu w trybie ekstraordynaryjnym - w taki sposób w opublikowanym w poniedziałek w oświadczeniu I prezes Sądu Najwyżaszego Małgorzata Manowska uzasadniła odmowną odpowiedź na wniosek dziesięciorga sędziów w tej sprawie.

19.07.2021

Polityczne awanse sędziów psują wymiar sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konkursy na stanowiska sędziowskie wygrywają obecnie osoby o dużo niższych kwalifikacjach niż ich konkurenci - wynika z analizy Fundacji Court Watch Polska. Kandydatów do NSA czy Sądu Najwyższego wskazuje Krajowa Rada Sądownictwa, także z własnego grona, a prezesi i kolegia tych sądów nie mają na to żadnego wpływu. A "starzy" sędziowie wspominają, jak trudną procedurę musieli przejść.

19.07.2021

Zintegrowany System Kwalifikacji przyda się przy certyfikowaniu mediatorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji jest coraz głośniej w związku m.in. z pracami nad Krajowym Rejestrem Mediatorów. Co do zasady ma z jednej strony zachęcać do doszkalania się, z drugiej opisywać, uporządkowywać i zbierać różne kwalifikacje w jednym rejestrze - czyli Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. To baza, w której można znaleźć informacje jakie konkretne wymagania trzeba spełnić

19.07.2021

Frankowiczowi nieodbieranie korespondencji z banku może się opłacić

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Koronawirus

Przepisy wprowadzone na czas Covid-19 mogą zostać wykorzystane przez kredytobiorców frankowych, którzy próbują unieważnić swoje umowy. Niektórzy prawnicy radzą klientom nieodbieranie korespondencji z banku. Mogą bowiem znajdować się w niej wezwania zmierzające do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczeń banku lub wezwania zmierzające do potrącenia roszczenia banku.

19.07.2021

Kredyty frankowe - marże banku nie mogą być dowolne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jeżeli mechanizm indeksacji kredytu jest wadliwy, to nie ma możliwości wyeliminowania z umowy jedynie samej marży banku. O wyrokach sądów w sprawie kredytów frankowych w GE Money Bank S.A. (obecnie BPH S.A.) mówi Radosław Górski, radca prawny specjalizujący się w kredytach frankowych.

17.07.2021

SN: Sprawa o alimenty przeciwko rodzicom - nie w trybie uproszczonym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W stanie prawnym po zmianie Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r., sprawa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych z powództwa małoletniego dziecka przeciwko rodzicowi, w której wartość przedmiotu sporu nie przekracza dwudziestu tysięcy złotych, nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym - brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

17.07.2021

Sierputowicz: Sytuacja zwierząt lepsza, ale nadal dużo jest do zrobienia

Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Sytuacja zwierząt w Polsce uległa poprawia. Często czym innym są jednak przepisy w ustawie, a czym innym stosowanie ich na co dzień. Jest też wiele obszarów, które wymagają pracy - jak choćby zwiększenie edukacji społecznej i to od najmłodszych lat. Zwierzęta bez człowieka, w konfrontacji z oprawcą są na straconej pozycji - mówi Leszek Sierputowicz,

17.07.2021

Pierwsza prezes SN pozwala Izbie Dyscyplinarnej orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna w sprawowaniu przypisanej jej jurysdykcji - napisała w opublikowanym w piątek oświadczeniu I prezes SN Małgorzata Manowska. I poinformowała o uchyleniu zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia 2020 r. Rzecznik ID ogłosił, że decyzja ta otwiera możliwość orzekania przez Izbę

16.07.2021

"Środowe śniadania" przeciwko zamrożeniu płac i mobbingowi w sądach

Wymiar sprawiedliwości

W sumie 89 sądów bierze już udział w akcji protestacyjnej przeciw zamrożeniu płac pracowników wymiaru sprawiedliwości i mobbingowi pod hasłem "Środowe śniadania". Za akcją stoi Krajowy Zarząd KNSZZ Ad Rem, a włączyły się w nią Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, NZZ Pracowników Okręgu Piotrkowskiego i NZZ Pracowników Sądów Rejonowych w Łodzi.

16.07.2021

Trybunał w Strasburgu szybko rozpatrzy sprawę sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakomunikował w piątek polskiemu Rządowi drugą skargę złożoną w sprawie sędziego Igora Tuleyi (nr 51751/20). Oznacza to, że Trybunał rozpozna sprawę merytorycznie. Skardze przyznano także tzw. szybką ścieżkę postępowania.

16.07.2021

Stanisław Trociuk pełni teraz obowiązki RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W związku z zakończeniem z dniem 15 lipca br. pracy na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich przez Adama Bodnara i nie powołaniem jeszcze nowego rzecznika, od piątku obowiązki te pełni wieloletni zastępca RPO Stanisław Trociuk. Jeśli Senat zatwierdzi wybranego przez Sejm Marcina Wiącka, to on może wkrótce objąć ten urząd.

16.07.2021

Rzecznik Radzik pozwał prof. Romanowskiego za "efekt mrożący". Boją się kuli śniegowej - ocenia Romanowski

Wymiar sprawiedliwości

Podporządkowanie sędziów jest warunkiem koniecznym dla odejścia od demokracji liberalnej, w której centrum są wolności i prawa człowieka, w tym prawa kobiet. Autorytaryzm w swoim DNA ma indoktrynację ideologiczną, przed którą mają nas bronić niezawiśli sędziowie - pisze w odpowiedzi na prywatny akt oskarżenia zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów, prof. Michał Romanowski.

16.07.2021

Ministerstwo przygotowuje lepsze standardy obsługi interesantów w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Wszystkie sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne mają zostać objęte projektem wdrożenia standardów i procedur obługi interesantów. Zakłada on m.in. wsparcie w opracowaniu i prowadzeniu "przyjaznych" stron internetowych, dyżurów telefonicznych i szkolenia. 60 pracowników obsługi interesanta weźmie też udział w pilotażu i skorzysta ze wsparcia w ramach superwizji indywidualnej.

16.07.2021

Prof. Tomaszewski: Sądy tracą na braku regulacji dotyczących biegłych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy regulujące działalność biegłych sądowych porozrzucane są w różnych aktach prawnych, a przyjęte rozwiązania prawne czy treść poszczególnych przepisów nie przystają do współczesnych realiów wymiaru sprawiedliwości. Potrzebne są zmiany systemowe, bo kwestie ustanawiania biegłych, powoływania ich w konkretnych sprawach czy opłacania za wykonaną ekspertyzę są źle uregulowane

16.07.2021

Pełnomocnicy wysyłają, sądy rozpatrują, ale tylko część wniosków do eKRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W e-KRS obecnie rozpatrywane są jedynie wnioski dotyczące m.in. rejestracji spółek przesyłane przez system S24, pozostałe są przyjmowane, ale czekają. Barierą są m.in. z opłaty i adresy, bo tych nowy system na razie nie przetwarza. Nadal jest też problem z połączeniem z Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Notarialnych, a tym samym z rozpatrywaniem wniosków o przekształcenie spółek.

16.07.2021

Uchwała SN: Ochrona wierzycieli w postępowaniu egzekucyjnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo cywilne chroni osobę, wobec której wydano zakaz zbywania lub obciążania nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej. Jest ona uczestnikiem egzekucji i może uczestniczyć w licytacji komorniczej - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W tle tej sprawy pojawia się skarga pauliańska i nieuczciwe przeniesienie udziałów w nieruchomości.

16.07.2021

TSUE wydał korzystny dla Polski wyrok w sprawie gazociągu Opal

Wymiar sprawiedliwości Rynek Finanse

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał argumentację ze skargi Polski w sprawie decyzji zwalniającej gazociąg OPAL z niektórych przepisów tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego. Wyrok kończy wieloletni spór o zasady korzystania z tego gazociągu, stanowiącego lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1.

15.07.2021

Jednak pełny skład TK rozpozna pytanie o wyższość prawa krajowego nad unijnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny poinformował, że wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym rozpozna pełny skład TK. Trybunał zaczął rozpoznawać tę sprawę we wtorek 13 lipca i miał dokończyć w czwartek 15 lipca, jednak w środę wieczorem poinformowano, że rozprawa została odroczona do 3 sierpnia br.

15.07.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski