Prezydent podpisał właśnie nowelizację ustawy o dokumentach publicznych.

Czytaj: Od 1 lipca rejestr notarialny łączy się z sądowym >>Zmiany zmierzają do wyłączenia dokumentów sądowych (głównie tytułów wykonawczych wydawanych przez sądy), a także dokumentów notarialnych spod formalności związanych ze sporządzaniem dokumentów i stosowaniem odpowiednich wzorów blankietów. Coraz większa cyfryzacja w sądach pozwala bowiem na skuteczną weryfikację prawdziwości dokumentów w odpowiednich rejestrach oraz umożliwia zabezpieczenie ich przed fałszerstwem na poziomie elektronicznym.

Najważniejsze rozwiązania

  • Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być  sporządzana na specjalnych blankietach. Dotyczy to np. tytułów wykonawczych wydawanych w sądach.
  • Rozwiązanie to odciąży sądy i notariuszy oraz zmniejszy koszty związane ze sporządzaniem dokumentów.
  • Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Pozostałe rozwiązania

  • W ustawie ujęte zostały także regulacje związane z dokumentami wydawanymi na podstawie ustawy o broni i amunicji, a także dotyczącymi książeczki żeglarskiej.
    • Przewidziano 3-letni okres przejściowy ważności dotychczas wydawanych dokumentów publicznych kategorii pierwszej i drugiej, jeśli chodzi o dokumenty, o których mowa w ustawie z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Natomiast w przypadku książeczki żeglarskiej – do momentu wykorzystania obecnego nakładu blankietów, nie później jednak, niż do 30 czerwca 2024 r.