Krajowy Rejestr Zadłużonych działa na pół gwizdka i blokuje restrukturyzację

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Zadłużonych oraz elektroniczne postępowanie restrukturyzacyjne miały otworzyć nową erę w upadłościach. Stało się inaczej. Prawnicy biją na alarm, ponieważ od 1 grudnia, gdy weszły w życie nowe przepisy, jest źle. W KRZ nie działają wszystkie funkcjonalności i nie ma jak wszcząć postępowania o zatwierdzenie układu. 

07.01.2022

SN: Prezes Izby Cywilnej pyta o przyczynę wyznaczenia rozprawy w sprawie statusu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Najwyższego Karol Weitz na 31 stycznia wyznaczył termin rozprawy w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczącej statusu nowych sędziów. Ponieważ jednak część składu zadającego to pytanie jest w stanie spoczynku, wystąpił do prezes izby o jego uzupełnienie. Prezes Joanna Misztal-Konecka (fot.) jednak pyta, dlaczego wcześniej wyznaczył termin.

05.01.2022

Instytut Ekspertyz Medycznych wspomoże sądy i prokuraturę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 roku. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych - zapewnia resort.

05.01.2022

Czechy dołączają do krytyki naruszeń praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Na Węgrzech i w Polsce łamano praworządność – powiedział nowy czeski minister do spraw Unii Europejskiej Mikuláš Bek. I zasugerował, że oba te kraje mogą być z tego powodu izolowane, nawet w ramach Grupy Wyszehradzkiej. To nowość, ponieważ kierowany przez Andreja Babisza poprzedni czeski rząd unikał wypowiedzi na ten temat.

05.01.2022

Komornik zajął bezprawnie środki na koncie, będzie musiał je zwrócić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Komornik pobrał z konta mężczyzny 50 tys. zł, mimo że nie został wydany przeciwko niemu tytuł egzekucyjny. Sądy uznały jednak, że nie należy mu się ani zwrot pieniędzy, ani zadośćuczynienie, bo nie składał skarg na czynności i nie wytoczył powództwa przeciwegzekucyjnego. Teraz Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i komornik ma je zwrócić.

05.01.2022

Kompetencje referendarzy coraz większe, ale szanse na zostanie sędzią nikłe

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w referendarzach widzi szanse na odciążenie sędziów od natłoku spraw. Ich kompetencje już zwiększono i rozważane są kolejne kroki - jak choćby przekazanie im wymierzania kar nagany czy grzywny. Jednak podobnie jak w przypadku asystentów sądowych, ich ścieżka kariery jest dość krótka, a szansa na zwieńczenie jej stanowiskiem sędziego coraz mniejsza.

05.01.2022

Po wyroku TSUE Izba Cywilna SN wraca do sprawy powołania nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 31 stycznia wyznaczone zostało posiedzenie poszerzonego składu Izby Cywilnej SN w sprawie odpowiedzi udzielonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania w sprawie zainicjowanej przez sędziego Waldemara Żurka, dotyczące powołania sędziów wyłonionych przez obecną KRS. Ponieważ jednak część zadającego pytanie składu jest już w stanie spoczynku, nie wiadomo jaki skład rozpatrzy sprawę.

04.01.2022

Opozycja nie weźmie udziału w wyborze nowych sędziów do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie weźmiemy udziału w procedurze wyboru sędziów do "neoKRS". Wszelkie działania w sprawie wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być wstrzymane do czasu przyjęcia w Polsce nowego ładu prawnego - zapowiedziały w wydanym oświadczeniu partie opozycyjne. Chodzi o trwającą już procedurę zgłaszania kandydatów na członków KRS wybieranych spośród sędziów przez Sejm.

04.01.2022

Adwokat Błaszczak-Banasiak pokieruje Amnesty International

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od początku roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak-Banasiak. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.

04.01.2022

Od stycznia punkt nieodpłatnej pomocy prawnej precyzyjniej oznaczony

Wymiar sprawiedliwości

Starosta ma zapewnić obywatelom możliwości zgłoszenia się na nieodpłatną pomoc prawną telefonicznie, numer ma być dostępny co najmniej w godzinach pracy urzędu, choć MS liczy, że dyżury będą dłuższe. Co więcej, na stronie internetowej mają być informacje o działalności punktów zlokalizowanych na terenie danego powiatu oraz informacje o sposobie dokonywania zapisów na porady.

04.01.2022

Sądy mają problem z zastawami rejestrowymi - MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by zastawy rejestrowe uznawane były po upływie 20 lat za wykreślone z mocy prawa. Nie będzie to wymagało wydawania orzeczenia przez sąd i dokonywania wpisu w rejestrze. W systemie teleinformatycznym, w którym prowadzony jest rejestr zastawów, będzie dokonywana adnotacja, że zastaw wygasł i uznaje się go za wykreślony.

04.01.2022

Skłamiesz, żeby mieć zwolnienie z kosztów i już go nie dostaniesz

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pod hasłem przyspieszenia w sądach wprowadza kolejne zmiany. Tym razem w zakresie rozpoznawania wniosków o zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Planuje urzędowy formularz oświadczenia, kary za mijanie się z prawdą i termin 7 dni dla referendarzy na podjęcie decyzji. Prawnicy mają mieszane uczucia.

04.01.2022

Prof. Romańska: Zaciemnianie statystyk "załatwień" to iluzja sprawności sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Planowane zmiany organizacyjne w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego to gaszenie pożaru wywołanego przez obecną władzę. Wyniki orzekania przez Sąd Najwyższy przed "reformą PiS" były jedne z najlepszych w Europie. Teraz nowy regulamin i tzw. reforma wprowadziły wyłącznie chaos - uważa prof. dr hab. Marta Romańska, sędzia w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego.

03.01.2022

Życie na podsłuchu - ani obywatel, ani komisja nie sprawdzi, kogo śledziły służby

Wymiar sprawiedliwości Policja

Osoba, która nie ma nic na sumieniu, nie ma szans dowiedzieć się o tym, że była podsłuchiwana lub śledzona Pegasusem, nawet gdyby zgodę na to wydał sąd. Informacje te można uzyskać dopiero po wszczęciu postępowania, a i wtedy nie będą one szczególnie wyczerpujące. Choć pełen wgląd w pracę służb wytrącałby im broń z ręki, brakuje organu, który sprawdzałby, czy nie nadużywają swoich uprawnień.

03.01.2022

Strasburg: Deportacja osoby chorej psychicznie z naruszeniem jej praw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Deportacja do kraju pochodzenia osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która przyjechała do pozwanego państwa w dzieciństwie, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W świetle ustalonej linii orzeczniczej Trybunału, organy państw-stron Konwencji, decydując o wydaleniu cudzoziemca, muszą wziąć pod uwagę wszystkie jego okoliczności osobiste.

02.01.2022

Projekt - pół roku na rozpoznanie wniosku o ekstradycję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by sądy miały 6 miesięcy na prawomocne rozstrzygnięcie w zakresie wniosku ekstradycyjnego, a na wydanie takiej osoby ma być z kolei 30 dni. Jeśli terminów nie uda się dotrzymać, sądy będą musiały poinformować o przyczynach resort - wynika z projektu rozporządzenia, które trafiło właśnie do opiniowania.

01.01.2022

Adwokat Ofiara: Sytuacja dzieci w czasie rozwodu zależy też od pełnomocnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Potrzebna jest zmiana podejścia adwokatów i radców prawnych do postępowań rozwodowych, szczególnie tych, w których chodzi o osoby posiadające małoletnie dzieci. Bo to właśnie dzieci najczęściej ponoszą konsekwencje konfliktów okołorozwodowych. A takie nastawienie wspierające i rodziców, i dziecko jest też szansą na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku - mówi adwokat Robert Ofiara.

01.01.2022

"Nowy" mediator łatwo nie ma, sprawy trafiają do tych sprawdzonych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje w dobie pandemii zyskują coraz większą popularność. Podkręca to też Ministerstwo Sprawiedliwości, które chce do niej zachęcać m.in. przed rozwodami. Nic więc dziwnego, że sądowe listy mediatorów pękają w szwach, do tego stopnia, że co niektóre z widniejących na nich osób i w przenośni, i dosłownie - nie mogą doczekać się swoich spraw. Pojawiają się też pomysły choćby losowego, czy alfabetycznego ich przydzielania.

31.12.2021

Dr Bednarczyk: Przysłowia dla Izby Cywilnej na Nowy Rok, z życzeniem rozwiązania problemu frankowiczów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowy Rok w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego rozpocznie się pod znakiem zmian organizacyjnych. Czy pozwolą one na przyśpieszenie prac orzeczniczych – czas pokaże. Czy pomogą w opracowaniu rozwiązań dla spraw frankowych – szczerze wątpię. Dlaczego? Sędzia dr Piotr Bednarczyk proponuje przyjrzyjrzeć się sprawom, nad którymi sędziowie pochylą się już (oby!) w roku 2022.

31.12.2021

Paczka to nie list polecony - przesyłka do sądu bez gwarancji dotrzymania terminu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzona niedawno zmiana do kodeksu postępowania cywilnego, zmieniająca sformułowanie dotyczące przesyłek do sądu z "w formie przesyłki pocztowej" na „w formie przesyłki poleconej” spowodowała, że w przypadku paczek z dokumentami wysyłanymi do sądów nie stosuje się zasad dotyczących terminów wnoszenia pism procesowych - pisze adwokat Maciej Wałejko.

30.12.2021