Koronawirus w natarciu - prawdopodobne przesunięcie egzaminów prawniczych

Prawnicy

24 marca mają rozpocząć się egzaminy adwokacki i radcowski. Prawnicy podnoszą jednak, że z powodu zagrożenia koronawirusem powinny zostać przesunięte. Decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie - prawdopodobnie jeszcze w czwartek, 12 marca - ma podjąć resort sprawiedliwości. Samorządy nieoficjalnie liczą, że będzie właśnie taka.

12.03.2020

Kabański: Spór o status Izby Dyscyplinarnej ma już praktyczne wymiary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja wokół KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, coraz mocniej przekłada się na pracę sądów, w tym dyscyplinarnych izb adwokackich. Rodzą się dylematy nawet w sprawach, które są oczywiste - jak wykonanie kary dyscyplinarnej wydalenia z adwokatury. A to z kolei może dotykać zwykłych obywateli - mówi dr Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

12.03.2020

Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

11.03.2020

Polska jeszcze niżej w rankingu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska spadła o jedną pozycję, z 27 na 28 miejsce, w porównaniu do ubiegłego roku w rankingu praworządności państw organizacji World Justice Project. Najbardziej praworządne kraje to Dania, Norwegia i Finlandia, a na końcu rankingu znalazły się Wenezuela, Kambodża i Demokratyczna Republika Konga.

11.03.2020

Ważą się losy egzaminu adwokackiego i radcowskiego - decyzja wkrótce

Prawnicy Strefa aplikanta

24 marca mają rozpocząć się egzaminy i adwokackie i radcowskie. Jednak z powodu zagrożenia koronawirusem, coraz więcej prawników stoi na stanowisku, że powinny zostać przesunięte - nawet o kilka miesięcy. Decyzja w tym zakresie należy do Ministerstwa Sprawiedliwości, jak ustaliło Prawo.pl sytuacja jest obecnie analizowana.

11.03.2020

Krystyna Burska - adwokat, mediator, Adwokatką Roku 2019

Prawnicy

To trzecia edycja konkursu. Krystyna Burska, Adwokatka Roku 2019, jest mediatorem Centrum Mediacji NRA, członkinią Komisji Praw Człowieka przy NRA (od roku 1995) i przewodniczącą Komisji Praw Człowieka przy ORA we Wrocławiu, oraz sędzią sądu dyscyplinarnego tamtejszej izby.

10.03.2020

SN: Dług nie został ściągnięty, ale wierzyciel płaci

Prawo cywilne Prawnicy

Jeżeli wierzyciel złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego przed dniem wejścia w życie ustawy z 2018 r. o kosztach komorniczych, to nie znajduje ona zastosowania - orzekł w uchwale trzech sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Komornik umorzył wszystkie 5 tys. spraw tego wierzyciela, więc opłata komornicza za bezskuteczne starania była wysoka.

10.03.2020

Szef KRS: Może sami wystąpimy z sieci, zanim nas wyrzucą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur uważa za prawdopodobne wykluczenie tej instytucji z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). I sugeruje, że KRS może uprzedzić tę decyzję i zdecydować o wystąpieniu z ENCJ, bo "uczestnictwo w tym stowarzyszeniu nie ma praktycznego znaczenia, ma raczej znaczenie prestiżowe".

10.03.2020

SN: Fałszowanie PIT-ów i listy płac pracowników sądu przez księgową oceni inny sąd

Prawo karne Prawnicy

Aktu oskarżenia skierowanego przeciwko księgowej zatrudnionej w sądzie okręgowym nie może rozpoznawać ten sam sąd, w którym poszkodowani są pracownicy i sędziowie. Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że sytuacja, gdy sąd miałby orzekać we własnej sprawie jest w sposób oczywisty sprzeczna z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

10.03.2020

Wraca sprawa stawek adwokackich - petycja do ministra sprawiedliwości

Prawnicy

Stowarzyszenie Adwokackie Defenson Iuris zbiera podpisy pod petycją do ministra sprawiedliwości w sprawie stawek adwokackich. Prawnicy wyrażają w niej sprzeciw przeciwko pracy za stawki - jak wskazują - nieadekwatne do nakładu pracy oraz niewystarczające na pokrycie kosztów. I dodają, że powinny one być podobne do płaconych przez klientów na wolnym rynku.

10.03.2020

72 godziny do sukcesu na Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Członkowie siedmioosobowego zespołu SlothEye poznali się w piątek 6 marca i nic nie zapowiadało, że dwa dni później zwyciężą w polskiej edycji Global Legal Hackathon, czyli maratonie prawniczego programowania. Jury doceniło wymyślone przez nich narzędzie do identyfikowania ryzyk w projektach IT.

10.03.2020

Prokuratura zajmie się atakami na gdańskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego. Chodzi o ataki na sędziów, w szczególności na sędzię Małgorzatę Zwierzyńską, po wyroku skazującym niemieckiego biznesmena i żonę posła PiS.

09.03.2020

TSUE zdecyduje, czy zawiesić Izbę Dyscyplinarną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działająca przy polskim Sądzie Najwyższym Izba Dyscyplinarna powinna zaprzestać działalności, bo nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego, a wprowadzony w Polsce system dyscyplinarny narusza standardy praworządności - uważa Komisja Europejska. Zdaniem polskiego rządu wprowadzone zmiany nie naruszają prawa unijnego.

09.03.2020

Projekt zmian w etyce adwokackiej idzie do konsultacji

Prawnicy

Do lipca adwokaci będą mogli zapoznawać się i zgłaszać uwagi do projektu zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej. Taką uchwałę - jak dowiedziało się Prawo.pl - przyjęto podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Wcześniej zliberalizowano m.in. zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu.

09.03.2020

RPO: Opłaty za egzamin na aplikacje sędziowską i prokuratorską naruszają konstytucję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

W 2019 r. kandydaci musieli zapłacić 1 125 zł za egzamin do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, przy czym składa się on z dwóch etapów, a do drugiego przechodzi zaledwie co piąty ze zdających. To narusza zasadę równego traktowania - ocenia RPO i wskazuje, że minister sprawiedliwości określił wysokość opłaty na "najwyższym możliwym poziomie".

07.03.2020

Wysłuchanie w Senacie: Zmiany w KRS, ale nie całkiem powrót do przeszłości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Powrót do wyboru członków KRS przez sędziów oraz uwzględnienie w nim czynnika społecznego poprzez powołanie Rady Społecznej są pożądanymi zmianami - przekonywała większość uczestników zorganizowanego w czwartek wysłuchania publicznego ws. senackiego projektu ustawy o KRS.

05.03.2020

Prof. Grajewski: Trybunał Stanu nie musi być martwym organem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nawet jeśli Trybunał Stanu nie jest obecnie organem aktywnym, to doceniać należy prewencyjną funkcję jego istnienia - twierdzi prof. Krzysztof Grajewski z Uniwersytetu Gdańskiego. Przyznaje jednak, że uzasadnione byłyby takie zmiany w tej instytucji, które pozwoliłyby jej spełniać rolę rzeczywistego obrońcy konstytucji.

05.03.2020

NSA nie rozpatrzył skargi kandydata do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Prawnicy

Skarga kasacyjna kandydata niepowołanego na urząd sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie została merytorycznie rozpatrzona, gdyż zabrakło 19 innych osób, uczestników, powołanych na urząd tym samym postanowieniem. Sprawa więc wraca do sądu pierwszej instancji w celu uzupełnienia braków formalnych.

04.03.2020

TK: Nie można wyłączyć sędziego powołanego z udziałem nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Możliwość rozpoznawania wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przy udziale obecnej Krajowej Rady Sądownictwa jest sprzeczna z konstytucją - stwierdził w środę Trybunał Konstytucyjny. To odpowiedź na pytanie Izby Dyscyplinarnej SN sformułowane po uznaniu przez Izbę Pracy SN, że nie jest ona legalnym sądem.

04.03.2020

TK 31 marca oceni zgodność uchwały trzech izb SN z konstytucją i traktatem UE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 31 marca wyznaczył rozprawę w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego styczniowej uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. Premier chce zbadania jej zgodności m.in. z konstytucją, Traktatem o Unii Europejskiej i Kartą Praw Podstawowych UE.

03.03.2020