SN: Postępowanie przed TK w sprawie sporu kompetencyjnego do umorzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zainicjowane przez marszałek Sejmu postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie sporu kompetencyjnego podlega umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia - głosi stanowisko Sądu Najwyższego. Sprawa ma być rozpatrywana przez TK 25 lutego br., a tymczasem ustanowiono zabezpieczenie zakazujące stosowania uchwały SN z 23 stycznia br.

30.01.2020

Izba Dyscyplinarna posłuchała Trybunału, nie uchwały 3 Izb SN, znów orzeka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała w czwartek 30 stycznia br. kasacje dyscyplinarne dwóch prokuratorów i dwóch adwokatów, mimo, że dwa dni wcześniej dostosowała się do uchwały połączonych Izb z 23 stycznia, która potwierdziła, że orzeczenia tej Izby są wadliwe, a sędziowie ID nie tworzą sądu.

30.01.2020

Służby specjalne poza zewnętrzną kontrolą - przyznaje NIK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich chciał by Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła zakres ingerencji służb specjalnych w sferę konstytucyjnych praw i wolności obywateli. Jej prezes Marian Banaś jednak odmówił, tłumacząc to zakazami informowania o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych co znaczące utrudniałoby taką kontrolę.

30.01.2020

Rząd stosuje nowe triki na obejście konsultacji publicznych

Prawnicy Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd nie konsultuje z partnerami społecznymi i obywatelami wszystkich przygotowywanych projektów ustaw. Od półtora roku nowym zjawiskiem są tzw. projekty skrywane, o istnieniu których opinia publiczna dowiaduje się dopiero po rozpoczęciu prac w parlamencie. W 2018 roku takich projektów było 8, a w 2019 roku – już 21.

30.01.2020

Specjalizacja sposobem na konkurencję - prawnicy widzą konieczność zmian

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zasady etyki nie pozwalają adwokatom i radcom prawnym, by tytułowali się specjalistami w danej dziedzinie prawa. Mimo to wielu z nich tego nadużywa tłumacząc się konkurencją i potrzebami klientów. Problem dostrzegają samorządy i nie wykluczają zmian. Tym bardziej, że i dla adwokatów i dla radców prawnych ten rok jest rokiem wyborczym.

30.01.2020

Opozycja nie przekonała prezydenta, raczej podpisze ustawę o sędziowskich dyscyplinarkach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przedstawicielom klubów opozycyjnych nie udało się przekonać Andrzeja Dudy do zawetowania nowelizacji zaostrzającej kary dyscyplinarne dla sędziów oraz m.in. zmieniającej zasady wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Prezydent zapowiedział jedynie, że decyzję w sprawie tej ustawy podejmie w czasie określonym przez konstytucję.

29.01.2020

Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN wstrzymują się od orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, w której zasiadają sędziowie powołani przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa od dwóch dni nie orzeka. Na stronach internetowych sądu pojawiają się wokandy, ale sprawy nie są rozpoznawane. Powodem jest dostosowanie się do uchwały połączonych Izb SN z 23 stycznia 2020 r. Problem ma rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny 25 lutego br.

29.01.2020

TK zabrania Sądowi Najwyższemu wydawania uchwał

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez Sąd Najwyższy uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS. TK ma zająć się tą sprawą 25 lutego.

29.01.2020

Minister twierdzi, że zaproponował kompromis w sprawie powoływania sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaproponowałem kompromis w odniesieniu do zasad wyłaniania sędziów w Polsce - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po spotkaniu z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą. Według jego wypowiedzi miałby to być system podobny do niemieckiego, ale nie wyjaśnił, jaka byłaby droga dochodzenia do niego.

28.01.2020

Sądy wyłączają nowych sędziów i czekają na uzasadnienie SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzech sędziów Sądu Apelacyjnego w Lublinie, nominowanych przez obecną Krajową Radę Sądownictwa, złożyło wnioski o wyłączenie ich ze składów orzekających w prowadzonych sprawach. Także trzech sędziów w rzeszowskim SA postanowiło wstrzymać się orzekaniem w nowych sprawach. W Łodzi prezes Sądu Okręgowego anulował decyzje prezesa rejonowego w tej sprawie.

28.01.2020

SN: Izba Dyscyplinarna jednak nie orzeka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego najpierw zignorowała uchwałę trzech izb SN stwierdzającą, że nie jest ona sądem i nie odwołała zaplanowanych na wtorek posiedzeń. Jednak jedno z nich odroczono powołując się na uchwałę SN z 23 stycznia, a w dwóch nie doszło do rozpatrywania spraw dyscyplinarnych prawników z powodu choroby sędziego.

28.01.2020

W Radzie Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Źle oceniamy stan reformy sądownictwa w Polsce - stwierdziła we wtorek poseł-sprawozdawca Azadeh Rojhan Gustafsson, prezentując na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy raport oceniający reformy sądownictwa w Polsce. Powołała się m.in. na ustalenia Komisji Weneckiej i dodała, że „polski rząd nie wykazuje chęci współpracy z Radą Europy”.

28.01.2020

Nowoczesne aplikacje ułatwiają pracę prawników. Znajdziesz je na LEX Hub

Prawnicy LegalTech

Osoby pracujące nad nowymi technologiami dla branży prawnej twierdzą, że ich rozwój blokuje nie brak funduszy, ale opór i niechęć prawników. Wielu albo postrzega nowe rozwiązania jako zagrożenie, albo nie wie, jak z nich korzystać i gdzie ich szukać. Ich podejście może się zmienić dzięki LEX Hub, platformie, która integruje twórców i użytkowników LegalTech.

28.01.2020

MS: Sędzia Juszczyszyn wykracza poza granice Konstytucji 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czynności podjęte przez sędziego Pawła Juszczyszyna, sprowadzające się do zakwestionowania aktu urzędowego Prezydenta RP o powołaniu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w jaskrawy sposób wykraczają poza granice wyznaczone przez Konstytucję - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.

27.01.2020

Prezydent też pyta TK o ocenę statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Wniosek ma związek z wydaną w czwartek uchwałą Sądu Najwyższego w tej sprawie.

27.01.2020

Rzecznicy dyscyplinarni powołani bez uchwały KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie podejmowaliśmy w 2018 r. uchwały w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców - poinformowała Krajowa Rada Sądownictwa. Według RPO, jeśli uchwały nie było, należy uznać, że wszelkie czynności wyjaśniające i dyscyplinarne rzecznika i jego zastępców podjęto bez wymaganej podstawy prawnej.

27.01.2020

Komisarz Jurova będzie we wtorek rozmawiać o praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova spotka się w Warszawie we wtorek m.in. z ministrem sprawiedliwości, marszałkami: Sejmu i Senatu, pierwszą prezes Sądu Najwyższego oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w poniedziałek rzecznik KE Christian Wigand.

27.01.2020

Prof. Kornobis-Romanowska: Nowi sędziowie już nie powinni orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po uchwale Sądu Najwyższego sędziowie powołani przy udziale nowej KRS nie powinni być wyznaczani do orzekania - twierdzi prof. Dagmara Kornobis-Romanowska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zdaniem niebezpieczne jest takie podejście, że będą nadal orzekać, a ewentualnie w postępowaniu apelacyjnym stwierdzana będzie wadliwość tych wyroków.

27.01.2020