Reforma sądownictwa, wsparcie pracowników sądów - priorytety Iustitii na 2019 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zapowiada działania na rzecz przygotowania - jak podkreśla - realnej reformy sądownictwa. Chce zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, zwiększenia kompetencji samorządu sędziowskiego i udziału obywateli w funkcjonowaniu sądownictwa. Zapowiada też obronę sędziów przed dyscyplinarkami i wspieranie postulatów pracowników wymiaru sprawiedliwości.

11.03.2019

SN: Sądu nie interesują stawki ustalone między adwokatem i jego klientem 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oskarżony i obrońca ustalili, że w postępowaniu kasacyjnym koszt obrony wyniesie niemal 19 tys. zł. Choć obrońca dysponował fakturami VAT na tę kwotę, to sąd nie mógł przyznać jej obrońcy od Skarbu Państwa. Wynagrodzenie dla adwokata nie może bowiem przewyższać stawek wynikających z przepisów - podkreślił Sąd Najwyższy.

11.03.2019

Sędzia ma dyscyplinarkę za wystąpienie o pożyczkę mieszkaniową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarzut uchybienia godności urzędu postawił Elżbiecie F., sędziemu Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych. Jak poinformował w niedzielę, chodzi o wystąpienie o pomoc mieszkaniową w sytuacji, gdy nie miała problemów mieszkaniowych.

10.03.2019

Sprzeczne decyzje dwóch izb SN w sprawie sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła w piątek odwołanie sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu. Decyzja została podjęta, mimo że w Izbie Cywilnej SN czeka na rozpatrzenie wniosek o wyłączenie sędziów Izby Kontroli z rozpoznawania tego odwołania.

08.03.2019

Prawnicy wciąż nie doceniają internetu

Prawnicy

Promowanie usług w internecie i w mediach społecznościowych, dobrze zaprojektowane strony internetowe oraz kontakt z klientem - to wciąż szwankuje w polskich kancelariach. Problematyczna bywa także komunikacja z klientem oraz rutyna.

08.03.2019

Anna Mazurczak wyróżniona tytułem "Kobieta Adwokatury" 2018

Prawnicy

Prawo antydyskryminacyjne, prawa osób LGBT, prawa człowieka to specjalizacja adwokat Anny Mazurczak, która w tym roku odebrała nagrodę "Kobieta Adwokatury". Razem z nią wyróżnione zostały dwie inne adwokatki - Monika Sokołowska zajmująca się m.in. sprawami dotyczącymi przemocy w rodzinie i Beata Bieniek-Wiera - specjalistka od sporów korporacyjnych oraz prywatyzacji.

08.03.2019

SN: Prokurator wydalona ze służby, bez środków do życia

Prawnicy Prokuratura

Najsurowszy wymiar kary musi mieć społeczne oddziaływanie - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Kara ma charakter prewencyjny dla środowiska prokuratorskiego. Dla obwinionej prokurator nie jest zemstą, lecz jest adekwatna do okoliczności - dodał sąd.

06.03.2019

W przyszły czwartek TK oceni zmiany w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył na 14 marca br. ogłoszenie orzeczenia w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa dotyczących sposobu powoływania sędziów-członków Rady - poinformował we wtorek TK na swojej stronie internetowej. Rozprawie ma przewodniczyć prezes Julia Przyłębska.

05.03.2019

SN: Samorząd notarialny testuje prawo kosztem swoich członków

Prawnicy

Pisemna umowa najmu lokalu przeznaczonego na kancelarię notarialną nie jest konieczna - stwierdził Sąd Najwyższy i utrzymał wyrok uniewinniający rejenta. Okazanie tytułu własności lokalu podczas wizytacji też nie jest obowiązkowe - podkreślił SN.

05.03.2019

Już w piątek startuje Legal Market Day. To ostatni moment na rejestrację

Prawnicy Nowe technologie

Legal Market Day 2019 to siedem godzin wykładów, cztery sesje networkingowe, 16 prelegentów z Polski i zagranicy. Jednym słowem to będzie dzień inspirujących spotkań dla prawników, którzy chcą tworzyć i rozwijać nowoczesne kancelarie. Rejestracja jeszcze trwa.

05.03.2019

Szefowa Centrum Pomocy Prawnej nagrodzona przez RPO

Prawnicy

Dr Katarzyna Przybysławska, prezes Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, które m.in. wspiera uchodźców i osoby starające się o ochronę międzynarodową w Polsce, została jedną z laureatek nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica za 2018 rok.

05.03.2019

Jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Kamińskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej niedawną wypowiedzią, w której stwierdziła, że "pragnie zemsty" w związku z działaniami obecnej władzy wobec wymiaru sprawiedliwości.

04.03.2019

Szef prokuratury skarży na adwokata Dubois

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

"Psim obowiązkiem prokuratury jest zapoznać obrońców i podejrzanych ze wszystkimi dowodami" - powiedział adwokat Jacek Dubois. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie, a ponieważ adwokackie organy dyscyplinarne odmówiły, skierował kasację do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

03.03.2019

NSA zdecyduje, czy wszystkie umowy Sądu Najwyższego są jawne

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Pierwsza Prezes SN nie chce udostępniać umów podpisanych z pracownikami funkcyjnymi z powodu ochrony prywatności tych osób. Uważa też, że skargi obywateli w tym zakresie powinny być rozpatrywane przez sądy powszechne nie administracyjne. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie 13 marca br.

02.03.2019

W Polsce przygoda z LegalTech dopiero się zaczyna

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Na świecie w roku 2018 inwestycje w Legaltech poszybowały do poziomu 1,6 mld USD, rok bieżący zapowiada się podobnie. Wierzę, że Global Legal Hackathon, jego atmosfera i pozytywna energia, sprawi, że w Polsce też pojawią się pomysły na technologie przydatne dla rynku pomocy prawnej – mówi Marcin Zręda

02.03.2019

10 lat na wpis na listę adwokatów - RPO: naruszenie Konstytucji

Prawnicy

Zgodnie z przepisem z 2014 r. po 10 latach od zdania egzaminu adwokackiego wygasa prawo złożenia wniosku o wpis na listę adwokatów. Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia, że to ogranicza konstytucyjne prawo dostępu do zawodu oraz zasadę demokratycznego państwa prawnego. Wcześniej prawo pozwalało na taki wpis bezterminowo.

01.03.2019

Pytanie o dyscyplinarki najtrudniejsze na egzaminie na aplikacje

Prawnicy Strefa aplikanta

Pytanie o powody skreślenia z listy adwokatów okazało się najtrudniejsze na egzaminach na aplikację radcowską i adwokacką. Najlepiej kandydaci na aplikantów adwokackich odpowiadali na pytania z kodeksu karnego, a kandydaci na aplikantów radcowskich z kodeksu rodzinnego

01.03.2019

Legislacyjna burza słabnie, ale jakość prawa nie poprawia się

Prawnicy Prawo gospodarcze

W 2018 r. w życie weszło 14,6 tys. stron nowych aktów prawnych, czyli aż o 46 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z raportu Grant Thornton. Jest mniej, ale jakość stanowionego prawa nadal pozostawia wiele do życzenia, a to za sprawą braku merytorycznej pracy w parlamencie i ekspresowego tempa uchwalania.

27.02.2019
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski