Małgorzata Manowska na czele wyścigu do stanowiska I prezesa SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska, Tomasz Artymiuk, Tomasz Demendecki, Marta Romańska, Dariusz Zawistowski i Włodzimierz Wróbel - to sędziowie zgłoszeni przez uczestników Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego jako kandydaci na stanowisko pierwszego prezesa SN, którzy we wstępnym głosowaniu uzyskali najwięcej głosów. Obrady zostały przerwane do godz. 13.00 w środę.

12.05.2020

SN: Komisja skrutacyjna powołana, ale w wątpliwych okolicznościach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jest przełom w obradach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego - prowadzący obrady sędzia Zaradkiewicz wyłonił członków komisji skrutacyjnej. Część sędziów kontestuje ten sposób powołania komisji, ale przewodniczący poprosił jej członków o przygotowanie kart do właściwego głosowania na kandydatów na I prezesa SN.

12.05.2020

Prof. Bojańczyk: Większość sędziów w SN nie chce, żeby Zgromadzenie Ogólne wybrało I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość członków Zgromadzenia Ogólnego SN pod pretekstem niepowołania Komisji Skrutacyjnej nie chce dopuścić do demokratycznej dyskusji na forum zgromadzenia nad potencjalnymi kandydatami na stanowisko I Prezesa SN - uważa Antoni Bojańczyk, sędzia SN w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

11.05.2020

Spór na Zgromadzeniu Ogólnym SN - burzliwy wybór kandydatów na I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 12 maja br. ponownie zbiera się Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego by wybrać kandydatów na I Prezesa. Zdaniem "starych" sędziów wybór będzie trwać do momentu "aż mniejszość nie wybierze prezesa w głosowaniu większościowym". Natomiast sędziowie wyłonieni przez nową KRS twierdzą, że przewodniczący słusznie nie poddaje pod głosowanie wniosków o wyłączenie sędziów dwóch nowych Izb.

11.05.2020

RPO pyta o postępowania w sprawie hejtu z MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są bardzo sprawne wobec tych sędziów, którzy krytykują zmiany w wymiarze sprawiedliwości, a szybkość zawodzi, gdy chodzi o możliwość przewinień dyscyplinarnych sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy są łączeni z „aferą hejterską” - napisał rzecznik praw obywatelskich do rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

11.05.2020

SN: Kandydatów na I prezesa wciąż nie wybrano, Zgromadzenie odroczone do wtorku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwające od piątku Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie zdołało wyłonić kandydatów na nowego I prezesa tego sądu. Nie udało się wybrać członków komisji skrutacyjnej, która miałaby przeprowadzić wybory, nie doszło też do zgłaszania kandydatów. Obrady zostały przerwane do wtorku.

09.05.2020

Prawnicy pomagają medykom - pytania m.in. o zadośćuczynienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W całym kraju trwa akcja, w ramach której adwokaci wspierają poradami prawnymi pracowników służby zdrowia. Wraz z upływem kolejnych tygodni epidemii zmienia się jednak charakter pytań. Obecnie są to coraz częściej kwestie związane z możliwością uzyskania ewentualnego zadośćuczynienia np. za przeniesienie do innej jednostki, czy zachorowanie.

09.05.2020

SN: Zgromadzenie nie wybrało kandydatów na I prezesa - obrady przerwane do soboty

Prawnicy

Po ponad ośmiu godzinach obrad Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie zdołało wybrać kandydatów, spośród których prezydent powołałby I prezesa. Sędziowie nie doszli nawet do wybrania komisji skrutacyjnej ani przedstawienia kandydatur. Późnym wieczorem w piątek przewodniczący Zgromadzenia sędzia Kamil Zaradkiewicz ogłosił przerwę do sobotniego południa.

08.05.2020

Żurek pyta o status Zaradkiewicza, a rzecznik dyscyplinarny zajmuje się Żurkiem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek sędzia Waldemar Żurek wniósł do Sądu Najwyższego pozew, w którym domaga się stwierdzenia, że Kamil Zaradkiewicz - wyznaczony do pełnienia obowiązków I prezesa SN - nie jest sędzią, a jego powołanie było nieskuteczne. A już w piątek rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w tej sprawie.

08.05.2020

Rząd: Postanowienie TSUE wykonane - Izba Dyscyplinarna nie będzie orzekać w sprawach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na podstawie zarządzeń pierwszego prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesa kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej, przepisy dotyczące tej Izby nie będą stosowane w sprawach dyscyplinarnych sędziów do czasu wydania ostatecznego wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości UE - deklaruje rząd. Tymczasem rzecznik tej izby poinformował o sprawie sędziego zaplanowanej na 25 maja.

08.05.2020

UE: Komisarz zaniepokojony sytuacją w polskim SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jestem zaniepokojony sytuacją w polskim Sądzie Najwyższym, jeśli chodzi o stanowisko prezesa tej instytucji - stwierdził w czwartek Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I przypomniał, że Komisja Europejska czeka na odpowiedź Polski w sprawie procedury naruszeniowej.

07.05.2020

Sąd Najwyższy oceni ważność wyborów dopiero po sprawozdaniu PKW

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie działa z urzędu w sprawie oceny ważności wyborów. Dopiero, kiedy wpłynie sprawozdanie z Państwowej Komisji Wyborczej, SN może zacząć podejmować działania zmierzające do oceny ważności wyborów i podejmie uchwałę. Ale na razie wybory nie zostały odwołane - takie jest stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie ewentualnego unieważnienia wyborów prezydenckich.

07.05.2020

Prezydent powołał 6 nowych sędziów Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę 6 maja br. Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania sześciu osobom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Trzy osoby zostały powołane do Izby Dyscyplinarnej, dwie do Karnej i jedna do Izby Pracy. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie.

06.05.2020

SN: Zaradkiewicz przywraca sprawy do Izby Dyscyplinarnej, ale uznaje zabezpieczenie TSUE

Prawnicy

Kierujący tymczasowo Sądem Najwyższym Kamil Zaradkiewicz uchylił decyzję poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf ws. przekazywania spraw rozpatrywanych dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną do innych izb tego sądu. Sprawy dotyczące sędziów mają teraz trafiać do niego, a te będące już w Izbie mają być wstrzymane do wydania wyroku przez TSUE lub przez Trybunał Konstytucyjny.

06.05.2020

Polskie obywatelstwo będzie wymogiem także dla asesorów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konieczne będzie posiadanie wyłącznie obywatelstwa polskiego przez asesorów sędziowskich i prokuratorskich, inaczej nie otrzymają oni stanowisk, a stypendia im przydzielone w czasie kształcenia będą musieli zwrócić - zakłada nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. To uzupełnienie przepisów, które dotyczą już sędziów.

06.05.2020

Nie tylko e-doręczenia - radcy postulują zmiany w tarczy antykryzysowej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Możliwość podpisywania uchwał samorządu o charakterze decyzji administracyjnej przez przewodniczącego, lub osobę go zastępującą, zawieszenie biegu terminów w wyborach w samorządzie oraz możliwość przeprowadzenia e-postępowań dyscyplinarnych - to zmiany, które w tarczy antykryzysowej proponują radcy prawni.

06.05.2020

Prof. Grzelak: Koronawirus wprowadza restrykcje, które z nami zostaną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzone obecnie obostrzenia mają chronić przed COVID-19, ale gdy zagrożenie chorobą minie, ograniczenia praw człowieka w dużym zakresie nie. Nie jest to jednak wyłącznie problem Polski, bowiem w Europie widać podobny trend. Zaczynamy odchodzić od ochrony praw jednostki, stawiając na zbiorowe, kolektywne prawa, chroniące całą społeczność - mówi dr hab. Agnieszka Grzelak

06.05.2020

Łukasz Piebiak w czerwcu wraca do pracy w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czerwcu kończy mi się urlop i mam zamiar powrócić do orzekania - poinformował we wtorek były wiceminister sprawiedliwości sędzia Łukasz Piebiak, który po dymisji z resortu wrócił do stołecznego sądu rejonowego, a potem skorzystał z półrocznego urlopu na poratowanie zdrowia.

05.05.2020

Chcesz być eco - działaj na rzecz e-rozpraw i e-doręczeń

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ku zdziwieniu wielu prawników i innych uczestników postępowania cywilnego, odrzucono przepis noweli tarczy antykryzysowej, który dopuszczał komunikację z sądem za pośrednictwem ePUAP. Nadal jednak w to wierzę, bo w ostatnich tygodniach zmienia się to, co było największym hamulcem w informatyzacji sądownictwa – mentalność - pisze dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.

05.05.2020

Wiceminister: Egzaminy adwokackie i radcowskie pod koniec czerwca

Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus

Egzaminy adwokackie i radcowskie mogą się odbyć pod koniec czerwca - zapowiada nieoficjalnie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. I dodaje, że w ciągu kilku dni ministerstwo ma przekazać oficjalny termin. Pierwotnie egzaminy prawnicze - adwokackie i radcowskie - miały się odbyć od 24 do 27 marca br.

04.05.2020