RPO: Działania prokuratury wobec sędzi Morawiec mogą być represją

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędzi Beaty Morawiec może być formą represji za jej oceny zmian w sądownictwie, Izba Dyscyplinarna SN nie może takiego wniosku rozpoznać, bo jest zawieszona, a do tego sędzia wygrała w I instancji proces o ochronę dóbr osobistych wytoczony Ministrowi Sprawiedliwości, jest więc obawa o nadużywanie pozycji ministra

28.09.2020

SN: Notariusz zamiast wniosku złożył protokół on-line do księgi wieczystej

Prawo cywilne Prawnicy

Protokół z dokonania czynności notarialnej - poświadczenia europejskiego dziedziczenia - nie jest wnioskiem o wpis do księgi wieczystej - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że notariusz przekroczył swoje uprawnienia. Wnioski złożone poprzez system teleinformatyczny powinny być składane na formularzu urzędowym.

28.09.2020

Dr Piaskowska: Epidemia nie musi rzutować na przewlekłość procesów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nawet okresowe zamknięcie sądu z powodu kwarantanny pracowników nie oznacza, że w rozpoznawanych sprawach dojdzie do przewlekłości. Przed ustaleniem, że określone postępowanie jest prowadzone przewlekle uwzględnia się różne czynniki, nie tylko czas rozpoznawania określonej sprawy - wskazuje dr Olga M. Piaskowska.

28.09.2020

Testy z egzaminów prawniczych na kwarantannie

Prawnicy

W ubiegłą sobotę 26 września odbyły się w całej Polsce w 21 miastach egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze, w których wzięło udział 6 391 osób, najwięcej na aplikację radcowską. Teraz testy przechodzą kwarantannę. Ich sprawdzanie rozpocznie się dopiero w poniedziałek popołudniu. Pierwsze wyniki zostały ujawnione już w niedzielę wieczorem. Reszta - będzie podana w poniedziałek.

27.09.2020

Jednolity tekst ustawy Prawo o adwokaturze - w najnowszym Dzienniku Ustaw

Prawnicy

Marszałek Sejmu ogłosił w Dzienniku Ustaw nr 1651 jednolity tekst ustawy Prawo o adwokaturze, który obejmuje zmiany wprowadzone ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych, a także ustawy z 11 września 2019 r. – Przepisy wprowadzające ustawę ‒ Prawo zamówień publicznych oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed 15 września 2020 r.

27.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Radca prawny ukarany za błędne wypełnienie weksla

Prawnicy

Minister sprawiedliwości miał rację wnosząc kasację od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który ukarał radcę prawnego po wcześniejszym uniewinnieniu. Sąd w drugiej instancji wytykając delikt obwinionemu, sam popełnił rażący błąd. Sąd mógł wyłącznie uchylić orzeczenie i przekazać do ponownego rozpoznania - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

26.09.2020

W sobotę odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

W sobotę 26 września 2020 r. na terenie całego kraju po raz piętnasty zostały przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną. Natomiast po raz trzynasty odbył się państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą.

26.09.2020

Prof. Andrzej Kidyba świętuje 40-lecie pracy naukowej 

Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze

Profesor Andrzej Kidyba z Lublina obchodził w czwartek 40-lecie pracy naukowej. Z tej okazji otrzymał dwutomową Księgę Jubileuszową wydaną przez wydawnictwo Wolters Kluwer z tekstami ponad 200 uczonych. - To autor idealny, którego cechuje jakość, terminowość, zrozumienie potrzeb wydawcy - powiedział Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

24.09.2020

KRS ponownie za awansem sędziego Nawackiego do sądu okręgowego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła w czwartek uchwałę o przedstawieniu prezydentowi kandydatury sędziego Macieja Nawackiego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. To ponowna uchwała w tej sprawie, po tym jak poprzednią w maju uchylił Sąd Najwyższy.

24.09.2020

SN: Kara dla notariusza, który porzucił dane osobowe klientów

Prawnicy

Obwiniony notariusz wynosząc poza kancelarię zbędne dokumenty, objęte tajemnicą notarialną, pozostawił je bez dozoru, czym naruszył tajemnicę i w ten sposób istotę swego zawodu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i uznała za trafny wyrok sądu samorządowego. Kara 10 tys. zł została uznana za adekwatną do wagi czynu.

24.09.2020

Dr Gumularz: IPN musi się liczyć z prawem do ochrony prywatności

Prawo cywilne Prawnicy RODO

Obywatel nie zgadzający się z zawartością archiwów Instytutu Pamięci Narodowej nie ma prawa do bycia zapomnianym w rozumieniu RODO, ale do sprostowania - tak. Możemy chronić dobra osobiste w ramach ogólnego prawa do prywatności i dóbr osobistych wynikających z kodeksu cywilnego, gdzie mamy roszczenia o zaprzestanie naruszeń - uważa dr Mirosław Gumularz,

24.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Nie wolno straszyć mailami kolegi adwokata

Prawo karne Prawnicy

W prowadzonej korespondencji radca prawny powinien zachować umiar. Nie można sugerować w mailu, że brakiem honoru jest dalsze prowadzenie sprawy przez kolegę adwokata, a już zupełnie niedopuszczalna jest próba szantażu i groźby - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie o karze upomnienia.

23.09.2020

Krajowy Zjazd Adwokatury dopiero w... marcu 2021 r.

Prawnicy Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego podjęła uchwałę zmieniającą termin zwołania Krajowego Zjazdu Adwokatury. Decyzją NRA Zjazd ma się odbyć w dniach 19-21 marca 2021 roku w Bydgoszczy. Wcześniej planowano go na koniec listopada.

23.09.2020

Przemysław Rosati kandyduje na prezesa NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Przemysław Rosati ogłosił na ostatnim posiedzeniu NRA, że będzie kandydował na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej - dowiedziało się Prawo.pl. Krajowy Zjazd Adwokatury zaplanowany został na marzec 2021 r. Nie wiadomo jeszcze w jakiej formule zostanie zorganizowany.

23.09.2020

Izba Dyscyplinarna SN uniewinnia prokurator - czyn nie naruszał zasad etyki

Prawnicy Prokuratura

Nie jest deliktem zachowanie prokuratora, które mieści się w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wadliwe rozpoznanie pisma procesowego podlega swobodnej ocenie dowodów, a prokurator jest niezależny w swoich decyzjach

23.09.2020

TSUE: W styczniu opinie rzecznika, potem wyroki w sprawie nowych sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE 12 stycznia 2021 r. wyda opinie w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących sędziów Moniki Frąckowiak i Waldemara Żurka. Podczas wtorkowej rozprawy ich pełnomocnicy przekonywali, że Izba SN, która decydowała w ich sprawach, została powołana z naruszeniem prawa, a przedstawiciele rządu, że pytania są nieuzasadnione.

22.09.2020

TSUE odpowie, czy nowi sędziowie SN mogą orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości UE rozpoczęła we wtorek analizę pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz powołanych do nich osób przy udziale nowej KRS. Trybunał odpowie, czy zasiadające w tych izbach osoby zostały powołane legalnie i czy ich orzeczenia są wiążące.

22.09.2020

Radcy prawni szykują się na krajowy zjazd - termin początek listopada

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

7 listopada i w sposób tradycyjny ma odbyć się XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Ze względu na obostrzenie nie są jednak planowane długotrwałe debaty - choćby nad zmianami w kodeksie etyki. Podczas zjazdu mają być przeprowadzone m.in. głosowania nad sprawozdaniami ustępujących władz i wybór nowych.

22.09.2020

Zmiany w podatkach - także prawnicy PIT rozliczą w formie ryczałtu

Prawnicy PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przedstawiony przez MF projekt nowelizacji przepisów o podatkach dochodowych przewiduje także zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów. Lista zawodów, które będą mogły płacić taki podatek od stycznia 2021 roku może zostać wydłużona. Z uproszczonej formy będą mogli korzystać: adwokat, radca prawny i notariusz, ale też księgowi i biegli rewidenci.

22.09.2020

Izba Dyscyplinarna uniewinnia radcę prawnego, bo była ofiarą dwóch interpretacji

Prawnicy

Na radcy prawnym odbiło się wprowadzenie do obrotu prawnego skargi nadzwyczajnej. Od kwietnia 2018 r., gdy zaczęła obowiązywać, ukształtowały się dwie linie orzecznicze w Sądzie Najwyższym. W spór interpretacyjny dostała się radca prawny i zapłaciła za to karą upomnienia. Izba Dyscyplinarna SN jednak dostrzegła niespójność i uniewinniła pełnomocniczkę

22.09.2020