Bobrowicz: COVID-19 wymusza zmiany w kancelariach prawniczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości LegalTech Koronawirus

Epidemia może trwać jeszcze miesiącami. A to oznacza że kancelarie, które chcą utrzymać się na rynku muszą zmienić swoje podejście do wielu kwestii. Wygrają ci, którzy postawią na nowe technologie, ale też przemodelują podejście do usług. Pomocna może być choćby specjalizacja, ale wiążąca się ze zmianą strategii rynkowej - mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

15.06.2020

Unieważnienie małżeństwa kościelnego może oznaczać zakaz zawarcia kolejnego

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne

Okres izolacji związany z pandemią to także liczne spory małżeńskie, które prowadzą czasem do wniosków o rozwód cywilny. Wzrosło też zainteresowanie unieważnieniem małżeństwa kościelnego. Jednak w tym przypadku podstaw szuka się nie w rozkładzie pożycia, lecz w zachowaniach przed ślubem. Za kłamstwo w zeznaniach grozi grzech śmiertelny, według prawa kanonicznego, a w wypadkach szczególnych sąd kościelny może orzec zakaz ponownego małżeństwa.

13.06.2020

Zgromadzenie Ogólne zajmie się sposobem zarządzania w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek, 12 czerwca zaplanowane jest kolejne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego pod nowym kierownictwem I prezes SN Małgorzaty Manowskiej. Wniosek o takie posiedzenie złożyła grupa tzw. starych sędziów jeszcze w maju, przed oficjalną nominacją pani profesor. Chodzi o ustalenie zasad pracy sądu po zakończeniu kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf i w czasie pandemii.

12.06.2020

COVID-19 nie oszczędza aplikantów - trudny egzamin, trudniejsza przyszłość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pod koniec czerwca aplikanci adwokaccy i radcowscy będą zdawać egzamin zawodowy. Wyjątkowy, bo z powodu koronawirusa pod specjalnym nadzorem. Restrykcje i utrudnienia mogą być jednak drobnostką w porównaniu z tym, co czeka ich po jego zdaniu. Sytuacja wielu z nich już teraz jest bardzo zła, a przyszłość - przynajmniej obecnie - nie jawi się w jasnych barwach.

12.06.2020

Do wyroku TSUE Izba Dyscyplinarna nie może orzekać w żadnej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszające Izbę Dyscyplinarną SN dotyczy wszystkich spraw, nie tylko sędziowskich dyscyplinarek - piszą Michał Mistygacz i Wojciech Sitek. Jak dodają, Izba mogłaby rozpatrywać te inne sprawy, gdyby wyznaczała do tego sędziów spełniających wskazane przez TSUE kryteria niezależności. Ale to przy obecnym jej składzie nie jest możliwe.

12.06.2020

Izba Dyscyplinarna po raz kolejny odmawia osądzenia sędziego

Prawo karne Prawnicy

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego 9 czerwca br. nie zezwoliła na uchylenie immunitetu sędziemu z Sądu Rejonowego w Łowiczu - Honoracie W. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa tzw. urzędniczego - przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego informował adwokat strony poszkodowanej i wnosił o to, by sędzia za czyn odpowiadała przed sądem karnym.

10.06.2020

Prezes NRA: COVID-19 wpłynął i będzie wpływał na funkcjonowanie kancelarii

Prawnicy LegalTech Koronawirus

Czas epidemii pokazał, że adwokaci prowadząc kancelarie muszą znać się na zarządzaniu, organizacji pracy czy umieć analizować koszty. Pomocne w utrzymaniu się na rynku będą też umiejętność kontaktowania się z klientami, jakość usług i umiejętności w konkretnych dziedzinach prawa - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prezes NRA adw. Jacek Trela.

10.06.2020

Izba Dyscyplinarna SN sądzi adwokatów - samorząd boi się konsekwencji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nadal rozpatruje sprawy adwokatów i radców prawnych. Prof. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego podkreśla, że to zasadne, bo zabezpieczenie TSUE dotyczy tylko dyscyplinarek sędziowskich. Innego zdania są eksperci i samorządy prawnicze - wskazują, że to prosta droga m.in. do nieważności uprawomocnionych już kar dyscyplinarnych, ale też zagrożenie... w sprawach politycznych.

10.06.2020

Sędzia Pawłyszcze ma być szefem krajowej szkoły sędziów i prokuratorów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, a obecnie dyrektor departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusz Pawłyszcze jest kandydatem na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ma zastąpić na stanowisku szefa tej szkoły prof. Małgorzatę Manowską, która zrezygnowała w związku z powołaniem na I prezesa Sądu Najwyższego.

09.06.2020

SN: Sędzia Tuleya nadal z immunitetem - nie będzie zarzutów karnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uchyliła we wtorek immunitetu sędziemu Igorowi Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Oznacza, to że prokuratura nie może mu postawić zarzutów w sprawie dotyczącej głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu w grudniu 2017 roku. Sędzia Tuleya nie stawił się ponieważ nie uznaje Izby Dyscyplinarnej za legalny sąd.

09.06.2020

SN: Urlop dla poratowania zdrowia sędziego nie zależy od rodzaju choroby

Prawnicy

Istotą urlopu dla poratowania zdrowia jest umożliwienie przejścia leczenia, które spowoduje, że stan zdrowia sędziego poprawi się, co umożliwi mu dalsze pełnienie służby. Dlatego Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła decyzję odmowną prezesa sądu apelacyjnego i przekazała sprawę referendarza do ponownego rozpoznania.

09.06.2020

Prof. Manowska: Zleciłam analizę orzecznictwa w sprawach kredytów frankowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zapowiada podjęcie uchwał rozszerzonych składów w sprawie ujednolicenia orzeczeń dotyczących kredytów frankowych oraz w kwestii zadośćuczynienia dla członków rodzin poszkodowanych deliktem. Nie zamierza jednak wstrzymywać pracy Izby Dyscyplinarnej SN, której zawieszenia domaga się Trybunał Sprawiedliwości UE.

09.06.2020

We wtorek w SN sprawa immunitetu sędziego Tulei - protesty przed sądami

Prawo karne Prawnicy

We wtorek 9 czerwca Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie wnioskiem o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Prokurator stawia mu zarzut karny dotyczący niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień. Izba obraduje mimo postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał jej wstrzymanie się od orzekania.

08.06.2020

Bezpłatna pomoc prawna też "odmraża się"

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego, które w czasie epidemii działały zdalnie, stopniowo wracają do funkcjonowania w formie stacjonarnej. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym rekomendacje dotyczące wymogów sanitarnych podczas udzielania porad prawnych.

07.06.2020

Co reguluje Prawo o adwokaturze?

Prawnicy

To ustawa z dnia 26 maja 1982 r., uchwalona przez Sejm PRL, która reguluje kwestie związane z zawodem adwokata, także dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej. Była nowelizowana wielokrotnie, ostatnio w 2019 r.

07.06.2020

Po wyrokach Sądu Najwyższego KRS zapowiada powtórzenie konkursów na stanowisko sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur zapewnił, że Rada uwzględni zalecenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, który uchylił jej uchwały o powołaniu sędziów i powtórzy konkurs. Wypowiedź sędziego Mazura jest odpowiedzią na serię wyroków Izby Kontroli rozpoznawanych w maju i czerwcu br.

06.06.2020

Innowacje, specjalizacja, klienci - kancelarie tak widzą szansę na przetrwanie po COVID-19

Prawnicy Rynek LegalTech Koronawirus

Aż 83 procent kancelarii - z USA i Europy - widzi konieczność wdrażania nowych technologii, w celu poprawienia swojej wydajności. Na top liście "lekarstw na kryzys" znalazły się też specjalizacja, bliska i transparentna współpraca z klientem, większa samoobsługa czy alternatywne sposoby rozliczeń. Ale często problemem jest opór kadry zarządzającej, która boi się zmian - wynika z raportu Wolters Kluwer.

06.06.2020

Łukasz Piebiak nie wraca na razie do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Łukasz Piebiak, zdymisjonowany po aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości wiceminister, któremu kończy się urlop dla poratowania zdrowia, na rok ma trafić do pracy w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, który podlega ministrowi sprawiedliwości. Wcześniej Piebiak zapowiadał powrót do orzekania w  Sądzie Rejonowym dla Miasta Stołecznego Warszawy. 

05.06.2020

Rusza e-platforma szkoleniowa warszawskiej izby radców prawnych

Prawnicy Koronawirus

Platforma e-learningowa ma ruszyć od 8 czerwca, a Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, zachęca do korzystania z niej wszystkich radców prawnych, prawników zagranicznych i aplikantów radcowskich z całego kraju. Jak zapewnia, ma ona umożliwić udział w zajęciach online, wykładach na żywo, webinarach oraz korzystanie z bazy wykładów e-learningowych.

05.06.2020

SN dostrzega nepotyzm w nowej KRS i wytyka brak jasnych reguł

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała serię orzeczeń uchylających uchwały nowej Krajowej Rady Sądownictwa o powołaniu sędziów na stanowiska. Jest to - zdaniem prawników - zaskakująca linia orzecznicza, biorąc pod uwagę fakt, że sami sędziowie tej Izby są powołani z jej rekomendacji.

05.06.2020