Firmy muszą liczyć się z kontrolą rozliczeń podatku od deszczu

Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Wkrótce przedawnieniu ulegną pierwsze okresy rozliczeniowe dotyczące podatku od deszczu. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie dodatkową daniną zostanie obciążona jeszcze większa liczba podmiotów. Ponadto - nasilą się także kontrole w tym zakresie. Firmy muszą mieć tego świadomość. Istnieje bowiem duże ryzyko konieczności dopłaty brakujących kwot i odsetek.

28.07.2022

Zasiłek chorobowy wyklucza koszty uzyskania przychodów

PIT Rachunkowość

W przypadku gdy w danym miesiącu jedynym przychodem pracownika był zasiłek chorobowy, to koszty uzyskania przychodów za ten miesiąc nie przysługują również w rozliczeniu rocznym. Warunkiem zastosowania kosztów uzyskania przychodów jest uzyskanie przychodów ze stosunku pracy.

27.07.2022

Uchodźcy z Ukrainy pracujący w Polsce mogą stać się polskimi rezydentami podatkowymi

PIT Podatki międzynarodowe Ukraina

Wojna, która spowodowała masową emigrację Ukraińców do Polski i innych krajów, trwa już 154 dni. Za niecały miesiąc minie zatem 183 dni, od kiedy pierwsi uchodźcy pojawili się w naszym kraju. Może to być kluczowy moment dla ich rozliczeń podatkowych. Niektórzy od tego momentu powinni rozliczać się z polskim fiskusem.

27.07.2022

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.

25.07.2022

Miasta domagają się przedawnionych opłat za użytkowanie wieczyste

Prawo cywilne Domowe finanse Doradca podatkowy

Urzędnicy wydają się nie pamiętać, że roszczenia ulegają przedawnieniu. Przykładem jest duża miejska gmina, która zaczęła masowo wysyłać wezwania. Domaga się w nich zapłaty zaległych opłat za użytkowanie wieczyste. Zdaniem ekspertów to skandal. Administracja wykorzystuje bowiem swoją dominującą pozycję i korzysta na nieznajomości prawa swoich mieszkańców.

25.07.2022

Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2021 r. przyjęte - rząd z absolutorium

Finanse publiczne Administracja publiczna

W piątek, 22 lipca, Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2021 rok i udzielił rządowi absolutorium. Za głosowało 228 posłów, przeciw było 216, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Odrzucono dwie poprawki zgłoszone do projektu uchwały ws. sprawozdania z wykonania budżetu państwa za rok 2021. Poprawki KO i Polski 2050 miały na celu odrzucenie sprawozdania z wykonania budżetu i nieudzielenie rządowi absolutorium.

22.07.2022

NSA: W strefach ekonomicznych wszyscy inwestorzy mogą korzystać ze zwolnień do 2026 roku

CIT Doradca podatkowy Spółki

Duzi przedsiębiorcy strefowi mogą działać w strefach ekonomicznych i korzystać z ulg aż do 2026 roku - potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Spór przedsiębiorcy z fiskusem toczył się o zastosowanie przepisów, które mogły wskazywać na wcześniejszy koniec prawa do zwolnień. A rządowy raport potwierdza: strefy wciąż przyciągają inwestycje

22.07.2022

Zamówionego towaru nie można wysłać na Ukrainę, ale zaliczka podlega VAT

VAT Rachunkowość Ukraina

Przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnych rozwiązań pozwalających na zastosowanie 0-proc. stawki VAT do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy, która nie doszła do skutku. Wystąpienie siły wyższej i wojna to za mało. Po upływie sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki, rozliczenie VAT trzeba skorygować i zastosować stawkę krajową dla takiej dostawy. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

22.07.2022

Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.

21.07.2022

Węglowe świadczenie ma być wolne od podatku dochodowego

Środowisko Domowe finanse PIT

Kwota wypłacanego dodatku węglowego, proponowanego w projekcie ustawy, nad którym pracuje właśnie Sejm, ma być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. W ten sposób wsparcie dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem wyniesie pełne 3 tys. zł i nie będzie pomniejszane. To reguły identyczne jak dla dodatku osłonowego dla najuboższych.

20.07.2022

Fiskus dowie się o wynajmie mieszkań na doby przez platformy sprzedażowe

Finanse publiczne Administracja publiczna Ochrona konkurencji

Fiskus zainteresuje się osobami, które nie prowadzą biznesu, ale przez internet sprzedają towary i wynajmują mieszkania. Polska ma wdrożyć unijną dyrektywę zakładającą, że pośredniczące w tym platformy będą informowały skarbówkę o osobach, które przeprowadzają ponad 30 transakcji rocznie i uzyskują ponad 2 tys. euro przychodu.

19.07.2022

Z odliczeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne warto miesiąc poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W środę, 20 lipca, mija termin rozliczenia zaliczki na PIT za czerwiec lub drugi kwartał. Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie pozwoliły niektórym przedsiębiorcom odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Już teraz część z nich może odliczyć je od dochodu. Z rozliczeniem warto jednak poczekać do sierpnia. Obliczając PIT za lipiec, składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych – to bardziej opłacalne.

19.07.2022

Od przychodów z praw autorskich płatnik pobierze zaliczkę na PIT

PIT Rachunkowość

Jeśli osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zbywa prawa autorskie na rzecz np. spółki kapitałowej, podmiot nabywający te prawa staje się płatnikiem PIT. Co do zasady, powinien on rozliczyć podatek według zasad ogólnych. Czasami jednak może zastosować ryczałt – m.in. gdy kwota przychodu wynikająca z umowy nie przekracza 200 złotych.

18.07.2022

Ministerstwo Finansów chce objaśnić przepisy o grupach VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Grupy VAT będzie można tworzyć od 1 stycznia 2023 r., a już dziś Ministerstwo Finansów zaprasza do dyskusji w sprawie objaśnień do tych przepisów. Według ekspertów, jest sporo wątpliwości co do tworzenia takich grup, a projekt objaśnień na razie niewiele wyjaśnia. Doradcy podatkowi postulują, by wyjaśnić, kiedy tworzenie grup może być naruszeniem prawa.

18.07.2022

Turyści, domagajcie się paragonów w kurortach - apeluje Ministerstwo Finansów

Rynek i konsument VAT

Weź paragon i wspieraj uczciwą konkurencję na rynku - apeluje Ministerstwo Finansów, podczas gdy urzędnicy skarbowi prowadzą nasiloną akcję kontroli prawidłowego wydawania przez przedsiębiorców tych paragonów w miejscowościach turystycznych. MF przypomina jednocześnie, że wydruk z terminala płatniczego nie jest paragonem.

16.07.2022

Mimo korzystnego orzecznictwa skarbówka nieprzychylna małżonkom-przedsiębiorcom

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przekazanie nieodpłatnie samochodu osobowego wykupionego z leasingu przez żonę prowadzącą działalność gospodarczą do działalności gospodarczej męża stanowi nieodpłatną dostawę towarów, która podlega VAT. Tak uznały organy skarbowe w najnowszej interpretacji. Eksperci zwracają jednak uwagę, że skarbówka nie uwzględnia w tym zakresie orzecznictwa.

16.07.2022

Podatnicy korzystają z umawiania wizyt w urzędach skarbowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Za pomocą usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” umówiono do tej pory 7,5 miliona wizyt w całej Polsce. Od niedawna wizytę przez formularz można umówić nawet na trzy tygodnie do przodu. Najczęstszym powodem wizyty w urzędzie skarbowym są sprawy związane z podatkami majątkowymi, rejestrowaniem umów kupna-sprzedaży oraz chęć uzyskania potrzebnych zaświadczeń.

15.07.2022

Budżet już zarabia na przesyłkach z Chin, ale w systemie są luki

Finanse publiczne VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Działający już od roku uproszczony system rozliczeń VAT od e-handlu działa sprawnie - zapewnia Ministerstwo Finansów. Eksperci wskazują, że rzetelna ocena będzie możliwa dopiero za kilka lat, gdy będzie można porównać dane z dłuższego okresu funkcjonowania. Potrzebna jest jednak reforma tych przepisów w części dotyczącej przesyłek spoza Unii Europejskiej.

15.07.2022

Wraca temat dużej reformy zawodu doradcy podatkowego

Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy

Po kilku latach przerwy powraca kwestia zmian w dostępie do zawodu doradcy podatkowego. Mówi się też o poszerzeniu uprawnień doradców. Chodzi m.in. o sprawy dotyczące ubezpieczeń społecznych i postępowania rejestrowe w Krajowym Rejestrze Sądowym. Najpewniej aplikacja, na wzór innych zawodów prawniczych, nie będzie jednak wprowadzona.

15.07.2022