Możliwość zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów to temat wciąż budzący wątpliwości. Tym razem dotyczyły one wydatków na doradztwo w sytuacji planowanego przeprowadzenia transakcji sprzedaży udziałów w spółce.

Firma prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z), w tym m.in. związaną z kreowaniem, implementowaniem, wdrażaniem lub zarządzaniem nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi dla sektora e-commerce, wykonanymi na zamówienie. Spółka zwróciła się do podmiotu wyspecjalizowanego w pośrednictwie inwestycyjnym o podjęcie działań o charakterze pośrednictwa oraz doradztwa finansowego i prawnego niezbędnych do przeprowadzenia transakcji sprzedaży udziałów w spółce. Powzięła jednak pewne wątpliwości podatkowe i zadała organom skarbowym pytanie, czy przy kalkulacji wysokości przychodu ze zbycia udziałów w spółce z o.o. jest uprawniona do zaliczenia do kosztów odpłatnego zbycia wydatków na nabycie usług pośrednictwa oraz doradztwa prawnego i finansowego, niezbędnych do przeprowadzenia transakcji (wydatki na nabycie usług pośrednictwa oraz doradztwa finansowego i prawnego pomniejszają przychód wnioskodawcy, jako koszty odpłatnego zbycia udziałów). Przedstawiła obszerne stanowisko z uzasadnieniem, argumentując, że ma prawo te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych. W interpretacji z 22 marca br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego (nr 0113-KDIPT2-3.4011.83.2023.1.GG).

Sprawdź w LEX: Korekta kosztów uzyskania przychodu – PIT i CIT >>

Zobacz również: Kosztów usług prawnych i doradztwa podatkowego nie trzeba limitować >>

Eksperci: Interpretacja korzystna, ale należy uważać

- Wydana interpretacja jest zgodna z przepisami, stanowiskiem judykatury oraz interesem społecznym – w tym interesem fiskusa. Koszty przedstawione przez podatnika są kosztami, które powinny zostać zaliczone do kosztów odpłatnego zbycia – zarówno w interesie podatnika jak i fiskusa jest, aby podatnik uzyskał jak najlepsze warunki, w tym cenę za zbywane udziały. Ważna jest też profesjonalizacja obrotu udziałami zbliżająca nas do rozwiniętych rynków kapitałowych – ocenia Stefan Kowalski, radca prawny, partner w Kowalski & Wisła Attorneys.

Czytaj w LEX: Wydatki na wycenę udziałów a koszty uzyskania przychodów >>

Ekspert przypomina, że NSA w wyroku z 2 marca 2021 r., sygn. akt II FSK 2997/18, zwrócił uwagę, że przez koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w tym przepisie, należy rozumieć wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, aby transakcja mogła dojść do skutku, (…) Chodzi tu bowiem jedynie o wydatki bezpośrednio związane z przeprowadzoną transakcją odpłatnego zbycia, takie jak koszty notarialne, opłaty sądowe, koszty pośredników (o ile ich udział warunkował dokonanie transakcji) i koszty łączące się z ponoszeniem ciężarów publicznych.

- W przedstawionym stanie faktycznym podatnik wykazał, dlaczego skorzystał z usług wyspecjalizowanego podmiotu przy dokonywanej transakcji oraz, że działania pośrednika przyczyniły się do dojścia transakcji do skutku - podkreśla Stefan Kowalski.

 

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Podatnik oczekiwał tylko potwierdzenia

Nieco ostrożniej jednak do tematu podchodzi kolejny ekspert.

- Na wstępie nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z poważnymi błędami w opisie stanu faktycznego przygotowanego przez wnioskodawcę. We wniosku wprost określa on, w jaki sposób będzie obliczał podatek (z zaliczeniem kosztów obsługi prawnej) oraz zaznacza, że chce tylko potwierdzenia interpretacji wydanej „w podobnej sprawie” przez dyrektora KIS. W takim wypadku, pozytywna interpretacja indywidualna nie ochroni wnioskodawcy – wskazuje Wojciech Kliś, doradca podatkowy.

Ekspert dodaje, że wnioskodawca powołuje się na wyrok sądu administracyjnego dotyczącego zbycia nieruchomości a nie udziałów (podając przepisy niedotyczące sprzedaży udziałów).

Czytaj też: Wydatki na spłatę kredytu jako koszt uzyskania przychodu ze zbycia nieruchomości >>

- Odnosząc się do treści merytorycznej, ustawodawca określa dochód ze sprzedaży udziałów wyraźnie: jest to różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c ustawy o PIT. Dla uznania wydatku za koszt odpłatnego zbycia w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy o PIT wymagany jest ciąg przyczynowo-skutkowy, w którym to sprzedaż udziałów jest przyczyną powstania określonego wydatku – podkreśla Wojciech Kliś.

Czytaj też: Koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia albo amortyzacji aportu przez spółkę osobową >>

Dodaje on, że przyjmuje się – zarówno w orzecznictwie, jak i w judykaturze, że w przypadku, gdy podatnik dokona odpłatnego zbycia udziałów i w tym celu korzystać będzie z usług niezbędnych do dokonania tej sprzedaży, koszty te wiązać się będą ze sprzedażą przedmiotowych udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

- Będą zatem stanowić koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy PIT. Niemniej, wskazana interpretacja – mimo, że korzystna - nie będzie chronić podatnika – ocenia Wojciech Kliś.

Czytaj w LEX: Udziały i akcje w ewidencji księgowej >>

 

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź