MF: Polska popiera prace nad podatkiem od transakcji finansowych
Polska popiera prace nad podatkiem od transakcji finansowych, ale oczekuje na dalsze informacje w tej sprawie ze strony Komisji Europejskiej - poinformował w piątek resort finansów.
Doradco! Został tylko tydzień na rozliczenie punktów
Doradca podatkowy
Krajowa Rada Doradców Podatkowych przypomina, że 31 marca upływa termin wpisu w systemie mDoradca. Chodzi o informacje o uczestnictwie w zeszłym roku w punktowanej formie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez doradców.
Honda dla lidera księgowości
Rozstrzygnięty został zorganizowny przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i firmę InsERT konkurs Lider Księgowości 2011. Nagrodą dla najlepszego księgowego był samochód Honda CRV.
Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem
Wczoraj został podpisany protokół pomiędzy rządem Polski i Cypru o zmianie umowy z 4 czerwca 1992 roku w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Składki na polisę ubezpieczeniową nie są kosztem podatkowym
Wydatki na opłacanie składek z tytułu umowy ubezpieczenia na życie na rzecz udziałowca spółki, członka zarządu niebędącego pracownikiem, nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
Kwota umorzonych w ubiegłym roku podatków jest prawie o 100 mln zł mniejsza niż w roku 2010, z 212 mln zł zmalała do 114 mln. Najczęściej umarzane są zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, znacznie rzadziej z tytułu CIT I VAT - donosi Rzeczpospolita.
Komisja Europejska chce wprowadzić podatek od transakcji finansowych i przekazać jego część do budżetu UE. Dzięki temu składki krajów mogą zmaleć nawet o połowę. Wprowadzenie takiego podatku miałoby sens, gdyby jego celem było zmniejszenie ryzyka w działalności bankowej, a tym samym na rynku finansowym, a nie uzyskanie dodatkowych dochodów - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
Z zasadami oraz techniką prowadzenia metryki sprawy administracyjnej (w tym podatkowej), będzie można zapoznać się w trakcie szkolenia organizowanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, które odbędzie się 28 marca br. w Warszawie
Czy czas trwania postępowania kontrolnego prowadzonego przez organy kontroli skarbowej jest limitowany?
Czas trwania postępowania kontrolnego prowadzonego przez organy kontroli skarbowej niestety nie jest ściśle limitowany i w praktyce postępowanie takie może trwać wiele miesięcy (podobnie jak postępowanie podatkowe prowadzone przez organy podatkowe).
Podmioty wydobywające kopaliny będą objęte urzędowym sprawdzeniem
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego w sprawie urzędowego sprawdzenia, który wprowadza nową kategorię podmiotów objętych sprawdzeniem - podmioty wydobywające miedź i srebro.
TK zbada, czy zróżnicowanie zasad opodatkowania alimentów było konstytucyjne
29 marca Trybunał Konstytucyjny ma rozpoznać wniosek w sprawie zgodności z Konstytucją art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 roku, w części w jakiej przepis ten wyłączał stosowanie zwolnienia od podatku wobec alimentów ustalonych w ugodach sądowych.
Nie ma idealnego rozwiązania problemu zmiany interpretacji
Analizę interpretacji prawa celnego i podatkowego wydawanego zarówno przez polskie organy podatkowe na podstawie ordynacji podatkowej, jaki i przez organy organizacji międzynarodowych i organy Unii Europejskiej przeprowadził Wojciech Morawski w wydanej przez Wolters Kluwer Polska monografii Interpretacje prawa podatkowego i celnego.
Najlepszą, czyli osiągającą najwyższe wyniki firmą była KPMG, najbardziej skuteczną Ernst Young, a najlepszym doradcą podatkowym w 2011 roku został Roman Namysłowski (z EY). Takie wyniki swojego dorocznego rankingu ogłosił w środę Dziennik Gazeta Prawna.
Ustalenie właściwej stawki VAT zależy od odpowiedniej klasyfikacji produktu
Produkty spożywcze, które podlegają obniżonej stawce podatku VAT są identyfikowane przy pomocy PKWiU. Przedsiębiorcy, którzy mają trudność z klasyfikacją danego produktu mogą wystąpić o informację do organów statystycznych - podkreślił minister finansów.
Do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej można zaliczyć wydatki ponoszone na wynajem mieszkania na biuro znajdujące się poza miejscem zamieszkania.
Wpis szkoleń spoza KIDP do mDoradcy - tylko do końca marca
Doradca podatkowy
Z końcem marca br. mija ostateczny termin dokonania w serwisie internetowym KIDP (panel mDoradca) wpisu informacji o uczestnictwie w 2011 r. w punktowanych formach podnoszenia kwalifikacji przez doradców podatkowych.
Sprawa prywatności doradcy podatkowego, trzykrotnie rozpatrywana przez sądy administracyjne, może trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatruje wniosek doradcy podatkowego Krzysztofa M. o skierowanie do TK pytania prawnego.
Zarówno podczas rozmów z potencjalnymi jak i dotychczasowymi klientami, doradca podatkowy może spotkać się z uwagami lub zarzutami dotyczącymi współpracy z kancelarią. Najczęściej spotykanym zarzutem jest zbyt wysoka zdaniem klienta cena za usługi doradcy.