Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Dzisiaj głosowanie nad podatkiem od transakcji finansowych

Komisja gospodarcza PE zajmie się dzisiaj projektem wprowadzenia podatku od transakcji finansowych (PTF). Deputowani zagłosują nad sprawozdaniem przygotowanym w tej sprawie.

temida unia europejska flaga

Jesienią ubiegłego roku KE przedstawiła propozycję podatku, który miałby być nakładany na transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych, przeprowadzane pomiędzy instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej jedna ze stron takiej transakcji znajduje się w UE.

Zgodnie z tym projektem, obrót akcjami i obligacjami byłby opodatkowany według stawki wynoszącej 0,1 proc., a obrót instrumentami pochodnymi według stawki wynoszącej 0,01 proc. Szacuje się, że podatek od transakcji finansowych przyniósłby około 57 miliardów euro rocznie. Dochody z tego podatku byłyby dzielone między UE i państwa członkowskie. Część dochodów byłaby uznana za zasoby własne Unii zmniejszając tym samym wkłady państw członkowskich.

Propozycja KE ma dwa główne cele. Po pierwsze, chodzi o to, aby sektor finansowy włączył się do walki z kryzysem. Po drugie, opodatkowanie transakcji finansowych ma umocnić pozycję jednolitego unijnego rynku przez zharmonizowanie różnorodnych podatków od transakcji finansowych istniejących w UE.

Po głosowaniu w Komisji Spraw Gospodarczych sprawa trafi następnie pod obrady plenarne Parlamentu.

Polecamy książki podatkowe