Spółka czeska zamawia u nas dubbing i kupuje pełne prawa autorskie. Czy dochód objęty będzie "podatkiem u źródła" tzn. czy strona czeska od naszego wynagrodzenia odliczy podatek czeski jeśli tak to, w jakiej wysokości? Czy jest sposób na uniknięcie takich rozliczeń?

Odpowiedź

Jeśli przychody, o których mowa, pochodzą ze zbycia całości praw autorskich, to wówczas przepisy o należnościach licencyjnych nie mają zastosowania.

Jeżeli zaś nie będziemy traktować powyższych przychodów jako należności licencyjnych (co jest możliwe – jeśli faktycznie pochodzą one ze sprzedaży całości praw autorskich), to wówczas nie będziemy mieli do czynienia z podatkiem u źródła. Państwa przychody nie powinny być wówczas opodatkowane w Czechach. Będą opodatkowane wyłącznie w Polsce.

Uzasadnienie

Jesteście Państwo polskim podatnikiem, tzn. macie siedzibę w Polsce, a nie w Czechach. Wedle przepisów polskiej ustawy podmiot zagraniczny, który uzyskuje w Polsce przychody z praw autorskich (także ze sprzedaży praw autorskich), podlega w Polsce zryczałtowanemu podatkowi u źródła.

W każdym razie, jeśli przedstawicie Państwo certyfikat rezydencji czeskiemu podatnikowi, to wówczas zastosowanie będzie miała Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 24 czerwca 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189) – dalej Umowa.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 Umowy należności licencyjne powstające w Umawiającym się Państwie (tu: w Czechach), wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: w Polsce), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (tu: w Polsce). Przepis art. 12 ust. 2 Umowy zastrzega, że należności licencyjne, o których mowa, mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają (tu: w Czechach), i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz gdy odbiorca tych należności lub opłat jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 5 proc. kwoty brutto należności licencyjnych.

Tak więc przy założeniu, że powyższe przychody są dla Państwa należnościami licencyjnymi mogłyby one być opodatkowane w Czechach (u źródła) 5 proc. podatkiem.

Czy są to jednak należności licencyjne? Zgodnie z art. 13 ust. 3 Umowy określenie "należności licencyjne", użyte w niniejszym artykule, oznacza wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin oraz filmami i taśmami dla telewizji lub radia, patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego, jak również za użytkowanie lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej i naukowej.

W oficjalnym Komentarzu do Konwencji Modelowej OECD wskazuje się na to, że w przypadku sprzedaży (przeniesienia) całości praw autorskich przepisy o należnościach licencyjnych nie mają zastosowania. Komentarz wskazuje dalej, że wówczas tego rodzaju dochody należy klasyfikować jako zyski przedsiębiorstw, bądź dochody ze zbycia majątku.

Powyższe oznaczałoby, że jeśli przychody, o których mowa, pochodzą ze zbycia całości praw autorskich, to wówczas przepisy o należnościach licencyjnych nie mają zastosowania.

Jeśli zostałyby one potraktowane jako zyski przedsiębiorstw (zgodnie z art. 7 Umowy), to wówczas podlegałby opodatkowaniu tylko w Polsce. Nie macie bowiem zakładu (w rozumieniu Umowy) w Czechach, a zatem przychody, o których mowa byłyby opodatkowane tylko w Polsce.

Jeśli potraktować powyższe przychody jako przychody z przeniesienia majątku (zgodnie z art. 13 Umowy), to wówczas przychody te będą podlegały opodatkowaniu także tylko w Polsce (państwie siedziby sprzedającego majątek – zob. art. 13 ust. 4 Umowy).

Reasumując – jeśli nie będziemy traktować powyższych przychodów jako należności licencyjnych (co jest możliwe – jeśli faktycznie pochodzą one ze sprzedaży całości praw autorskich), to wówczas nie będziemy mieli do czynienia z podatkiem u źródła. Wasze przychody nie powinny być wówczas opodatkowane w Czechach. Będą opodatkowane wyłącznie w Polsce.

Uwagi

Polskie organy podatkowe oraz sądy administracyjne mają dość "ambiwalentne" podejście do Komentarza do Konwencji Modelowej OECD. W wielu orzeczeniach interpretowano przepisy umów UPO odmiennie, niżby wynikało to z brzmienia komentarza. Trudno stwierdzić jakie jest podejście czeskiego fiskusa do Komentarza do Konwencji Modelowej OECD.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego