WSA: Pieniądze z funduszu sołeckiego nie na wycieczki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Pieniądze z funduszu sołeckiego nie mogą zostać przeznaczone na wyjazdy integracyjne mieszkańców. Organizacja takich przedsięwzięć nie należy do zadań własnych gminy, a mieszkańcy sołectwa mogą się integrować w inny sposób. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

07.09.2019

WSA: Nowe przepisy regulują "stary" kredyt studencki

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Odmowa umorzenia kredytu studenckiego, która zapadła pod rządami starej ustawy w 2016 r., teraz musi podlegać ocenie pod kątem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2018 r. - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodziło o to, że kontynuacja nauki nie jest trudną sytuacją życiową, tylko wyborem.

06.09.2019

SN: Nadgodziny w domu trzeba udowodnić lub uzgodnić z szefem

Prawo pracy

Powód sam pozbawił się możliwości udowodnienia, że pracował w godzinach nadliczbowych - orzekł Sąd Najwyższy. - Wykonując telepracę nie musiał jej ewidencjonować, ale powinien za każdym razem prosić przełożonego o zgodę na jej wykonywanie w czasie dodatkowym, jak zakładała umowa - dodał sąd.

06.09.2019

WSA: Konieczność anonimizacji nie blokuje dostępu do wyroków sądu lekarskiego

Zawody medyczne

Orzeczenia dyscyplinarne podejmowane przez organy samorządów zawodowych mają charakter informacji publicznej. Dlatego sąd lekarski był zobowiązany do ich udostępnienia. Jeżeli natomiast uważał, że ich przekazanie wymagało anonimizacji, to powinien poinformować wnioskodawcę o kosztach, jakie się z tym wiążą i uzyskać jego zgodę. Tak orzekł WSA w Gliwicach.

06.09.2019

Strasburg: Zaniedbania policji przyczyniły się do śmierci Olewnika

Prawo karne Policja

Sto tysięcy euro ma zapłacić Polska skarżącym z rodziny w związku z porwaniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. Tak zdecydował w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zdaniem Trybunału władze Polski odpowiadają za serię poważnych błędów ze strony policji, które doprowadziły do jego śmierci.

05.09.2019

WSA: Stanowisko organu wiąże skarbówkę przy umorzeniu zaległości w podatku

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Stanowisko prezydenta miasta przesądza o umorzenia zaległości w podatku, który jest dochodem samorządu. WSA w Gdańsku podkreślił, że szczególne znaczenie ma jego uzasadnienie, które powinno spełniać szereg wymogów. Jednak nawet niepełne i tak wiąże organy administracji skarbowej.

04.09.2019

Warszawa zapłaci 2,5 mln zł za zablokowanie inwestycji

Budownictwo

Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził na rzecz firmy budującej hotele odszkodowanie tytułem utraconych korzyści. Stolica zapłaci za bezprawną decyzję odmawiającą wydania pozwolenia na budowę. To precedensowa sprawa. Sąd uznał, że samorząd nie może uwolnić się od odpowiedzialności tylko dlatego, że decyzja podlega dalszej kontroli.

04.09.2019

SN: Ubezpieczyciel płaci za eksperta wynajętego przez poszkodowanego

Prawo cywilne Finanse

Jeżeli sporządzenie prywatnej opinii jest niezbędne do uzyskania rzetelnie wyliczonego odszkodowania, to ubezpieczyciel pokrywa koszty jej przygotowania. Poszkodowany więc odzyska wydane na nią pieniądze. Tak wynika z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, który podzielił w tej sprawie stanowisko Rzecznika Finansowego.

03.09.2019

SN: Dwie odprawy emerytalne dla leśnika

Prawo pracy

Pracownik leśnictwa ma prawo do drugiej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę, nawet jeśli wcześniej ją pobrał w związku z przejściem na rentę inwalidzką, po czym ponownie zatrudnił się w Lasach Państwowych - to sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

03.09.2019

NSA: Po wygaśnięciu zobowiązania, informacja o wpisie na listę BIK wymaga zgody klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument RODO

Rzut z ekranu aplikacji bankowej nie pozwala na bezsporne przyjęcie, że powiadomienie o przetwarzaniu danych stanowiących tajemnicę bankową było rzeczywiście wysłane do klientki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, przyznając rację inspektorowi ochrony danych osobowych. Po spłacie kredytu bank musi powiadomić o zamiarze przetwarzania danych - dodał.

03.09.2019

WSA: Lekarz z zaburzeniami schizotypowymi nie może wykonywać zawodu

Zawody medyczne

Kierownik oddziału i osoby współpracujące z lekarką zgłosiły jej podejrzane zachowanie. Powołana komisja rozpoznała u niej zaburzenia schizotypowe, więc samorząd lekarski zawiesił ją w prawie wykonywania zawodu na czas leczenia psychiatrycznego. Uchwała w tej sprawie stała się przedmiotem skargi, ale WSA w Warszawie utrzymał ją w mocy.

03.09.2019

WSA: Przewlekłe czynności wójta godziły w zasadę szybkiego prowadzenia sprawy

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego

Jeśli postępowanie administracyjne prowadzone jest długotrwale, a organ podejmuje czynności zbędne, to dochodzi do przewlekłości. Strona może złożyć skargę w tym przedmiocie nawet po zakończeniu postępowania – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.09.2019

Sprzedawca ma wystawić paragon, klient nie musi go odbierać

VAT

Wystarczy, że sprzedawca wydrukuje wystawiony w chwili sprzedaży paragon i udostępni go klientowi ‒ uznał NSA. Dopuszczalne jest także przesłanie jego obrazu na komórkę klienta razem z komunikatem, że papierowy wydruk można odebrać w budynku stacji paliw. To przełomowy wyrok dla wszystkich sprzedawców.

02.09.2019

WSA: Rodzic nie utracił dochodu, gdy nie wyrejestrował działalności gospodarczej

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Odmówiono przyznania świadczenia „500plus” na pierwsze dziecko, z uwagi na przekroczony dochód. Skarżąca wyjaśniła, że wadliwie wyliczano jej dochody. Jednak zdaniem WSA w Gliwicach nie można uznać, że rodzina utraciła dochód, skoro nie wyrejestrowała ona działalności gospodarczej, a jedynie rozwiązała umowę agencyjną.

02.09.2019

SN: Ustalenie należności z kontraktu o współpracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Oferta zawarta w umowie ramowej o współpracy ma przewagę nad konkretnym zleceniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, rozstrzygając o interpretacji umowy dotyczącej robót budowlanych przy obwodnicy Żywca. Sąd Apelacyjny podjął się zbyt radykalnej interpretacji, gdyż nie uwzględnił szerszego kontekstu relacji między stronami sporu - dodał.

02.09.2019

TSUE: Status mnicha nie blokuje dostępu do zawodu adwokata

Prawnicy

Mnich z kwalifikacjami do wykonywania zawodu adwokata na Cyprze chciał świadczyć usługi w Grecji. Helleńskie prawo zabraniało łączenia tych statusów, a ateńska izba miała wątpliwości co do jego niezależności od władz kościelnych. TSUE orzekł jednak, że odmowa wpisu na listę adwokatów tylko z uwagi na posiadanie statusu mnicha byłaby niezgodna z unijnymi przepisami.

31.08.2019

WSA: Zwięzłe uzasadnienie pogrzebało rozstrzygnięcie nadzorcze

Samorząd terytorialny

W rozstrzygnięciu nadzorczym, wojewoda powinien podać przepisy, z którymi kwestionowana uchwała jest niezgodna i wykazać naruszenie prawa, wskazując przy tym na wykładnię przepisu i jego właściwe zastosowanie. Rozpoznający sprawę WSA w Gdańsku podkreślił, że przesłanki jego działania muszą być wyrażone wprost i nie mogą być przedmiotem dociekań.

30.08.2019

RIO: Miasto chciało za dużo danych

Samorząd terytorialny

Miasto Mielec przy okazji ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty śmieciowej chciało pozyskać dane do systemu Miejskiego SMS, który przypomina między innymi o zbliżających się terminach płatności. RIO w Rzeszowie zakwestionowało taką możliwość, a także inne dane, które zawarło w deklaracji miasto.

29.08.2019