SN: Członkowie SKOK Wołomin nie muszą zwracać wkładów

Prawo cywilne Domowe finanse Finanse

Syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków i jednocześnie klientów, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bez wcześniejszej uchwały walnego zgromadzenia - orzekł w czwartek 12 grudnia br. Sąd Najwyższy.

13.12.2019

Izba Dyscyplinarna SN: Adwokata obowiązuje ścisła tajemnica

Prawnicy

Adwokata obowiązuje bezwzględna tajemnica co do powziętych w czasie udzielania pomocy prawnej informacji, nawet jeśli sąd go z niej zwolni - orzekł Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę finansową. Izba Dyscyplinarna wydała wyrok mimo wniosku strony, skierowanego do I Prezes SN o przeniesienie rozpoznawania sprawy do Izby Karnej.

12.12.2019

Najwyższa kara za naruszenie RODO uchylona przez sąd

RODO

Spółka powinna poinformować indywidualnych przedsiębiorców, że przetwarza ich dane, ale tylko tych, którzy aktualnie prowadzą działalność lub ją zawiesili. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który w środę częściowo uchylił decyzję prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w tym karę w wysokości 943 tysięcy złotych dla firmy Bisnode.

12.12.2019

SN: Wyłudzenie zasiłku chorobowego kończy się zwrotem składek przez płatnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako organ rentowy może wybrać płatnika składek czyli podmiot zobowiązany do zwrotu świadczenia pobranego nienależnie przez świadczeniobiorcę - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

11.12.2019

TK: Pozbawienie wspólników majątku niekonstytucyjne

Spółki

Przepis pozwalający na przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki, która została uznana za wykreśloną z rejestru jest niekonstytucyjny. Tak uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. - Pozbawienie wspólników praw majątkowych wychodzi poza cel ustawy, którym jest wzmocnienie pewności obrotu i ochrony osób trzecich – uzasadniał sędzia Leon Kieres.

11.12.2019

Izba Dyscyplinarna nie uznaje wezwania I prezes i nadal orzeka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie uznaje wyroku Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, realizującego zalecenia Trybunału Sprawiedliwości UE i rozpatruje kolejne sprawy dyscyplinarne. Ignoruje także wezwanie I prezes SN o powstrzymanie się od orzekania. A jeden z orzekających we wtorek sędziów uprzedził wzywane osoby, że jeśli nie będą stawiać się na rozprawy to czynią to na własne ryzyko.

10.12.2019

Uchwała NSA: Podatek od gruntów pod liniami płaci właściciel

Podatki i opłaty lokalne

Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Lasami Państwowymi umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

10.12.2019

SN: Odmowa prawa do renty rodzinnej, gdy jest renta z powodu schizofrenii

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Lekarz ze specjalizacją radiologa stał się niezdolny do pracy 13 lat po ukończeniu studiów. ZUS i sądy pracy odmówiły 52-letniemu mężczyźnie wypłacenia renty rodzinnej po ojcu, gdyż nie spełniał warunków, jakie stawia ustawa emerytalna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

10.12.2019

Komornicy ukarani za uchwałę godzącą w konkurencję

Prawo cywilne Prawnicy

Krajowa Rada Komornicza nakazała bezprawnie zaniżanie kosztów egzekucji i niepobieranie zaliczek od wierzycieli, gdyż pięć lat temu komornicy mieli status inny niż obecnie, byli przedsiębiorcami - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

09.12.2019

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  

09.12.2019

SN: Warunki rozwiązania umowy z operatorem muszą być czytelne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.

09.12.2019

SN: Przekonania prokuratora nie są ważniejsze od dobra dziecka

Prawo rodzinne Prokuratura

Prokurator nie może się kierować osobistymi przekonaniami w przypadku, gdy występuje o zaprzeczenie ojcostwa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Sąd zawsze musi badać, czy dobro dziecka w tym wypadku będzie zachowane, a także rozważyć, czy zaprzeczenie ojcostwa leży w jego interesie - dodał.

07.12.2019

NSA: Nieudana operacja kręgosłupa to nie błąd lekarski

Pacjent

Powikłania po operacji nie są błędami w sztuce medycznej - orzekł konsultant. Opinia konsultanta dała podstawy Rzecznikowi Praw Pacjenta do odmowy wyciągnięcia konsekwencji wobec szpitala i było to działanie słuszne - ocenił Naczelny Sąd Administracyjny.

07.12.2019

NSA: Lekarz też ma obowiązki podatkowe

PIT Zawody medyczne

W przypadku ewidentnego zaniżenia przychodów z tytułu świadczeń medycznych, organy nie muszą stosować kosztownej metody szacowania podstawy opodatkowania. Mogą porównać przychody lekarza z przychodami innych lekarzy tej samej specjalności i podobnych rozmiarach prowadzonej działalności. Wynika to z piątkowego wyroku NSA.

06.12.2019

SN: Wydawca musi zapłacić za bezprawne wydanie książki podwójne wynagrodzenie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Zwrot utraconych korzyści autorowi przez wydawnictwo jest słuszne w sytuacji, gdy bez jego zgody dodrukowano książkę - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Autorowi jako odszkodowanie należy się dwukrotność wynagrodzenia, które by otrzymał za wydrukowane egzemplarze - dodał sąd.

06.12.2019

WSA: Spory o odszkodowania za szkody łowieckie to sprawy cywilne

Samorząd terytorialny

Jeśli strona zarzuca, że koło łowieckie jest bezczynne przy rozpoznawaniu sprawy o szacowanie szkód w uprawach i plonach rolnych przez zwierzęta łowne, to nie może wnieść skutecznej skargi do sądu administracyjnego. Tego rodzaju sprawa powinna być traktowana jako sprawa cywilna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

05.12.2019

Nieprofesjonalna skarga kasacyjna wiąże ręce NSA

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

To członek zarządu, a nie organ podatkowy, ma obowiązek wykazania istnienia przesłanek wyłączających jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Źle skonstruowana przez pełnomocnika skarga kasacyjna uniemożliwia sądowi odniesienie się do szczegółów sprawy. Wynika to z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.12.2019

SN: Porty Lotnicze muszą zapłacić pełne wynagrodzenie podwykonawcy

Prawo cywilne

Inwestor ponosi odpowiedzialność za zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie między podwykonawcą a wykonawcą i nie może się uwolnić od odpowiedzialności solidarnej poprzez zawarcie ugody - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Spór dotyczył budowy hotelu na lotnisku Okęcie w Warszawie.

05.12.2019

Oprocentowanie nadpłaty po zmianie decyzji organów

Ordynacja

Jeśli organ pierwszej instancji wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego i błędnie stwierdza, że nie doszło do upływu biegu terminu przedawnienia, to powinien liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od nadpłaty. Oblicza się je od dnia jej powstania. Wynika to ze środowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

04.12.2019