Rząd zmierza do zerwania powiązań renty socjalnej z wynagrodzeniem za pracę

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Odejście od powiązania renty socjalnej z wynagrodzeniem za pracę oraz zmiana kierunku w dofinansowaniu dla pracodawców do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami to zmiany, których wprowadzenie zapowiedział we wtorek wiceminister Paweł Wdówik. Jak powiedział, obecnie tylko 2 proc. podmiotów korzysta z dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń. System jest nieefektywny i nie zwiększa zatrudnienia. Zmiany są więc konieczne.

21.06.2022

Pracodawca nie zawsze informuje ZUS o wypadku przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. W tym celu powinien złożyć wniosek. Pracodawca jest wówczas zobowiązany do skompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego i przekazania jej do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

21.06.2022

TSUE: Austriacki mechanizm dostosowania to nieuzasadniona dyskryminacja pośrednia oparta na przynależności państwowej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo unijne

Dostosowanie przyznawanych przez Austrię pracownikom zasiłków rodzinnych i różnych przywilejów podatkowych w zależności od państwa miejsca zamieszkania ich dzieci jest niezgodne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. W opinii Trybunału, mechanizm ten stanowi nieuzasadnioną dyskryminację pośrednią opartą na przynależności państwowej pracowników migrujących.

20.06.2022

NSA: Recenzja wydawnicza monografii bez ubezpieczenia zdrowotnego

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Przedmiotem umowy było wykonanie dzieła oznaczonego jako recenzja wydawnicza monografii. Prezes NFZ uznał jednak, że była to umowa o świadczenie usług, więc wydał decyzję, zgodnie z którą autor podlegał obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Sądy administracyjne nie podzieliły tej oceny i wyeliminowały sporne rozstrzygnięcie z obrotu prawnego.

17.06.2022

100 milionowe e-zwolnienie wystawione w Warszawie

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Lekarz w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Banacha w Warszawie wystawił stumilionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To, co jeszcze kilka lat temu było wizją, później projektem, pilotażem dziś jest już codziennością ułatwiającą życie milionom Polaków - pracownikom i pracodawcom.

15.06.2022

Uczeń i student może dorobić do renty rodzinnej, ale są limity

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zbliżające się wakacje to moment, kiedy uczniowie i studenci częściej podejmują pracę niż w roku szkolnym czy akademickim. Warto pamiętać o tym, że osoby, które pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą uważać na wysokość limitów dorabiania do świadczenia. Ich przekroczenie może spowodować, że kwota otrzymywanej renty zostanie zmniejszona, albo całkowicie zawieszona.

14.06.2022

ZUS: Przedsiębiorcy zapominają o deklaracjach

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej, a to może skutkować błędnym rozliczeniem – przypomina ZUS.

13.06.2022

Specustawa nie pozwala Ukraińcom na legalną pracę zdalną dla firm spoza Polski

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, nie mogą legalnie wykonywać pracy zdalnie na rzecz swoich ukraińskich lub zagranicznych pracodawców. Nie mogą też prowadzić z terytorium naszego kraju działalności gospodarczej na rzecz ukraińskich podmiotów – alarmują prawnicy. Polski ustawodawca zapomniał o przepisach, które by im na to pozwalały, a te, które są - ich nie dotyczą.

13.06.2022

SN: Nie trzeba być domownikiem w gospodarstwie rolnym, aby uzyskać emeryturę

Ubezpieczenia społeczne

Przy ustaleniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości przypadających przed 1 stycznia 1983 roku okresów pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia nie jest konieczne, aby ubezpieczony był domownikiem, spokrewnionym i mieszkającym w gospodarstwie - taką uchwałę podjął 8 czerwca br. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

09.06.2022

Renta socjalna zamiast uczniowskiej - rząd planuje zmianę przepisów

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad przepisami, które mają umożliwić zamianę renty uczniowskiej na rentę socjalną. Będzie trzeba w określonym czasie wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z takim wnioskiem. Świadczenia nie zostaną więc zamienione z automatu, co wzbudziło wątpliwości posłów sejmowej Komisji ds. petycji.

08.06.2022

ZUS zintensyfikował kontrole wobec płatników składek

Ubezpieczenia społeczne

Od stycznia do marca br. ZUS przeprowadził ponad 7300 kontroli płatników składek. To o ponad 4 tys. proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Eksperci nie są zaskoczeni wzrostem, bo łączą go z procesem wychodzenia z pandemii. Jednocześnie prognozują, że w najbliższym czasie liczba kontroli nie spadnie, a może nawet się zwiększy. Urzędnicy będą bowiem chcieli wrócić do stanu sprzed pandemii.

07.06.2022

Składki zdrowotne można było zapłacić za cały rok i zyskać na podatku

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – pod koniec 2021 roku przedsiębiorcy mogli zapłacić wszystkie składki zdrowotne i odliczyć je od podatku. Dzięki temu mogli obniżyć wysokość należnego podatku dochodowego i uciec przed konsekwencjami Polskiego Ładu. Podjęcie ryzyka wcześniejszej zapłaty składek okazało się opłacalne. Piszemy na ten temat w Legal Alert.

06.06.2022

Od 15 czerwca rolnik nie musi rezygnować z pracy, by dostać emeryturę

Ubezpieczenia społeczne

Od 15 czerwca br. zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. – To jest sprawiedliwość dziejowa dla rolniczych emerytów – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

04.06.2022

KPO: Od przyszłego roku pełne ozusowanie zleceń, a być może także umów o dzieło

Ubezpieczenia społeczne

Umowy cywilnoprawne mają być oskładkowane najpóźniej do marca 2023 roku, także składką chorobową. To jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy zaakceptowanym przez Komisję Europejską. Pracodawcy liczą, że termin realizacji reformy zostanie przesunięty na 1 stycznia 2024 roku. Dla nich i zatrudnionych zarabiających więcej niż 3 010 złotych reforma oznacza dodatkowe koszty, ale też wyższe emerytury.

03.06.2022

SO: Spółki nie ma, a ZUS zaległe składki każe płacić prezesowi

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mógł przypisać członkowi zarządu spółki odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki, gdyż nie wykazał bezskuteczność egzekucji wobec spółki - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. I wskazał, że zobowiązanie powstało po wykreśleniu spółki z KRS i jest wynikiem dokonanej przez ZUS korekty na koncie płatnika w późniejszym czasie.

03.06.2022

Emerytura czy świadczenie pielęgnacyjne. Zdarza się, że ani jedno, ani drugie

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Orzecznictwo sądowo-administracyjne w ostatnim czasie coraz częściej idzie w kierunku możliwości wyboru przez skarżących pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym a emeryturą. Wcześniej częściej skłaniano się do zasądzania różnicy pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym a rentowo-emerytalnym. Jednak zdarza się też pozbawienie skarżącego i emerytury, i świadczenia pielęgnacyjnego.

28.05.2022

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Prezydent podpisał nowelizację noweli ustawy o emeryturach rolników. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.

26.05.2022

SA: Zawał serca tylko wyjątkowo wypadkiem przy pracy

BHP Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Rodzina chciała nabyć prawo do renty po pracowniku, który zmarł w pracy. Sąd Apelacyjny w Katowicach stwierdził, że śmierć w wyniku zawału serca może zostać uznana za wypadek przy pracy tylko przy wystąpieniu szczególnych okoliczności towarzyszących świadczeniu pracy. Jednak w dniu tragicznego zdarzenia nie wystąpiły nadzwyczajne sytuacje, które mogłyby mieć taki wpływ.

26.05.2022

Dorabiający do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego do końca maja muszą rozliczyć się z ZUS

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Do końca maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy – przypomina ZUS. Chodzi o okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. W zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla klienta, Zakład rozliczy świadczenie z przychodu z każdego miesiąca osobno lub z łącznego przychodu z całego okresu rozliczeniowego.

25.05.2022

Nie można delegować Ukraińca do pracy w innym kraju UE

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Pracodawcy, którzy chcieliby pomóc obywatelom Ukrainy uciekającym do Polski przed wojną w swojej ojczyźnie i zatrudnić ich delegując do pracy w innym kraju Unii Europejskiej, nie mogą tego zrobić na dłużej niż miesiąc. Po tym terminie Ukrainiec straci prawo do legalnego pobytu w Polsce i go już nie odzyska. Zdaniem prawników, konieczna jest zmiana przepisów.

20.05.2022