united kingdom
ukraine

Przedsiębiorcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy z 6 do 18 miesięcy, wprowadzenie maksymalnego terminu 7 dni na umieszczenie w dokumencie podróży odcisku stempla – m.in. wprowadzenie takich zmian proponuje Konfederacja Lewiatan.

04.03.2019

Raport: Zawyżona składka wypadkowa zwiększa koszty firm

Prawo pracy BHP HR

Aż 75 proc. firm płaci podwyższoną składkę wypadkową, przez co zawyża swoje koszty operacyjne. Do tego w wielu firmach nie ma świadomości, że składka wypadkowa jest w przedsiębiorstwie rozliczana w sposób nieprawidłowy, co skutkuje znaczącymi nadpłatami

04.03.2019

Ambroziewicz: sprawozdania ZUS-IWA często sporządzane nieprawidłowo

Prawo pracy BHP

Wielu pracowników służby bhp nie posiada wiedzy na temat możliwości przełożenia kwestii bezpieczeństwa higieny pracy na korzyści finansowe. Zdarzają się przypadki, iż to właśnie przez niekompetencje takich osób, coroczne sprawozdania ZUS-IWA, od których zależy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, są sporządzane nieprawidłowo

04.03.2019

NSA zdecyduje, czy wszystkie umowy Sądu Najwyższego są jawne

Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy

Pierwsza Prezes SN nie chce udostępniać umów podpisanych z pracownikami funkcyjnymi z powodu ochrony prywatności tych osób. Uważa też, że skargi obywateli w tym zakresie powinny być rozpatrywane przez sądy powszechne nie administracyjne. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie 13 marca br.

02.03.2019

Nie czujemy się dyskryminowani, bo nie wiemy o co chodzi

Prawo pracy HR

Tylko trzech na stu Polaków uważa, że doświadczyło dyskryminacji - wynika z sondażu Kantar Public. Jednak w raporcie z niego jest także mowa o niskim zrozumieniu, co to konstytucyjne prawo oznacza. Np. co piąty Polak nie widzi dyskryminacji w wyproszeniu matki karmiącej z restauracji, a co trzeci w tym, że młodemu ojcu odmawia się urlopu ojcowskiego.

01.03.2019

Badanie: Po wprowadzeniu ograniczenia handlu Polacy wydają mniej, za to częściej chodzą do kina

Rynek i konsument Prawo pracy Małe i średnie firmy

Pozytywny wpływ ograniczenia handlu na zawartość portfela widzi co szósty Polak - wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pt. „Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy”. Najwięcej zaoszczędzili 18-24 latkowie, co pokazuje, że to oni najchętniej korzystali z otwartych w niedziele galerii handlowych. Wizyty w sklepach zastępujemy zakupami w sieci, spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do restauracji, czy kina.

01.03.2019

Stacje benzynowe największym wygranym ograniczenia handlu

Rynek i konsument Prawo pracy

Stacje benzynowe okazały się największym beneficjentem wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele i święta - ich obroty wrosły nawet o kilkanaście procent. Odwiedzamy je nie tylko po to, aby kupić paliwo, ale także alkohol i papierosy. Stacje benzynowe dają również możliwość dorobienia osobom, które chcą pracować w niedzielę. 1 marca mija rok od wprowadzenia ograniczenia.

01.03.2019

SN: Wyłączenie emerytów i rencistów z nagród było dyskryminacją

Prawo pracy

Dyskryminacją pośrednią osoby niepełnosprawnej było zawarcie umowy między pracodawcą a związkami zawodowymi, która wykluczała emerytów i rencistów z grupy osób, którym należy się nagroda jubileuszowa w razie utraty pracy po restrukturyzacji zakładu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

01.03.2019

Emeryt dorabiający do emerytury musi się rozliczyć z ZUS

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które przeszły na „wcześniejszą” emeryturę i nie poinformują o dodatkowych dochodach ZUS będą musiały zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Czwartek 28 lutego to ostatni dzwonek, aby to zrobić.

28.02.2019

Policjanci chcą dodatkowego dnia wolnego za pracę w smogu

Prawo pracy BHP

Związkowcy postulują, aby policjanci, którzy pracują na ulicach miast mieli prawo do dodatkowego urlopu. Apelują o powołanie specjalnego zespołu w Komendzie Głównej, który miałby się zająć tą sprawą. - Wprowadzenie dodatkowego urlopu wymagałoby zmian w rozporządzeniu - odpowiada nadkom. Piotr Sadowski z sekcji ochrony pracy KGP.

28.02.2019

KE: Słabym elementem polskiej gospodarki - rynek pracy

Rynek Prawo pracy

Komisja Europejska chwali stan polskiej gospodarki, wskazuje jednak, że jednym z jej najsłabszych elementów jest rynek pracy. - Braki wykwalifikowanej siły roboczej utrudniają firmom wzrost w wielu sektorach - podkreśliła KE.

27.02.2019

Rzecznik MŚP: Nie trzeba zmieniać ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

Rynek i konsument Rynek Prawo pracy

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, choć nie najlepsza, weszła w życie i funkcjonuje niecały rok. Dajmy sobie czas na to, żeby sprawdzić jak to działa. Każda zmiana wywołuje niepotrzebne emocje - ocenił rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, odnosząc się do propozycji nowelizacji przepisów o ograniczeniu handlu.

27.02.2019

ZUS daje prawie 50 milionów na poprawę warunków pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Prawie 50 mln zł popłynie do firm, które wystartowały w konkursie na projekt poprawiający warunki pracy. Na dofinansowanie czeka ponad 550 przedsiębiorców w całej Polsce, które przygotowały najbardziej obiecujące projekty - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

27.02.2019

Raport: Sprowadźmy "Polaków" z Brazylii, nawet jeśli nie znają języka

Rynek Prawo pracy

Stworzenie portalu internetowego, który informowałby o możliwościach mieszkania i pracy w Polsce oraz zmiany w przyznaniu Karty Polaka poprzez zniesienie obowiązkowego wymogu posługiwania się językiem polskim - takie zmiany według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mogłyby zachęcić Brazylijczyków polskiego pochodzenia do przyjazdu do naszego kraju.

26.02.2019

PFRON: Mniej bezrobocia wśród osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wśród osób z niepełnoprawnościami stopa bezrobocia latach 2015-2018 spadła z 13 proc. do 6,2 proc. Według danych za trzeci kwartał 2018 r. współczynniki aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 30,2 proc., a wskaźnik zatrudnienia 28,2 proc.

26.02.2019

Dodatkowe pięć dni płatnego urlopu? Jeśli tak, to kto za to zapłaci?

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Projekt dyrektywy przewiduje wprowadzenie dodatkowych 5 dni urlopu na opiekę nad potrzebującym członkiem rodziny, np. rodzicem. Nie przesądzają jednak, czy ten urlop miałby być płatny, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Pracodawcy dostrzegają taka potrzebę, ale nie chcą kolejnych obciążeń kosztów pracy.

26.02.2019

Prezydent podpisał nowelę ustawy o jawności wynagrodzeń w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy

Pensja prezesa i wiceprezesów NBP będzie ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały - zakłada nowelizacja ustawy dotyczącą jawności wynagrodzeń

25.02.2019

Cywilizacja prawa pracy, to nie jest droga w jedną stronę

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prawo pracy zaczęło kształtować się w okresie rewolucji przemysłowej, a więc jego podstawowe założenia i zasady zostały sformułowane w okresie rynku pracodawcy, i jako takie niekoniecznie muszą one przystawać do obecnych warunków, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika - pisze Bartosz Armknecht,

25.02.2019