Kto może się ubiegać o nagrodę

Aby ubiegać się o tytuł "PracoDawcy Zdrowia" należy spełnić przynajmniej osiem spośród dziesięciu kryteriów regulaminu. A są nimi m.in.: promowanie aktywnego stylu życia; zwalczanie palenia tytoniu; wspieranie badań profilaktycznych pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań. O certyfikat ubiegać się mogą przedsiębiorstwa, instytucje i urzędy, które dbają o zdrowie swoich pracowników i skutecznie wdrażają programy promocji zdrowia wewnątrz firmy.

13 nagrodzonych

Wśród nagrodzonych oprócz firm znalazły się Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu, Główny Urząd Statystyczny, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Ministerstwo Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie.

 

Organizatorzy konkursu wskazywali, że wielu pracodawców zaskoczyło kapitułę ilością pomysłów oraz działań, jakie podejmują na rzecz swoich pracowników. Szczepienia profilaktyczne, badania wzroku, konsultacje chirurgów naczyniowych, konsultacje dermatologiczne połączone z badaniem znamion dermatoskopem, warsztaty z fizjoterapeutą, badania pod kątem wykrywania chorób nowotworowych czy warsztaty żywieniowe z dietetykiem – to tylko kilka propozycji, jakie zapewniają zatrudnionym laureaci certyfikatu "PracoDawca Zdrowia".

 


Konkurs "PracoDawcą Zdrowia" jest jednym z elementów dużej kampanii "Planuję długie życie", która ma zachęcać Polaków do dbania o własne zdrowie. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski wyjaśniał, że przekaz kampanii jest prosty. - Trzy zalecenia - codzienny ruch; zdrowa dieta, czyli warzywa i owoce każdego dnia oraz regularne wykonywanie badań. Wydaje się proste, ale z drugiej strony wiemy, jak trudne, jak wiele energii trzeba poświecić na wpajanie tych zasad – wskazał.

Czytaj też: Demograf: Sezonowość urodzeń, więc najwięcej urlopów rodzicielskich pod koniec lata >>>