Sprawa wymaga natychmiastowych zmian

Sprawą zajął się specjalny zespół Rady Dialogu Społecznego. Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Andrzej Szary zwrócił uwagę, że smog to problem globalny, który dotyczy nie tylko Polski, ale i całego świata. Jak podkreślił, z powodu smogu w Polsce umiera nawet 45 tys. - To zjawisko wymaga gwałtownych działań - stwierdził.

- Może jest potrzebny projekt zmiany rozporządzenia, a może jest rozwiązanie, które na bazie obecnych przepisów, da nam furtkę, żebyśmy mogli albo dać policjantom dodatkowy urlop, a jeżeli mają używać masek, to muszą one być na wysokim poziomie - mówił. Dodał, że zakładanie masek powinno być także obowiązkowe.

Szary w rozmowie z Prawo.pl zaznaczył, że nie chce przesądzać ile dodatkowych dni wolnego miałoby przysługiwać policjantowi za pracę w smogu.  - Należałoby to poddać analizie. Nam zależy, żeby wywołać dyskusję w tej sprawie, żebyśmy usiedli razem i przedstawili propozycję - wyjaśniał.

Związkowcy powołują się m.in. na dane wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska ws. przekroczenia norm - w Poznaniu w skali roku 47 razy przekroczona jest dzienna norma, w Kaliszu 40 razy, w Gnieźnie 58 razy, Nowy Tomyśl 76 razy - wyliczał Szary. - Z tych informacji wynika, że policjant czasami w ciągu roku dwa, trzy a nawet cztery miesiące pracuje w warunkach szkodliwych, za co mu się nic nie należy. Smog jest przyczyną zawałów, udarów, chorób astmatycznych. Przepisy powinny być zmienione - argumentował.

 


Obowiązkowa maska

Szary odniósł się również do kwestii zakupu masek dla funkcjonariuszy. - Wiem, że część z nich leży na magazynach - mówił. Jego zdaniem część z masek nie spełnia również odpowiednich wymogów.

 

KGP otwarta na współpracę

Nadkomisarz Piotr Sadowski z sekcji ochrony pracy KGP powiedział podczas obrad, że Komenda  Główna jest otwarci na współpracę ze związkowcami ws sprawie smogu. Zwrócił uwagę, że w 2016 r. zmieniono przepisy dotyczące badań i wprowadzono m.in. badanie spirometrii. - W 2017 r. Komendant Główny Policji zobligował kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych do zakupu masek, które mają chronić drogi oddechowe funkcjonariuszy - mówił.

Dodał, że maski były zakupione zgodnie z certyfikatami europejskimi. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji prawnej nie ma możliwości przyznania dodatkowego urlopu z powodu smogu.

Czytaj też: Policjanci chcą wliczania dyżurów domowych do czasu służby >>>