W Brukseli na cotygodniowym posiedzeniu unijni komisarze przyjęli rekomendacje gospodarcze dla państw członkowskich w ramach tzw. semestru europejskiego.

Dobry okres gospodarki

W części poświęconej Polsce wskazano, że przeżywa ona dobry okres gospodarczy, oraz że jest to dobry moment, by odpowiedzieć na stojące przed krajem wyzwania społeczno-ekonomiczne. KE wskazuje, że "silny wzrost gospodarczy" Polski wprawdzie spowolni, ale ma pozostać na "solidnym" poziomie.

- Obecne warunki gospodarcze są korzystne przy utrzymującym się silnym wzroście i poprawie sytuacji finansów publicznych. Bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, a nierówności społeczne stopniowo maleją - informuje KE w przyjętym raporcie.

 

Kazimierz Jaśkowski, Eliza Maniewska

Sprawdź  

Słaby element - rynek pracy

Komisja twierdzi, że niedobory siły roboczej wskazują na potrzebę wejścia większej liczby osób na rynek pracy. - Stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie poniżej 4 proc. Braki wykwalifikowanej siły roboczej utrudniają firmom wzrost w wielu sektorach" - wskazano.

KE zauważa też, że "uczestnictwo w rynku pracy jest utrudnione z powodu różnych czynników, takich jak niewystarczająca dostępność placówek opieki nad dziećmi i opieki długoterminowej oraz niski ustawowy wiek emerytalny". Wskazuje się również, że udział umów o pracę tymczasową mimo spadku pozostaje wysoki na tle całkowitej liczby form zatrudnienia.

 

Polska powinna utrzymać poprawę ściągalności podatków

Z szacunków KE wynika, że deficyt budżetowy w 2018 roku uległ ograniczeniu na skutek silnego wzrostu gospodarczego i poprawy ściągalności podatków. - Dług publiczny względem PKB dalej się zmniejszał i jest znacznie poniżej progu 60 proc. PKB - informuje KE w raporcie.

Komisja podkreśla, że Polska powinna utrzymać zaobserwowaną poprawę ściągalności podatków, jeśli chce sfinansować zwiększone wydatki bez negatywnego wpływu na finanse publiczne, również w świetle oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis ocenił, że warunki ekonomiczne dla Polski są korzystne i w krótkim terminie nie widać istotnych ryzyk dla równowagi fiskalnej kraju, w dłuższym zaś takim ryzykiem jest starzenie się społeczeństwa. Jak dodał, w dłuższym terminie KE widzi ryzyka głównie dotyczące wydatków związanych z kwestią wieku emerytalnego.

Czytaj też: GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 6,1 proc. >>>