Po dymisji Gowina powstaje nowe ministerstwo, praca wraca na stare miejsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Powstanie Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - wynika z rozporządzeń Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To skutek odejścia Porozumienia Gowina z koalicji rządowej.

13.08.2021

Choć osoba głucha jest zdolna do pracy, w Polsce łatwo jej nie znajdzie

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa

13.08.2021

Prawo do jednej odprawy nie blokuje wypłacenia drugiej

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownikowi samorządowemu, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, należy się odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeśli jednocześnie przechodzi on na emeryturę, to należy mu wypłacić odprawę z tego tytułu. Świadczenia te są bowiem od siebie niezależne i nie obowiązuje zasada wypłacania jednej, korzystniejszej odprawy

12.08.2021

W serwisach ogłoszeniowych lawinowo przybywa ofert pracy. Najbardziej w branży IT

Rynek Prawo pracy

W pierwszej połowie br. w serwisie OLX opublikowano ponad 25 proc. więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie ub.r., w portalu Praca.pl - o ponad 32 proc., a w Pracuj.pl - o 45 proc. w porównaniu z drugim półroczem 2020 roku. Poszukiwani byli pracownicy m.in. do branży IT. Sporo propozycji było też związanych z gastronomią, budownictwem oraz remontami.

12.08.2021

Pies Cywil w ustawie o Policji, zwykły cywil - nie

Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Związkowcy z Policji walczą o uregulowanie statusu pracowników tej służby. Dziś osoby pracujące w administracji, wydziałach technicznych, logistycznych czy gospodarczych są zatrudniane na podstawie pięciu różnych ustaw, a najważniejsza dla tej formacji – ustawa o Policji, nie reguluje ich statusu. Za to unormowany w niej został już status zwierząt służbowych – psów i koni - wskazują prawnicy.

12.08.2021

Związki: Zatrudniony na śmieciówce też ma być pracownikiem

Prawo cywilne Prawo pracy

Rozszerzenie definicji kodeksowej pracownika o osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych to propozycja Forum Związków Zawodowych na rozwiązanie problemu tzw. umów śmieciowych. Eksperci są jednak sceptyczni. Są za jednakowym traktowaniem wszystkich utrzymujących się z własnej pracy w zabezpieczeniu społecznym, gwarantującym emerytury w przyszłości,

11.08.2021

Pracodawca nie sprawdzi, gdzie jedziemy na wakacje i czy jesteśmy zaszczepieni

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Pracownicy nie mogą wymagać od przełożonych informacji na temat tego, ilu współpracowników przyjęło już szczepienie bądź żądać odizolowania pracowników niezaszczepionych od zaszczepionych. Kwestią delikatną pozostaje też namawianie i zachęcanie pracowników do szczepień – tutaj każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny – pisze Mikołaj Zając.

10.08.2021

Będą nowe wzory deklaracji dla pracodawców dokonujących wpłat na PFRON

Prawo pracy BHP

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ustalający nowe wzory deklaracji dla pracodawców zobowiązanych do dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nowa szata graficzna dostosowująca się do dowolnych ustawień systemowych wybranych przez użytkownika to jeden z powodów zmian.

10.08.2021

Izba Pracy SN: Opłacanie składki uzależnione od przepływów finansowych?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 26 sierpnia br. na posiedzeniu jawnym rozpozna pytanie prawne sądu drugiej instancji dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Problematyczna jest relacja finansowa między pracodawcą a inną firmą, która zatrudnia pracowników tej pierwszej na umowach cywilno-prawnych.

10.08.2021

Samorządy chcą same ustalać u siebie płace

Finanse publiczne Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Wynagrodzenia zasadnicze i dodatki stażowe wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków, powiązane z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, którego wysokość – w granicach ustalonych w ustawie – określałby organ stanowiący jednostki - to propozycja Związków Powiatów Polskich. Samorządowcy chcą też przeniesienia tych zasad z rozporządzenia do ustawy

10.08.2021

Kolejne zmiany w projekcie przepisów dotyczących pracy zdalnej

Prawo pracy

Praca zdalna ma mieć szerszy zakres zastosowania od telepracy, a dzięki możliwości świadczenia jej częściowo (hybrydowo) i większej elastyczności przepisów, ma być atrakcyjniejsza i częściej stosowana w praktyce. Z pewnością jako rozwiązanie stałe i kompleksowe zasługuje na aprobatę, gdyż zwiększy pewność pracowników i pracodawców co do możliwości korzystania z niej również po ustaniu stanu epidemii – pisze Michał Szuszczyński, radca prawny.

06.08.2021

Osoby w wieku 55+ nie powinny pochopnie rezygnować z PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Zasada automatycznego zapisu oznacza, że pracodawca zapisuje do PPK pracowników, którzy są między 18 a 55 rokiem życia, bez pytania ich nawet o zgodę. W przypadku pracownika mającego ukończone 55 lat, zapisanie do PPK odbywa się na jego wniosek, złożony pracodawcy. Gromadzenie środków w tym programie nie spowoduje zawieszenia prawa do emerytury.

06.08.2021

WSA: Informacja o świątecznych dodatkach w przychodni nie ma daty ważności

Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie

Ostatniego dnia pracy przed Wigilią do publicznego zakładu opieki zdrowotnej wpłynął wniosek o udzielenie informacji na temat dodatków do wynagrodzeń udzielonych w związku ze Świętami. Organ zapoznał się z wnioskiem kilka dni po Bożym Narodzeniu, ale nie udzielił odpowiedzi. Uznał, że jest to zbędne, ponieważ okres świąteczny już minął. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

06.08.2021

Prawnicy: Decyzja prezydenta zdemontowała wynagrodzenia w budżetówce

Administracja publiczna Prawo pracy Finanse

Już od 1 sierpnia, na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, znacząco wzrosną wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie. Na podwyżkę nie mogą jednak liczyć wszyscy pracownicy sfery budżetowej. Bo podniesienie wynagrodzeń nie odbędzie się np. poprzez zwiększenie niezmienianej od lat kwoty bazowej, a zwiększenie mnożnika tej kwoty, ale tylko dla wybranych. Prawnicy wskazują na nierówne traktowanie urzędników, którzy mają przecież tego samego pracodawcę.

06.08.2021

Praca zdalna coraz mniej pewna i trwała

Prawo pracy

Zmiany wprowadzone w nowej wersji projektu będą sprzyjać popularności okazjonalnej pracy zdalnej - stąd też pozytywne jest zwiększenie jej wymiaru do 24 dni w roku, a sformalizowana postać pracy zdalnej staje się faktycznie zjawiskiem nietrwałym i niepewnym – pisze Adrian Prusik, radca prawny.

05.08.2021

NSA: Dodatkowy urlop nie przysługuje policjantowi mimo zanieczyszczenia powietrza

Policja Prawo pracy BHP

Zanieczyszczenie powietrza nie występuje w ocenie ryzyka zawodowego na stanowisku referenta ogniwa patrolowo-interwencyjnego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Aby otrzymać dodatkowy urlop policjant musi wykazać nie tylko pełnienie służby w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe, lecz także uwzględnić poziom narażenia określony w Kodeksie pracy.

05.08.2021

Pracownicy zwolnieni w pandemii idą do sądów

Domowe finanse Prawo pracy

Do sądów pracy w kraju wpływają pozwy pracowników, którzy domagają się od swoich byłych pracodawców wypłaty odpraw. Twierdzą, że pod płaszczykiem pandemii pracodawcy chcą na nich zaoszczędzić. Zdaniem prawników, to generalny trend: coraz częściej sektory prywatny i publiczny płacą dopiero wtedy, gdy zostaną do tego przymuszone wyrokiem sądowym. Słychać jednak i takie głosy, że roszczenia zwolnionych to szukanie pieniędzy.

05.08.2021

Stanowisko PIP na temat szczepień przeciwko COVID-19

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Państwowa Inspekcja Pracy niezmiennie uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny – jednocześnie zaznacza PIP.

04.08.2021