WSA: Porozumienie stron nie wyklucza przyznania prawa do zasiłku

Administracja publiczna Prawo pracy HR

Sankcja pozbawienia prawa do zasiłku dotyczy sytuacji, w których bezrobotny zawarł porozumienie rozwiązujące, czyli dobrowolnie przyjął ofertę pracodawcy albo sam z nią wystąpił. Jest ona jednak wyłączana w kilku przypadkach. Organy powinny więc zbadać nie tylko tryb rozwiązania stosunku pracy, ale też jego przyczynę. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

22.01.2022

Ministerstwo Zdrowia chce uregulować kolejne zawody związane z medycyną

Prawo pracy Zawody medyczne

Regulacje dotyczące się m.in. do dietetyków, elektroradiologów, logopedów, masażystów, opiekunów medycznych, optometrystów, techników dentystycznych, techników farmaceutycznych czy terapeutów zajęciowych mają się znaleźć w projektowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawie o niektórych zawodach medycznych.

21.01.2022

Rada Przedsiębiorczości: Wciąż brak strategii przeciwdziałania COVID-19

Prawo pracy BHP Koronawirus

Po dwóch latach pandemii COVID-19, okresach dotkliwego ograniczenia działalności gospodarczej, przeznaczając miliardy złotych na ratowanie gospodarki i miejsc pracy, odnotowując zachorowania i zgony tysięcy Polaków, uzyskawszy dostęp do szczepionek, wciąż nie wypracowaliśmy w Polsce skutecznych rozwiązań przeciwdziałających rozpowszechnianiu się wirusa SAR-CoV-2.

21.01.2022

TSUE: Katecheta nie powinien być zatrudniany jedynie na czas określony

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Konieczność posiadania dokumentu poświadczającego zdolność do nauczania wydanego przez organ kościelny nie uzasadnia rezygnacji z umów na czas nieokreślony - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przeciwko Włochom. Przypomniał, że władze kościelne wydają taki dokument jednorazowo, więc nie usprawiedliwia to ponawiania umów na czas określony.

21.01.2022

PIP: Obowiązkiem pracodawcy jest zaplanowanie czasu pracy kierowcy autokaru

Prawo pracy

Zaplanowanie czasu pracy kierowcy autokaru z zachowaniem przepisowego czasu jazdy, odpoczynków i przerw, jest obowiązkiem pracodawcy - przypomina Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach w apelu skierowanym do pracodawców z regionu w związku z okresem ferii zimowych.

20.01.2022

MF: Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminu poboru zaliczek na PIT krzywdzi pracowników

PIT Prawo pracy Polski Ład

Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminów poboru i przekazania zaliczek na PIT prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów, podczas gdy to właściwe ważny interes podatników legł u podstaw decyzji o przedłużeniu terminów pobrania nadwyżki zaliczki i jej przekazania do urzędu skarbowego – ocenia Ministerstwo Finansów w stanowisku opublikowanym w czwartek.

20.01.2022

Związkowcy i pracodawcy apelują o obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Związkowcy i pracodawcy, w tym Konfederacja Lewiatan, członkowie Rady Dialogu Społecznego, zwrócili się do rządu z apelem o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych szczepień przeciwko COVID–19 oraz preferencji dla osób zaszczepionych. Jedyny wyjątek miałyby stanowić osoby posiadające przeciwskazania medyczne.

20.01.2022

NSA: Dostęp do akt postępowania dyscyplinarnego nie dla każdego

Prawo karne Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Rektor nie udostępnił informacji o tym, jakie zarzuty dyscyplinarne postawiono nauczycielowi akademickiemu, ponieważ stanowiły one część akt toczącego się postępowania. Wnioskodawca nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem. Naczelny Sąd Administracyjny stanął jednak po stronie organu i stwierdził, że akta nie podlegały udostępnieniu.

20.01.2022

Polski Ład to nawet kilka składek zdrowotnych w miesiącu, choć lepszej jakości usług nie będzie

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Wystarczy pracować na etacie, dorabiać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą i mieć umowę zlecenia, by zapłacić składkę zdrowotną trzy razy. Rekordziści w miesiącu będą musieli zapłacić nawet 5-6 składek, a może i więcej. Wszystko zależy od tego, na ilu „etatach” pracują. To efekt zwiększonej liczby tytułów do ubezpieczeń zdrowotnych.

20.01.2022

Lewiatan: Polki mało aktywne zawodowo

Rynek Prawo pracy

Wskaźnik aktywności zawodowej Polek na tle innych kobiet w Europie jest niski i w 2020 roku wyniósł 67,9 proc., gdy tymczasem w Unii Europejskiej osiągnął 71,9 proc. Patriarchalny model rodziny, gorsza sytuacja ekonomiczna kobiet, niewydolny system opieki nad dziećmi do 3 lat czy prorodzinny system społeczny są przyczyną małej aktywności kobiet.

19.01.2022

Lex Czarnek to także więcej danych o nauczycielach do ZUS

Prawo pracy Zarządzanie oświatą RODO

Resort edukacji przekaże Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych szczegółowe dane o nauczycielach przebywających na zwolnieniach lekarskich i urlopach. Po co? Nie do końca wiadomo. Jak lakonicznie przedstawia ministerstwo w uzasadnieniu uchwalonej niedawno ustawy, ma to na celu monitorowanie i badanie nauczycieli nieobecnych z powodu choroby.

19.01.2022

„Zatrudniony” przez aplikację wynajmuje głównie własny rower i... trochę pracuje

Prawo pracy Prawo europejskie

Osoby zatrudnione przez platformy cyfrowe w Polsce jako kurierzy czy rozwożący posiłki, pracują na umowy zlecenie przeważnie przez 3 godziny w tygodniu. Lwią część ich zarobku stanowi jednak wynajem własnego roweru lub samochodu, którym te usługi świadczą. Zdaniem prawników, Polska ma wystarczające narzędzia, by „ucywilizować” umowy zlecenia.

19.01.2022

Będą podwyżki dla mundurówki wynegocjowane we wrześniu 2021 r.

Finanse publiczne Prawo pracy

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa otrzymają od 1 stycznia 2022 r. podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej wysokości 677 zł na etat. Projekty rozporządzeń, które stanowią realizację podpisanego 24 września 2021 r. przez szefa MSWiA i związki zawodowe, zostały wpisane właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

18.01.2022

Pracownika można wykończyć algorytmem - potrzebne zmiany

Prawo pracy

Kto i ile ma zrobić w ciągu ośmiu godzin swojej pracy – zastanawiają się pracownicy magazynów. Wszystko przez stosowane przez pracodawców algorytmy - wskaźniki wydajności, które nie są normą czasu pracy. W efekcie, jak twierdzą związkowcy, Państwowa Inspekcja Pracy nie radzi sobie z kontrolą, a rząd akceptuje sytuację. Tymczasem wystarczy prosta zmiana prawa.

18.01.2022

W 2022 roku wiele ważnych zmian w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych

Prawo pracy Prawo europejskie

Działy kadr i compliance powinny przygotować się na bardzo pracowity rok 2022, ponieważ możemy spodziewać się, że wejdzie w nim w życie szereg istotnych zmian przepisów prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych – piszą dr Magdalena Rycak i dr Artur Rycak.

18.01.2022

Samorządy medyczne chcą regulacji o funkcjonowaniu biznesu w pandemii

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Trzeba wprowadzić zasady zapewniające wzrost bezpieczeństwa obywateli i racjonalnie określić zasady dostępu do usług i handlu - apelują samorządy zawodów medycznych. I przypominają, że tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych.

17.01.2022

Instrukcja obsługi maszyn – w papierze, elektroniczna, a może w internecie

Prawo pracy BHP Prawo europejskie Poprawmy prawo

Czy instrukcja obsługi maszyny musi być dodawana tylko w papierze? Zdaniem prawników, postulat części pracodawców i pracowników wprowadzenia prawnego obowiązku wyposażenia maszyn w instrukcje papierowe i elektroniczne jest racjonalny. Zwłaszcza, że już dziś niektórzy producenci maszyn oprócz instrukcji w wersji papierowej dodają także elektroniczną i publikują w internecie.

17.01.2022

WSA: Obie jednostki orzecznicze muszą zbadać pracownika z podejrzeniem choroby zawodowej

Pacjent Prawo pracy

Orzeczenie stwierdzające rozpoznanie choroby zawodowej jest wydawane przez jednostkę orzeczniczą. Jeśli pracownik nie zgadza się z jego treścią, sprawę przejmuje jednostka drugiego stopnia. Przepisy nie wprowadzają jednak kontroli instancyjnej. Nie weryfikuje ona więc prawidłowości dokumentu, tylko przeprowadza ponowne badanie i wydaje kolejną opinię.

17.01.2022

Lewiatan: Praca 4.0. Rynek pracy zmienia się dynamicznie

Rynek Prawo pracy

Rynek pracy dotkliwie odczuwa brak pracowników. Rekrutacje są coraz trudniejsze, szczególnie w tych zawodach, na które jest duże zapotrzebowanie. Liczba ofert pracy przewyższa już poziom sprzed pandemii. Brakuje większej otwartości na pracowników zza granicy, również z państw bardziej odległych geograficznie od Polski i skutecznej polityki zachęcającej osoby bierne do aktywności zawodowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

14.01.2022