Pracodawca zapewni zgodność maszyny z minimalnymi wymaganiami bhp
BHP
W licznych zakładach pracy wykorzystywane są maszyny wyprodukowane przed wieloma laty. Z pewnością nie można ich porównać do wina, które im starsze tym lepsze. Bez wątpienia takie maszyny mogą mimo swego wieku świetnie spełniać swoją rolę w zakładzie pracy. Niezmiernie istotne jest jednak zapewnienie ich zgodności z minimalnymi wymaganiami w zakresie bhp.
Pożegnalna rozmowa ze zwalnianym pracownikiem to nie miejsce na wytykanie błędów
Tzw. exit interview, czyli końcowa rozmowa ze zwalnianympracownikiem, jest trudna, ale bardzo istotna. Psychologowie biznesu radzą wtej sytuacji podzielić rozmowę na dwa odrębne etapy. Pierwszy powinien dotyczyć powodów zwolnienia zpracy, drugi, już mniej emocjonalny, to powinno być pożegnanie ipodziękowanie pracownikowi za pracę. Właściwe traktowanie pracownika podczas kończenia przezniego pracy pomaga firmie tworzyć pozytywny wizerunek.
Dziś mija termin zapłaty składki na PFRON oraz zaliczki na podatek dochodowy
Do 20 listopada należy uregulować składki na PFRON oraz zaliczki na podatek dochodowy.
Śląskie: płonący metan poparzył dwóch górników w kopalni Sośnica
BHP
Dwaj górnicy z kopalni Sośnica w Gliwicach trafili do szpitala z poparzeniami rąk i twarzy po tym, jak w wyrobisku 950 metrów pod ziemią zapalił się metan. W kopalni trwa akcja pożarowa podał w środę Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach.
Przybywa ofert pracy dla menedżerów, a to sygnał, że gospodarka wychodzi z kryzysu czytamy w Rzeczpospolitej, która zebrała informacje w agencjach rekrutacyjnych.
Tekst jednolity ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
BHP
W obwieszczeniu z dnia 31 lipca 2013 r. (Dz. U. poz. 1340) Marszałek Sejmu RP ogłosiła jednolity tekst ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 z późn. zm.).
Niemcy: pracodawcy przeciwni planom rządu ws. rynku pracy i emerytur
Szef Niemieckiego Związku Pracodawców (BDA) Ingo Kramer ostro skrytykował we wtorek plany powstającego rządu koalicyjnego CDU/CSU i SPD Angeli Merkel za jego zdaniem szkodliwe dla gospodarki plany wzrostu świadczeń socjalnych i regulacji rynku pracy.
Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski o wtorkowych danych GUS, zgodnie z którymi przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3834,17 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,1 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 1,7 proc.
Konfederacja Lewiatan: fundusz płac rośnie
Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o wtorkowych danych GUS, zgodnie z którymi przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3834,17 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,1 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 1,7 proc.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.
Solidarność zapowiedziała spór zbiorowy w Kompanii Węglowej
W najbliższych dniach w Kompanii Węglowej (KW) rozpocznie się spór zbiorowy - zdecydowała we wtorek działająca w spółce Solidarność. Związkowcy sprzeciwiają się restrukturyzacji firmy na zasadach proponowanych przez zarząd.
Śląskie: w październiku najmniej zwolnień grupowych w tym roku
W październiku tego roku skala zwolnień grupowych w woj. śląskim była najmniejsza w tym roku. Pracę straciły w ten sposób 202 osoby - sześciokrotnie mniej niż średnio w pozostałych miesiącach. Najwięcej zwolnień grupowych było w styczniu, lipcu i sierpniu.
Praca w niedziele i święta zwiększy konkurencyjność polskich pracowników
Jednym z antidotum na spowolnienie gospodarcze i walkę z bezrobociem, szczególnie wśród osób młodych mają być zmiany w Kodeksie pracy w zakresie rozszerzenia katalogu profesji, których wykonywanie dopuszczane jest w niedziele i święta.
Pracodawca zapobiegnie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru
BHP
Ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Chodzi w szczególności o zapobieganie ich powstawaniu i rozprzestrzenianiu się, zapewnienie sił i środków do ich zwalczania oraz prowadzenie działań ratowniczych.
Młodzi Polacy pozytywnie nastawieni do samozatrudnienia
HR
Cztery piąte (81%) młodych Polaków wykazuje pozytywną postawę w stosunku do pracy na własny rachunek. Negatywną ma tylko 13% - wynika z raportu Przedsiębiorczość na świecie 2013 firmy Amway.
Rada Pracowników poznała założenia restrukturyzacji Kopalni Węglowej
Zarząd Kompanii Węglowej (KW) ma przyjąć kluczowe założenia programu restrukturyzacji firmy do 2020 r. Elementy programu poznała Rada Pracowników spółki. Jej przedstawiciele są zaniepokojeni niektórymi zamierzeniami zarządu.
Piotrowski: projekt zmian dotyczących OFE jest zgodny z konstytucją
Zaproponowane przez rząd rozwiązania w sprawie OFE są zgodne z konstytucją - napisał dr Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa i Administracji UW w opinii do projektu dotyczącego zmian w systemie emerytalnym, opublikowanej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Dziś, w Sejmie odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej Rady Ochrony Pracy. Tematem obrad będzie bezpieczeństwo i higiena pracy w firmach transportowych oraz na kolei.