TSUE: Kto spłaca wcześniej kredyt, odzyskuje część wszystkich kosztów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Bank po wcześniejszej spłacie kredytu musi oddać klientowi wszystkie koszty, a nie tylko te zależne od czasu obowiązywania umowy. Klient odzyska więc część prowizji za udzielenie kredytu. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie. Problem w tym, że przepisy w innych krajach dopuszczają jedynie proporcjonalny zwrot odsetek.

12.09.2019

Po wyroku SN lepiej nie unikać kontrolerów z UOKiK

Compliance Ochrona konkurencji

Sąd Najwyższy wydał precedensowe orzeczenie dotyczące opóźnienia przeszukania firmy przez kontrolerów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uznał, że kontrola formalnie nie zaczyna się na recepcji. UOKiK może ukarać już za wcześniejszy brak współdziałania, np. gdy firma opóźnia wejście kontrolerów do biura. T-Mobile za to, że opóźnił kontrolę o prawie godzinę, zapłaci jednak tylko 1,3 miliona złotych, zamiast 123 mln zł.

12.09.2019

WSA: Gmina nie może uzależnić najmu od wycofania przez firmę pozwów

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rada gminy wyraziła zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu w trybie bezprzetargowym, ale pod warunkiem, że przedsiębiorca wycofa z sądu wszystkie pozwy, jakie przeciw niej skierował. WSA w Gliwicach uznał, że takie działanie było niedopuszczalne, ale nie mógł stwierdzić nieważności spornej uchwały.

07.09.2019

Warszawa zapłaci 2,5 mln zł za zablokowanie inwestycji

Budownictwo

Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził na rzecz firmy budującej hotele odszkodowanie tytułem utraconych korzyści. Stolica zapłaci za bezprawną decyzję odmawiającą wydania pozwolenia na budowę. To precedensowa sprawa. Sąd uznał, że samorząd nie może uwolnić się od odpowiedzialności tylko dlatego, że decyzja podlega dalszej kontroli.

04.09.2019

SN: Ubezpieczyciel płaci za eksperta wynajętego przez poszkodowanego

Prawo cywilne Finanse

Jeżeli sporządzenie prywatnej opinii jest niezbędne do uzyskania rzetelnie wyliczonego odszkodowania, to ubezpieczyciel pokrywa koszty jej przygotowania. Poszkodowany więc odzyska wydane na nią pieniądze. Tak wynika z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, który podzielił w tej sprawie stanowisko Rzecznika Finansowego.

03.09.2019

NSA: Po wygaśnięciu zobowiązania, informacja o wpisie na listę BIK wymaga zgody klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument RODO

Rzut z ekranu aplikacji bankowej nie pozwala na bezsporne przyjęcie, że powiadomienie o przetwarzaniu danych stanowiących tajemnicę bankową było rzeczywiście wysłane do klientki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, przyznając rację inspektorowi ochrony danych osobowych. Po spłacie kredytu bank musi powiadomić o zamiarze przetwarzania danych - dodał.

03.09.2019

SN: Ustalenie należności z kontraktu o współpracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Oferta zawarta w umowie ramowej o współpracy ma przewagę nad konkretnym zleceniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, rozstrzygając o interpretacji umowy dotyczącej robót budowlanych przy obwodnicy Żywca. Sąd Apelacyjny podjął się zbyt radykalnej interpretacji, gdyż nie uwzględnił szerszego kontekstu relacji między stronami sporu - dodał.

02.09.2019

NSA: Wznowienie postępowania w sprawie budowy elektrowni wiatrowej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Z chwilą wejścia w życie ustawy o elektrowniach wiatrowych mogły powstać ograniczenia w zagospodarowaniu terenów sąsiednich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nie można wykluczyć kumulacji wzajemnego oddziaływania projektowanej elektrowni z obecnie istniejącą elektrownią wiatrową, więc wznowienie postępowania było zasadne - dodał.

27.08.2019

SN: Gwarancję trzeba wypłacić na pierwsze wezwanie

Prawo cywilne Budownictwo

Gwarancja za roboty budowlane to uproszczona forma dochodzenia należności ze stosunku podstawowego. Gdyby przyjąć inne stanowisko, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe byłoby jedynie poręczycielem i należałoby wtedy wykazać co winien jest dłużnik - orzekł Sąd Najwyższy.

26.08.2019

WSA: Mur oporowy zamiast domu nie jest istotnym odstępstwem

Budownictwo

Inwestor dostał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego z garażem, ale zaczął podwyższać teren działki i stawiać mur oporowy. Według wojewódzkiego Sądu administracyjnego nie było to jednak istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu, bo nie oznacza wybudowania całkiem innego obiektu.

24.08.2019

SN: Skan gwarancji bankowej nie powoduje żadnych skutków prawnych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przedłużenie gwarancji bankowej nie odniosło skutków prawnych, gdyż przekazane było adresatowi w formie skanu, choć powinno być oryginalne, pod rygorem nieważności - orzekł Sąd Najwyższy i zaznaczył, że spółce powodowej przysługiwało prawo domagania się kar umownych za niewłaściwe wykonanie robót.

23.08.2019

WSA: Za niekomercyjne wydobycie kopaliny też trzeba zapłacić

Sprawa dotyczyła wydobycia kopaliny bez koncesji. Zaangażowane w ten proceder osoby broniły się, że nie uzyskiwały z tego finansowych korzyści. WSA w Gliwicach wskazał, że nawet takie wydobycie realizuje przesłankę wydania decyzji o ustaleniu opłaty podwyższonej, czyli w wysokości czterdziestokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej.

21.08.2019

WSA: Treść zarzutów nie jest ważna, gdy ZUS działa opieszale

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Decyzja o utrzymaniu w mocy postanowienia o kontynuowaniu czynności kontrolnych została przez organ odwoławczy wydana po upływie siedmiodniowego terminu, który przewidują przepisy Prawa przedsiębiorców. Dlatego złożona do sądu skarga zasługiwała na uwzględnienie, niezależnie od treści zarzutów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

19.08.2019

WSA: Spółka skarbu państwa powinna ujawnić tajemnicę przedsiębiorcy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz trzeci zobowiązał spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do realizacji wniosku o informację publiczną. Chodzi m.in o podanie sprawozdań zarządu, wykształcenia obecnych członków zarządu i planów finansowych przedsiębiorstwa.

14.08.2019

WSA: Farma fotowoltaiczna bez warunku dobrego sąsiedztwa

Administracja publiczna Budownictwo

Farma fotowoltaiczna jest urządzeniem infrastruktury technicznej, więc nie musi spełniać warunku dobrego sąsiedztwa i dostępu do drogi publicznej. Specyfika takich inwestycji wyklucza bowiem możliwość ich dostosowania do cech zabudowy istniejącej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

13.08.2019

SN: Przegląd prasy z całymi artykułami nie korzysta z prawa do cytowania

Prawo cywilne

Cytowanie całych utworów cudzego autorstwa to nie jest przegląd prasy - orzekł Sąd Najwyższy. - Agencja sprzedająca zbiory artykułów prasowych bez żadnego twórczego wkładu wyrządziła szkody powodowej spółce w postaci zmniejszenia zainteresowania wydawnictwem papierowym i internetowym oraz archiwami - dodał sąd.

12.08.2019

Pozwany uznaje powództwo, ale to powód przegrywa. Wszystko przez przedawnienie

Prawo cywilne Rynek i konsument

W obecnym stanie prawnym w sporze wytoczonym przeciwko konsumentowi sąd musi zbadać, czy roszczenie powoda nie jest przedawnione. Taka analiza jest przeprowadzana, nawet jeśli pozwany nie zgłosi zarzutu przedawnienia – orzekł Sąd Rejonowy w Człuchowie. Problematykę przedawnienia wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.

10.08.2019

WSA: Maszt telekomunikacyjny nie może być tymczasowy

Administracja publiczna Budownictwo

O tymczasowym charakterze obiektu nie może rozstrzygać wyłącznie zamiar inwestora. Jest to niewątpliwie warunek konieczny do zastosowania procedury zgłoszeniowej, lecz z pewnością niewystarczający. Dlatego budowa masztu telekomunikacyjnego o wysokości 27 m wymaga pozwolenia na budowę. Tak orzekł WSA w Opolu.

09.08.2019

WSA: Miejscowy plan zablokował wydobycie kopaliny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Spółka ubiegała się o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla wydobycia kopaliny. Organ jednak odmówił, ponieważ inwestycja ta należała do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które były zakazane przez przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Akt ten dopuszczał jedynie poszukiwanie i rozpoznawanie złóż

08.08.2019