Stacje kontroli pojazdów szykują protest. Chcą podwyższenia opłat za badania

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Stacje kontroli pojazdów szykują się do akcji protestacyjnej. Chcą by Ministertwo Infrastruktury podwyższyło opłaty za badanie techniczne. Te, mimo rosnących kosztów i inflacji nie były zmienianie od 18 lat. Jeśli cennik się nie zmieni, w przyszłym roku miejsc, gdzie można podstemplować dowód rejestracyjny, będzie jeszcze mniej, a na drogach jeszcze groźniej.

04.08.2022

UOKiK i rzecznik finansowy: Wakacje dla przedsiębiorców, jeśli kredyt na mieszkanie

Małe i średnie firmy Kredyty

Jeśli przedsiębiorca wziął kredyt jako konsument i przeznaczył go na własne potrzeby mieszkaniowe, ma prawo do wakacji kredytowych. Fakt, że prowadzi lub prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą nie ma tu znaczenia. Jeśli jednak kredyt był wzięty na firmę, to nie skorzysta z wolności od rat. Tak niemal zgodnie twierdzą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy.

02.08.2022

Unijny handel internetowy daje zarobić polskiemu budżetowi, ale jest omijany

Finanse publiczne Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy

Nowy system rozliczania VAT od e-handlu w Unii Europejskiej przyniósł zaplanowane dochody polskiemu budżetowi. Jednak Ministerstwo Finansów przyznaje, że wciąż są kłopoty z małymi przesyłkami spoza Unii, które też obejmuje nowy system. Przepisy o zwolnieniu przesyłek wartych do 150 euro wciąż są nadużywane, przez co część dochodów z VAT ucieka skarbówce.

02.08.2022

Przedsiębiorca, któremu bank odmówi wakacji kredytowych, powinien złożyć reklamację

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Samozatrudnieni, którzy chcą skorzystać z wakacji kredytowych, mają związane ręce. Ustawa mówi, że przysługują one tylko na wniosek konsumenta, a Związek Banków Polskich zapowiada, że banki będą odrzucać ich wnioski. Ustawa zaś nie przewiduje żadnego trybu odwoławczego. Zawsze jednak warto złożyć reklamację, bo pewnych przedsiębiorców bank powinien uwolnić od rat, a pozostali mogą pójść do sądu - piszemy o tym również w Legal Alert.

01.08.2022

Coraz więcej małych firm znika z rynku, to efekt kryzysu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W pierwszej połowie br. do rejestru CEIDG wpłynęło o blisko 26 proc. więcej wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio było ich średnio ok. 17,4 tys. miesięcznie, a wcześniej – o 3,5 tys. mniej. Zdaniem ekspertów, na te zjawiska wpływają różne czynniki, w tym Polski Ład. Nie brakuje też prognoz, że w drugiej połowie br. będzie jeszcze więcej zamykanych biznesów.

26.07.2022

WUP w Lublinie musi wypłacić świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy zarządcy sukcesyjnemu

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zarządca sukcesyjny może wykonywać prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy bez zakłócenia funkcjonowania prowadzonej działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez tego przedsiębiorcę – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.

25.07.2022

Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl - pomoże w prowadzeniu firmy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Mając Konto Przedsiębiorcy można załatwić sprawy urzędowe na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych instytucjach, np. Urzędzie Stanu Cywilnego, Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS, NFZ. Przedsiębiorca może przejść także do innych systemów administracji: eObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS i Portal Praca.gov.pl.

25.07.2022

Długi firm handlujących na bazarach sięgają 80 milionów złotych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W czasie pandemii handlującym na targowiskach przybyło 8 mln zł długu. W sumie mają ok. 80 mln zł zaległości. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Pomóc im może inflacja, bo jak zauważają autorzy raportu o zadłużeniu w czasach inflacji, ceny na bazarach są tam atrakcyjniejsze niż w tradycyjnych sklepach.

24.07.2022

NSA: Za sprzedaż na parkingu też trzeba uiścić opłatę targową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy

Pobieranie opłaty targowej jest związane z prowadzeniem sprzedaży lub chociażby złożeniem oferty. Nie ma też większego znaczenia, w jakim miejscu jest ona prowadzona oraz czy ma charakter stały lub okazjonalny. Chodzi więc zarówno o miejsca, które wyznacza gmina, jak i każde inne, mimo że formalnie nie jest ono oznaczone jako targowisko.

23.07.2022

Przedsiębiorcy z pogranicza wciąż ponoszą skutki stanu wyjątkowego i czekają na pomoc

Turystyka Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo unijne

Na razie nie ma szans na szybkie uruchomienie "Tarczy dla Pogranicza", czyli nowego rządowego wsparcia dla firm znad granicy z Białorusią. Sprawa utknęła w martwym punkcie z powodów biurokratycznych. Przedsiębiorcy i posłowie proponują ustanowienie specjalnych bonów, które miałyby przyciągnąć turystów nad wschodnią granicę. A rząd mówi o problemach ze statystyką.

21.07.2022

Mimo korzystnego orzecznictwa skarbówka nieprzychylna małżonkom-przedsiębiorcom

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przekazanie nieodpłatnie samochodu osobowego wykupionego z leasingu przez żonę prowadzącą działalność gospodarczą do działalności gospodarczej męża stanowi nieodpłatną dostawę towarów, która podlega VAT. Tak uznały organy skarbowe w najnowszej interpretacji. Eksperci zwracają jednak uwagę, że skarbówka nie uwzględnia w tym zakresie orzecznictwa.

16.07.2022

Pływać kajakiem po Bugu można, ale tylko teoretycznie

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Wojsko

Na odcinku rzeki Bug, która stanowi granicę z Białorusią, można pływać kajakiem i łowić ryby. Teoretycznie, bo nadal stoją tam zasieki z concertiny. Irytują się właściciele wypożyczalni kajaków, organizatorzy spływów, narzekają kajakarze. Straż graniczna wyjaśnia, że rekomendowała usunięcie concertiny, ale zaznacza, że zakaz zbliżania się do granicy zniesiono dopiero 1 lipca, więc to musi potrwać.

12.07.2022

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej opodatkowane PIT

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej bez wynagrodzenia spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym u pozostającej w spółce cywilnej wspólniczki. Taką niekorzystną interpretację wydały organy skarbowe. Eksperci twierdzą, że stawia to spółkę cywilną w dużo gorszej sytuacji niż spółki osobowe. W przypadku tej drugiej – fiskus przychodu nie widzi.

11.07.2022

Bariera informacyjna główną przeszkodą w podejmowaniu pracy zgodnie z posiadanymi przez Ukraińców kwalifikacjami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina

Decyzję o uznaniu zagranicznych kwalifikacji obywatela Ukrainy chcącego pracować w zawodzie, który nie jest w Polsce zawodem regulowanym, podejmuje bezpośrednio pracodawca. W przypadku ubiegania się o pracę w zawodach regulowanych, obywatela Ukrainy obowiązują co do zasady takie same wymogi, jak obywatela Polski – twierdzi MRiPS.

08.07.2022

System kaucyjny - zwrot szklanych butelek dużym obciążeniem dla małych sklepów

Odpady Małe i średnie firmy

Instytut Staszica wskazuje na ryzyka obciążenia handlu detalicznego kwestią odbioru opakowań szklanych. O ile system odbioru opakowań wielorazowych (już teraz objętych kaucją) działa bardzo efektywnie, o tyle objęcie nim także szklanych opakowań jednorazowych będzie ogromnym obciążeniem dla małych polskich sklepów.

07.07.2022

Tester aplikacji ma prawo do 8,5-proc. ryczałtu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Usługi polegające na wsparciu technicznym programistów, sprawdzaniu nowych funkcjonalności, a nie doradztwie w zakresie oprogramowania, mogą korzystać z 8,5-proc. stawki ryczałtu. Skarbówka potwierdziła to w najnowszej interpretacji, choć nieco w zawoalowany sposób. Eksperci podkreślają - interpretacje powinny być udzielane w sposób zrozumiały.

05.07.2022

Prace nad Tarczą dla Pogranicza idą słabo, a firmy potrzebują pomocy od zaraz

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Finanse

Przedsiębiorcy z pasa przygranicznego na Podlasiu i Lubelszczyźnie liczą na nową formułę wsparcia od rządu. Program Tarcza dla Pogranicza ma im wynagrodzić szkody powstałe przez trzysta dni zamknięcia tych terenów dla turystów. Przedsiębiorcy postulują, by pomoc była szybka i realna - bez blokowania wsparcia pod byle pretekstem. Póki co, wdrożenie programu się opóźnia.

05.07.2022

Likwidując jednoosobową działalność gospodarczą trzeba zadbać o formalności

Małe i średnie firmy

Czynniki często niezależne od przedsiębiorcy, takie jak inflacja, rosnące raty kredytu, powodują, że zaczyna zdawać sobie sprawę, że dalsze prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej związane będzie wyłącznie z ponoszeniem strat. Wówczas jedynym wyjściem może być dla niego zamknięcie firmy - piszą Katarzyna Wojarska-Aleksiejuk, adwokat oraz Paweł Żujewski, prawnik.

01.07.2022

Darowizna koparki na rzecz żony po uprzednim nabyciu od leasingodawcy bez VAT

VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu i przenieść go do majątku prywatnego. W dalszej kolejności może przekazać go żonie, która wniesie go do własnej działalności. Taka darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Potwierdza to niedawna interpretacja podatkowa.

29.06.2022