Założenie firmy będzie możliwe tylko on-line

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Składanie wniosków o wpis w CEIDG tylko on-line, a tym samym rezygnację z formy papierowej, przewiduje skierowany właśnie do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on również poszerzenie zakresu informacji udostępnianych za pośrednictwem CEIDG.

19.09.2022

Biznes coraz bardziej zaangażowany w filantropię

Małe i średnie firmy Finanse

Fundacja to wciąż najpopularniejszy wśród filantropów model prowadzenia działalności filantropijnej w sposób zorganizowany. Osoby zamożne często jednak pomagają także bez tworzenia swoich fundacji. Coraz więcej przedsiębiorców-filantropów zamierza przekazać cały swój majątek przeznaczony na działalność społeczną za swojego życia – takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego właśnie raportu „Filantropia w Polsce. Jak angażują się polscy przedsiębiorcy i ich rodziny”.

14.09.2022

Check-lista – nowy środek informacji prawnej w przedsiębiorstwach

Spółki Małe i średnie firmy

Coraz więcej firm, głównie dużych, jako środek informacji i przekazu prawnego służący z jednej strony do projektowania i opisywania procesów organizacyjnych opartych na normach prawa, ale z drugiej - do weryfikacji ich zgodności z prawem, traktuje tzw. listy pytań kontrolnych (ang. checklisty). To kolejno po sobie następujące pytania, które użytkownik musi sobie zadać, by upewnić się, że postępuje zgodnie z założoną dla danej sytuacji instrukcją.

14.09.2022

Posłowie chcą dostępu związkowców do algorytmów określających normy pracy

Prawo pracy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Pracodawcy będą musieli na wniosek zakładowej organizacji związkowej udzielić informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie.

13.09.2022

Branżę windykacyjną czeka regulacja, ale dłużnikom zmiany mogą się nie opłacić

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora. Zdaniem prawników ustawa wprowadzająca kolejny regulowany zawód jest niepotrzebna - patologie, o których mowa w jej założeniach, można zwalczać za pośrednictwem obowiązujących przepisów. Natomiast to, że resort pracuje nad ustawą, nie jest wyrazem troski o ofiary windykatorów, ale wymogiem przepisów unijnych.

12.09.2022

Rozliczenia spółek komandytowych wciąż niejasne

CIT Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ubiegłoroczna rewolucja w opodatkowaniu spółek komandytowych może mieć swoje nieoczekiwane skutki, które ujawniają się dopiero dziś. Przepisy przejściowe nie uregulowały wszystkich kwestii związanych z dokumentacją cen transferowych w takich spółkach. Może się okazać, że już do końca września będą one musiały złożyć informację TP-R.

08.09.2022

Pobór wody do prowadzenia działalności – o czym musi pamiętać przedsiębiorca

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca, który w swojej działalności korzysta z wody, musi uzyskać zgodę wodnoprawną. Jednak od tej reguły istnieją wyjątki, dotyczące przede wszystkim firm prowadzących działalność w miejscu swojego zamieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

07.09.2022

Nowy wzór czapki to innowacja w modzie, ale nie w podatkach

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ulga na rozwój nowych technologii bywa korzystnie interpretowana przez fiskusa, gdy chodzi o tworzenie nowego oprogramowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo stworzenia zupełnie nowych programów użytkowych, fiskus odmawia zastosowania tego udogodnienia. I nie jest w tym konsekwentny. Firma logistyczna dostała korzystną interpretację, a odzieżowa - nie.

06.09.2022

Firma może legalnie odprowadzać ścieki do rzek, ale są warunki

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Odprowadzanie ścieków do rzek jest co do zasady zakazane. Chyba że przedsiębiorca, w ramach wyjątku od reguły, spełni surowe warunki określone przez prawo – zwłaszcza w zakresie ich oczyszczania z substancji zagrażających środowisku. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

05.09.2022

Działalność windykacyjna do uregulowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora, mylony dotychczas z komornikiem. Takie zajęcia maja podlegać licencjonowaniu i nadzorowi ministra gospodarki, a przedsiębiorcy windykacyjni powinni podejmować działania zmierzające do polubownego załatwienia sporów o zaległości. Rząd ma przyjąć projekt stosownej ustawy jesienią br.

04.09.2022

Będzie historyczna podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej przyjętej 30 sierpnia przez rząd, prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2023 roku ma wynieść 6935 zł brutto. Oznacza to wzrost aż o 17,1 proc. Jeśli tak się stanie, to analogicznie wzrośnie też wysokość składek ZUS dla firm. Byłaby to największa podwyżka w historii.

02.09.2022

Rzecznik MŚP: Małe firmy też trzeba objąć ochroną przed podwyżkami cen gazu

Małe i średnie firmy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do premiera o objęcie sektora MŚP ochroną przed podwyżkami cen gazu. Jego zdaniem mali przedsiębiorcy powinni korzystać z niższej taryfy na tych samych zasadach jak podmioty wrażliwe. Według niego nie będzie to absolutnie niedozwolona pomoc publiczna, o której mówią unijne przepisy.

29.08.2022

Zatruta Odra: Przedsiębiorcy rozczarowani niskim wsparciem, mają swoje propozycje

Środowisko Turystyka Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd proponuje przedsiębiorcom poszkodowanym przez zatrucie Odry wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto na jednego pracownika jeżeli ich dochód spadł rok do roku lub miesiąc do miesiąca o 50 proc. W opinii Północnej Izby Gospodarczej propozycja nie jest wystarczająca. Firmy będą bankrutować.

26.08.2022

Wcześniejsze pożyczki na działalność gospodarczą nie blokują środków z PFRON

Finanse publiczne Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zrewidowało swoje stanowisko w sprawie otrzymania dofinansowania do działalności gospodarczej z PFRON przez osoby z niepełnosprawnością, które wcześniej otrzymały już pieniądze na podobny cel ze środków publicznych jako osoby pełnosprawne. Jak zaznacza wiceminister rodziny Paweł Wdówik, nie jest konieczna zmiana przepisów, aby to było możliwe.

22.08.2022

Rzecznik MŚP: Przepisy antykaruzelowe dobrze działają

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spada liczba decyzji organów skarbowych dotyczących wyłudzeń VAT. O ile za 2016 rok wyniosła ponad trzy tysiące, to za rok 2021 tylko 62. Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców świadczy to o skuteczności wprowadzanych w ostatnich latach przepisów przeciwdziałających oszustwom na tle tego podatku.

12.08.2022

Stacje kontroli pojazdów szykują protest. Chcą podwyższenia opłat za badania

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Stacje kontroli pojazdów szykują się do akcji protestacyjnej. Chcą by Ministertwo Infrastruktury podwyższyło opłaty za badanie techniczne. Te, mimo rosnących kosztów i inflacji nie były zmienianie od 18 lat. Jeśli cennik się nie zmieni, w przyszłym roku miejsc, gdzie można podstemplować dowód rejestracyjny, będzie jeszcze mniej, a na drogach jeszcze groźniej.

04.08.2022

UOKiK i rzecznik finansowy: Wakacje dla przedsiębiorców, jeśli kredyt na mieszkanie

Małe i średnie firmy Kredyty

Jeśli przedsiębiorca wziął kredyt jako konsument i przeznaczył go na własne potrzeby mieszkaniowe, ma prawo do wakacji kredytowych. Fakt, że prowadzi lub prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą nie ma tu znaczenia. Jeśli jednak kredyt był wzięty na firmę, to nie skorzysta z wolności od rat. Tak niemal zgodnie twierdzą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy.

02.08.2022

Unijny handel internetowy daje zarobić polskiemu budżetowi, ale jest omijany

Finanse publiczne Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy

Nowy system rozliczania VAT od e-handlu w Unii Europejskiej przyniósł zaplanowane dochody polskiemu budżetowi. Jednak Ministerstwo Finansów przyznaje, że wciąż są kłopoty z małymi przesyłkami spoza Unii, które też obejmuje nowy system. Przepisy o zwolnieniu przesyłek wartych do 150 euro wciąż są nadużywane, przez co część dochodów z VAT ucieka skarbówce.

02.08.2022

Przedsiębiorca, któremu bank odmówi wakacji kredytowych, powinien złożyć reklamację

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Samozatrudnieni, którzy chcą skorzystać z wakacji kredytowych, mają związane ręce. Ustawa mówi, że przysługują one tylko na wniosek konsumenta, a Związek Banków Polskich zapowiada, że banki będą odrzucać ich wnioski. Ustawa zaś nie przewiduje żadnego trybu odwoławczego. Zawsze jednak warto złożyć reklamację, bo pewnych przedsiębiorców bank powinien uwolnić od rat, a pozostali mogą pójść do sądu - piszemy o tym również w Legal Alert.

01.08.2022

Coraz więcej małych firm znika z rynku, to efekt kryzysu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W pierwszej połowie br. do rejestru CEIDG wpłynęło o blisko 26 proc. więcej wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio było ich średnio ok. 17,4 tys. miesięcznie, a wcześniej – o 3,5 tys. mniej. Zdaniem ekspertów, na te zjawiska wpływają różne czynniki, w tym Polski Ład. Nie brakuje też prognoz, że w drugiej połowie br. będzie jeszcze więcej zamykanych biznesów.

26.07.2022