Brexit skomplikuje też dochodzenie praw konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wciąż nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach Wielka Brytania opuści Unię Europejską, ale jest pewne, po brexicie Wielka Brytania stanie się dla obywateli Unii Europejskiej „państwem trzecim”. Zmieni się więc m.in. ochrona prawna osób podróżujących do Zjednoczonego Królestwa i kupujących w brytyjskich e-sklepach.

18.03.2019

Lekko uchylone wrota do rejstracji znaków zapachowych

Prawo gospodarcze

Rejestrowanie tzw. niekonwencjonalnych znaków, takich jak zapach lub smak powinno być już łatwiejsze, ale... nie będzie. W opublikowanych na swojej stronie internetowej informacjach zawierających wskazówki dla zgłaszających nowe znaki towarowe, Urząd Patentowy wprost wskazał, iż na znaki zapachowe lub smakowe nie udziela się jeszcze ochrony. O zmianach w prawie własności przemysłowej pisze Marek Trojnarski, radca prawny.

18.03.2019

W kwietniu TK powie, czy można odmówić usługi ze względu na światopogląd 

Prawo gospodarcze

Trybunał Konstytucyjny 10 kwietnia ma wydać wyrok w sprawie zgodności z konstytucją karania za odmowę wykonania usługi ze względu na światopogląd bądź wyznawaną religię. Sprawa trafiła do TK w związku z ukaraniem przez sąd drukarza z Łodzi, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT.

16.03.2019

Kary za "przekręcanie liczników" dobrze wpłyną na rynek używanych samochodów

Prawo karne Prawo gospodarcze

„Przedsiębiorcy” którzy w biały dzień świadczą usługi „korekty przebiegu pojazdów” obecnie są bezkarni. Nawet 85 proc. pojazdów używanych oferowanych na rynku ma przekręcony licznik. W końcu jednak Sejm uchwalił przepisy, które pozwolę ich ścigać. Okazuje się jednak, że muszą na nie uważać także taksówkarze i kierowcy ciężarówek

16.03.2019

TSUE zbada decyzję KE w sprawie polskiego rynku mocy

Prawo gospodarcze

Brytyjska firma Tempus zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej, zatwierdzającą schemat polskiego rynku mocy. Tempus zarzuca Komisji niedostateczne zbadanie polskich regulacji pod kątem pomocy publicznej.

15.03.2019

Ustawa zabezpieczy klientów brytyjskich instytucji finansowych po brexicie

Prawo gospodarcze Finanse

Zabezpieczenie interesów polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych w razie twardego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej.

15.03.2019

Kontrola nad doradcami restrukturyzacyjnymi w rękach MS

Prawo gospodarcze

Możliwość cofania przez ministra sprawiedliwości licencji doradcy restrukturyzacyjnego przy rażącym naruszeniu prawa, a także m.in. wgląd do ksiąg handlowych i możliwość sprawdzenie zamkniętych postępowań restrukturyzacyjnych - zakłada nowelizacji przepisów o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, przyjęta przez Sejm.

15.03.2019

Powstaną wirtualne instytuty badawcze

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Powstanie nowatorska formuła współpracy naukowej: wirtualny instytut badawczy. Sfinansowany zostanie z funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego, a w jego ramach współpracować mają naukowcy z różnych ośrodków. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.

15.03.2019

Nieoczywista forma rezygnacji z funkcji członka zarządu w spółce kapitałowej

Spółki Prawo gospodarcze

Członka zarządu ze spółką łączy stosunek organizacyjno-prawny, wynikający z aktu powołania do pełnienia funkcji. Jak pisze radca prawny Iwona Stasicka, w związku z tym tryb i forma rezygnacji z takiej funkcji nie są sprawą oczywistą. A obowiązujące od 1 marca zmiany jeszcze to komplikują.

15.03.2019

Ceny energii - tylko pięć dni na konsultacje rozporządzenia

Prawo gospodarcze

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. To ono posłuży do wyliczenia rekompensat z Funduszu Wypłat Różnicy Cen. Uwagi można zgłaszać tylko do poniedziałku.

14.03.2019

Sędzia Marciniak: Niejawne posiedzenia sposobem na szybkie załatwianie spraw w NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Naczelny Sąd Administracyjny oddala rocznie około 70 proc. skarg kasacyjnych. Na posiedzeniach niejawnych rozpatrywanych jest 35 proc. skarg kasacyjnych. Czeka się wtedy na rozstrzygnięcie od 3 do 6 miesięcy, a nie dwa lata - mówi sędzia NSA Sylwester Marciniak, przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA..

14.03.2019

Reforma inspekcji weterynaryjnej prawie gotowa

Prawo gospodarcze

W ciągu kilkunastu dni projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej ma trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Minister rolnictwa zapowiada, że wprowadzi ona urzędowych lekarzy do kontroli w ubojniach. Resort rolnictwa nie chce jednak jeszcze podać szczegółów.

13.03.2019

Programy komputerowe dla aptek pod lupą UOKiK

Prawo gospodarcze Farmacja

Apteki, które chciały uczestniczyć w promocjach niektórych leków, mogły być zmuszane do korzystania z konkretnego systemu informatycznego. Takie działanie może ograniczać konkurencję. Dlatego pod koniec lutego UOKiK rozpoczął przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Kamsoft i OSOZ z Katowic oraz PEX PharmaSequence z Warszawy.

12.03.2019

UOKiK bada zmowę cenową na rynku ciepła

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe wobec firm: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i jego spółka zależna PGNiG Termika, którego przedmiotem jest podejrzenie o zawarcie przez nie zmowy cenowej na rynku energii cieplnej.

11.03.2019