Prezes Wolters Kluwer Polska wśród osobowości rynku książki

Prawo gospodarcze

Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki został laureatem plebiscytu 30-lecia na najważniejsze i najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki - obok innych wydawców, księgarzy, autorów i byłego szefa Instytutu Książki. - 30-lecie wolnego rynku świętujemy, niestety, w trudnym dla książki momencie - mówi Włodzimierz Albin.

23.05.2019

Trochę niższe kary za łamanie prawa antymonopolowego UE

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Choć Komisja Europejska najsurowiej karze za łamanie przepisów o ochronie konkurencji, to w sumie łączna wysokość kar spadła z 4 mld euro w 2016 roku do 900 mln dolarów w 2018 r. Coraz więcej jest kar za zmowy przy sprzedaży on-line, spada natomiast liczba wniosków o odstąpienie od wymierzenia kary.

23.05.2019

Prezes UKE reguluje udostępnianie kabli

Prawo gospodarcze

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje określające warunki zapewnienia w budynkach wielorodzinnych dostępu do kabli telekomunikacyjnych sześciu operatorów telewizji kablowych. Nie nadał im rygoru natychmiastowej wykonalności. Operatorzy mogą się od nich odwołać.

21.05.2019

Pyrrusowe zwycięstwo w sporze o podatek handlowy

CIT Prawo gospodarcze

Polska wprawdzie wygrała przed Sądem Unii Europejskiej spór o podatek handlowy, jednak gdyby podjęto rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie, byłaby szansa, że Komisja ostatecznie by go nie zakwestionowała i przez ostatnie trzy lata podatek mógłby być pobierany - twierdzi dr Magdalena Porzeżyńska

21.05.2019

Coraz więcej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W 2018 r. wydano 328,8 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce, czyli blisko 40 proc. więcej niż w 2017 r. i prawie 5-krotnie więcej niż w 2015 r. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zezwolenia takie najczęściej wydawane są obywatelom Ukrainy, ale na drugim miejscu są Nepalczycy.

20.05.2019

Premier przesądza - nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Taki test nie zostanie wprowadzony: chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. A minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz dodała, że wypowiedź szefa rządu jednoznacznie przecina dywagacje, że trwają prace nad tego typu rozwiązaniami.

16.05.2019

Sąd UE: Polski podatek handlowy nie jest pomocą państwa

CIT PIT Prawo gospodarcze

Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.

16.05.2019

Compliance officer to polisa na życie firmy

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

Każda spółka powinna pomyśleć o zatrudnieniu osoby odpowiedzialnej za zarządzanie zgodnością. I nie tylko dlatego, że rząd pracuje nad rygorystycznymi przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. To już jest kanon dobrego zarządzania, który pozwala uniknąć kosztownych deczyji – mówi prof. Bartosz Makowicz, dyrektor Viadrina Compliance Center.

16.05.2019

Minister energii może wykosić z rynku małe spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Krzysztof Tchórzewski, minister energii zapewnia, że od sierpnia ruszą wypłaty dla spółek z funduszu rekompensującego różnice cen energii. Eksperci i wiceminister przedsiębiorczości ostrzegają, że projekt rozporządzenia w tej sprawie dyskryminuje małe spółki, które nie kupują energii na giełdzie. Może wręcz doprowadzić do wyeliminowania ich z rynku i sporu z Komisją Europejską.

16.05.2019

KNF wyznacza kuratora dla Idea Banku

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego powołała kuratora dla Idea Banku. Ma on doprowadzić do poprawy sytuacji banku w związku z powstaniem zagrożenia dla interesów posiadaczy rachunków bankowych.

15.05.2019

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju wesprze realizację programów rozwojowych rządu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Inwestycje, bankowość, ubezpieczenia eksportowe, handel zagraniczny i rozwój przedsiębiorczości to pięć najważniejszych obszarów działalności nowego systemu instytucji rozwoju. Ma go nadzorować Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

14.05.2019

UOKiK: Zaproszenie na pokaz garnków tylko za zgodą klienta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Nie można dzwonić do konsumentów i zapraszać na pokazy garnków, mimo że nie wyrazili na to zgody - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ukarał właśnie za taką praktykę firmę Smak i Zdrowie. Spółka ma zapłacić ponad 35 tys. zł kary i zaprzestać takich praktyk.

14.05.2019

KE: trwają rozmowy z Polską w sprawie zamrożenia cen energii

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Firmy wciąż nie mają pewności, czy tzw. ustawa prądowa zamrażająca ceny energii na poziomie tych z 30 czerwca 2018 roku jest zgodna z unijnym prawem o pomocy publicznej. Cały czas trwają rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie.

13.05.2019

KE nałożyła 200 mln euro kary na największego producenta piwa

Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Największa na świecie firma piwowarska - spółka AB InBev - nadużyła pozycji dominującej na belgijskim rynku piwa. Za utrudnianie importu tańszego piwa Jupiler z Holandii do Belgii Komisja Europejska nałożyła na nią ponad 200 mln euro kary.

13.05.2019

Dostawca energii ukarany za automatyczne przedłużanie umów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sprzedawca energii elektrycznej i gazu nie może karać konsumenta za rozwiązanie umowy przed terminem - stwierdził UOKiK, który wszczął postępowanie o uznanie za niedozwolone 47 klauzul stosowanych przez spółkę Polski Prąd i Gaz. Według Urzędu niedopuszczalne jest też automatyczne przedłużanie umów znów na czas określony.

13.05.2019

Zegarek Mega czy Omega - renomowany znak chroniony także w internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przy towarowym znaku renomowanym obowiązuje niższy stopień podobieństwa - orzekł Sąd Najwyższy. - Omega to jest znak renomowany, a podobieństwo do innych znaków należy rozpatrywać nie tylko w warstwie znaczeniowej, ale także - wizualnej i fonetycznej. W tym używanej w domenie internetowej - uznał SN.

13.05.2019