Kara za wierność - nowy sposób stosowania algorytmów

Prawo AI Prawo gospodarcze

Przez nadużywanie big data przez duże przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii ok. 80 proc. gospodarstw domowych przepłaca ok. 4 mld funtów za ubezpieczenia, kredyty hipoteczne, rachunki oszczędnościowe, internet oraz telefonię komórkową. To algorytmy podpowiadają firmom, kto dopłaci, choć na rynku można znaleźć tańszą usługę.

02.03.2019

W PKS wsiąść, tylko skąd go wziąć

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Brak prawa i niejasne reguły w organizacji transportu autobusowego powodują likwidację nierentownych linii i tzw. białe plamy komunikacyjne. Samorządy i firmy czekają na nowelizację ustawy, rząd szykuje zmiany i zapowiada pieniądze na przywrócenie zredukowanych połączeń. A tymczasem w mniej ludnych gminach „autobusu po prostu nie ma”...

01.03.2019

Legislacyjna burza słabnie, ale jakość prawa nie poprawia się

Prawnicy Prawo gospodarcze

W 2018 r. w życie weszło 14,6 tys. stron nowych aktów prawnych, czyli aż o 46 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z raportu Grant Thornton. Jest mniej, ale jakość stanowionego prawa nadal pozostawia wiele do życzenia, a to za sprawą braku merytorycznej pracy w parlamencie i ekspresowego tempa uchwalania.

27.02.2019

Senat też za poprawieniem ustawy o cenach energii

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o cenach prądu. Zmiany dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

26.02.2019

TSUE: Mięso z uboju rytualnego nie jest ekologiczne

Prawo gospodarcze

Prawo Unii Europejskiej nie zezwala na przyznanie logo produkcji ekologicznej produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu bez uprzedniego ogłuszenia - orzekł w wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. TSUE podkreślił, że ubój rytualny jest wprawdzie w Unii uznawany, ale jest on związany z cierpieniem zabijanych zwierząt.

26.02.2019

Cywilizacja prawa pracy, to nie jest droga w jedną stronę

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prawo pracy zaczęło kształtować się w okresie rewolucji przemysłowej, a więc jego podstawowe założenia i zasady zostały sformułowane w okresie rynku pracodawcy, i jako takie niekoniecznie muszą one przystawać do obecnych warunków, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika - pisze Bartosz Armknecht,

25.02.2019

Blisko 2 tys. firm może zostać wykreślonych z CEIDG

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) powinni to skorygować. Po 30 kwietnia 2019 r. mogą zostaną wykreśleni, ostrzega Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

25.02.2019

System kaucyjny w Polsce szybko nie powstanie

Środowisko Prawo gospodarcze

Producenci, którzy wprowadzą na rynek opakowania, będą płacić za ich zbiórkę i recykling. Ministerstwo Środowiska liczy, że zmobilizuje ich to do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Na razie bowiem systemu centralnego nie planuje, bo on za dużo kosztuje.

25.02.2019

Rzecznik MŚP: Przedsiębiorca bez ZUS i bez emerytury

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców – zapowiedział rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Projekt w tej sprawie ma przedstawić już w maju. Rzecznik widzi w tym szansę dla rozwoju małych firm.

24.02.2019

PiS: Pracownik poniżej 26 lat bez PIT

PIT Prawo gospodarcze

Nie będzie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zadeklarował, jego partia chce w ten sposób "pomóc młodym ludziom wchodzącym w życie". Premier natomiast zapowiedział podniesienie kosztów uzyskania przychodu.

23.02.2019

Sejm poprawił ustawę o cenach energii

Prawo gospodarcze

Opłaty dystrybucyjne i za przesył energii elektrycznej nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - taką zmianę w ustawie o cenach prądu uchwalił w piątek Sejm. Ustawa trafi teraz do Senatu.

22.02.2019

Ustawa o jawności płac w NBP ostatecznie uchwalona

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm zaakceptował w piątek poprawkę Senatu do noweli ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Oznacza to, że ustawa jest już ostatecznie uchwalona i teraz ustawa trafi do prezydenta.

22.02.2019

Europosłowie za systemami ratującymi życie we wszystkich samochodach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za nałożeniem na producentów samochodów obowiązku wyposażania wszystkich modeli samochodów, niezależnie od ich wersji, w systemy ratujące życie.

21.02.2019

Rekordowa liczba transkacji w 2018 roku za zgodą UOKiK

Spółki Prawo gospodarcze

W 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 228 zgód na połączenia i przejęcia przedsiębiorców. Zgłoszeń było 251. To najwięcej decyzji od 11 lat. Urząd opiniował też 390 spraw prowadzonych przez Komisję Europejską. KE pytała UOKiK o opinię m.in. w sprawie fuzji spółek Siemens i Alstom.

21.02.2019

Ustawa uchwalona - dźwięk może być znakiem towarowym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Nowa definicja znaku towarowego - teraz będzie mógł nim być np. dźwięk - to jedna ze zmian w prawie własności przemysłowej. Sejm zdecydował w środę 20 lutego o przyjęciu senackich poprawek do tej ustawy.

21.02.2019

Synergia – efekt nieznany Ministerstwu Przedsiębiorczości

Prawo gospodarcze

Postępowania w sprawie nakładania kar za nieterminowe regulowanie należności ma prowadzić nie Szef Krajowej Administracji Skarbowej, ale prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skąd ta zmiana? Trudno powiedzieć. Pewne jest, że to właśnie skarbówka jest najlepiej przygotowana do tej roli. UOKiK potrzebuje dużo czasu, żeby się do niej przygotować - przekonuje Bernadeta Kasztelan-Świetlik z kancelarii GESSEL.

21.02.2019

Sejm poprawi Kodeks wyborczy i przejrzystość w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dzisiaj 20 lutego br. rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie plenarne Sejmu. W porządku obrad m.in. zmiana ustawy – Kodeks wyborczy, a także - zmiana ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

20.02.2019

Właściciele firm powinni myśleć z czego będą żyć po sukcesji

Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chociaż ustawa, która ma ułatwić dziedziczenie firm obowiązuje od listopada to kwestia sukcesji jest w biznesie wciąż skomplikowanym procesem. Osoby, które chcą przekazać swój interes rodzinie muszą myśleć nie tylko o dalszych losach przedsiębiorstwa, ale także o swojej emeryturze.

19.02.2019

Brakuje przepisów o monitoringu wysypisk

Środowisko Prawo gospodarcze

Od 22 lutego wysypiska powinny być objęte monitoringiem. Tyle, że wciąż nie ma rozporządzenia określającego jego zasady. Zdaniem prawników bez niego, systemu nie da się zainstalować. Do najnowszej wersji projektu uwagi zgłosiło Rządowe Centrum Legislacji. Uważa, że zasady dostępu inspekcji do nagrań w czasie rzeczywistym powinna regulować ustawa.

19.02.2019