Reforma inspekcji weterynaryjnej prawie gotowa

Prawo gospodarcze

W ciągu kilkunastu dni projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej ma trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Minister rolnictwa zapowiada, że wprowadzi ona urzędowych lekarzy do kontroli w ubojniach. Resort rolnictwa nie chce jednak jeszcze podać szczegółów.

13.03.2019

Programy komputerowe dla aptek pod lupą UOKiK

Prawo gospodarcze Farmacja

Apteki, które chciały uczestniczyć w promocjach niektórych leków, mogły być zmuszane do korzystania z konkretnego systemu informatycznego. Takie działanie może ograniczać konkurencję. Dlatego pod koniec lutego UOKiK rozpoczął przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Kamsoft i OSOZ z Katowic oraz PEX PharmaSequence z Warszawy.

12.03.2019

UOKiK bada zmowę cenową na rynku ciepła

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe wobec firm: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i jego spółka zależna PGNiG Termika, którego przedmiotem jest podejrzenie o zawarcie przez nie zmowy cenowej na rynku energii cieplnej.

11.03.2019

Jutro rząd zajmie się ustawą o VAT i ułatwieniami w obrocie ziemią rolną

VAT Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rada Ministrów omówi jutro, tj. 12 marca br. projekty czterech ustaw, które mają zapewnić opiekę stomatologiczną uczniom, poprawić ściągalność VAT i złagodzić wymogi nabywania ziemi rolnej. A także - uściślić reguły wytwarzania broni i amunicji.

11.03.2019

Potrzeba 160 mln zł na wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej

Prawo gospodarcze

Weterynarze chcą się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Obawiają się, że zmiany nad którymi pracuje resort rolnictwa nie poprawią sytuacji w nadzorze nad rzeźniami. Postulują przede wszystkim zwiększenie nakładów na inspekcję o 160 mln zł i lepszą współpracę przy tworzeniu nowego prawa.

11.03.2019

Wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej ma uratować polską wołowinę

Prawo gospodarcze

Ubojnie zwierząt skontrolują weterynarze z urzędu, powoływani za zgodą Głównego Lekarza Weterynarii. Będzie też monitoring, ale nie obejmie on wszystkich rzeźni. Prawo.pl dotarło do roboczej wersji projektu nowelizacji ustawy o inspekcji weterynaryjnej, którego założenia Komisja Europejska ma poznać 18 marca.

11.03.2019

Pytania do SN - na posiedzeniu jawnym: Dane hejterów objęte tajemnicą

Prawo cywilne Prawo gospodarcze RODO

Sąd Najwyższy nie odpowiada na pytania sądów powszechnych w ważnych i trudnych kwestiach prawnych z powodu procedowania przez sądy pytające na posiedzeniu niejawnym. Skoro jawna jest rozprawa, to i treść pytania powinna być sformułowana na posiedzeniu jawnym. Jeśli tego warunku sąd nie spełnia - wniosek jest odrzucony.

11.03.2019

Skomplikowane prawo kreuje wyzwania dla kontroli antymonopolowej

Prawo gospodarcze

Kontrola koncentracji to część prawa antymonopolowego, która wymyka się prostym analizom i podsumowaniom porównawczym. Nawet w ramach samej Unii Europejskiej funkcjonuje kilkadziesiąt różnych, tylko w niewielkim stopniu skoordynowanych, prawnych systemów kontroli przejęć. Mimo to, można wskazać pewne trendy i problemy - pisze Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel

09.03.2019

Będzie jednak etatyzacja lekarzy weterynarii

Prawo gospodarcze

W dłuższej perspektywie będzie zmieniona ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, tak aby kontroli uboju zwierząt i przetwórstwa mięsa dokonywali tylko urzędowi lekarze weterynarii – poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

08.03.2019

Nowa ustawa ma ograniczyć zatory płatnicze

Prawo gospodarcze Finanse

W resorcie przedsiębiorczości przygotowano projekt ustawy mającej ograniczyć zatory płatnicze, w szczególności dzięki zmianom w prawie cywilnym i podatkowym. Projekt może dać szansę na realizację tego celu, jednak przewiduje też nowe obowiązki, szczególnie dla dużych przedsiębiorców. O zmianach piszą Wojciech Trzciński i Piotr Majewski z PwC Legal.

08.03.2019

Raport: Większość Ukraińców chce nadal pracować w Polsce

Prawo pracy Prawo gospodarcze

75 proc. pracujących w Polsce obywateli Ukrainy w pierwszej połowie 2019 roku planuje kontynuować zatrudnienie nad Wisłą. Wyjazd z Polski do innego kraju w celach zawodowych planuje 25 proc. przedstawicieli Ukrainy. Najczęściej jako kierunek migracji wskazują Niemcy oraz Czechy - wynika z raportu Manpower.

07.03.2019

Etatowi lekarze weterynarii nie zastąpią wyznaczanych z urzędu

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Ministerstwo rolnictwa ma już projekt wzmacniający inspekcję weterynaryjną. Jednak nie chce go jeszcze upubliczniać, bo liczy jego skutki finansowe. Pewne jest, że główny lekarz weterynarii będzie sprawował nadzór nad wojewódzkimi i powiatowymi inspektorami, będzie też ich powoływał. Na razie ma nie być tzw. etatyzacji

06.03.2019

Rząd ma plan na wypadek twardego brexitu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek program przygotowań Polski do wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy wyjścia. Obejmuje on m.in. problemy związane pracą Polaków i Brytyjczyków w obu krajach, ale także zasady działania brytyjskich firm w Polsce.

05.03.2019

Polska błyskawicznie przygotowuje instytucje finansowe na twardy brexit

Prawo gospodarcze Finanse

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt o zasadach prowadzenia działalności brytyjskich instytucji finansowych, który pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji tego samego dnia. To element przygotowań do ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

05.03.2019

Poprawiona ustawa o cenach energii podpisana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą ustawę o cenach energii, która doprowadzi m.in. do usunięcia obowiązku utrzymania cen na poziomie nie wyższym niż na koniec 2018 r. przez przedsiębiorstwa przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.

04.03.2019

Polski konsument coraz częściej reklamuje transgranicznie

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Polscy konsumenci coraz częściej skarżą się na jakość produktów i usług, w tym także kupowanych za granicą. Najczęściej reklamują zakupy dokonane u niemieckich przedsiębiorców, a z kolei na polskich przedsiębiorców najwięcej skarg wpływa od czeskich klientów - informuje Europejskie Centrum Konsumenckie

04.03.2019

Emilewicz: Kluczowa jest jakość nowych przepisów

Prawo gospodarcze

Waga czy długość aktów prawnych nie powinny być najważniejszym kryterium w ocenie legislacji. Jest wiele przykładów inicjatyw legislacyjnych, które z jednej strony zwiększają liczbę publikacji w Dzienniku Ustaw, ale z drugiej są oczekiwane przez przedsiębiorców – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

04.03.2019