Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, przygotowana z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych uchwała przedstawia "rządowe inicjatywy legislacyjne, działania organizacyjne oraz informacyjno-pomocowe dla obywateli i przedsiębiorców w sytuacji bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE".

Rząd zaznacza jednocześnie, że przygotowania na wypadek bezumownego brexitu "trwają od wielu miesięcy i są na zaawansowanym etapie". - W dalszym ciągu umowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest preferowanym scenariuszem i trwają nad nim prace. Jednak, w związku z dynamiką polityczną, działania przygotowawcze na każdy scenariusz zostały zintensyfikowane - czytamy w rządowym oświadczeniu.  

Czytaj: KE nie zgadza się na renegocjację brexitu>>


Polska w czołówce przygotowań o brexitu

Jest w nim także stwierdzenie, że działania podejmowane na poziomie krajowym stanowią uzupełnienie działań przygotowawczych prowadzonych na poziomie unijnym. - Polska nieustannie zachęca Komisję Europejską do jak największej liczby rozwiązań na poziomie UE - deklaruje polski rząd.
- Polska należy do trzech - czterech państw najlepiej przygotowanych, jeśli chodzi o ograniczanie kosztów bezumownego brexitu - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Konrad Szymański. Ale wyraził nadzieję, że w marcu może dojść do przełamania kryzysu dotyczącego przyjęcia umowy wyjścia w brytyjskim parlamencie.

 


Częścią zatwierdzonego przez rząd programu są m.in. projekty ustaw dot. uregulowania pobytu Brytyjczyków w Polsce i gwarancji ich dostępu do rynku pracy, działalności gospodarczej i świadczeń społecznych.

Więcej: Będą przepisy dostosowujące rynek pracy do twardego brexitu>>
 

Rada Ministrów przyjęła również przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem  z Unii Europejskiej.

Więcej: Rząd błyskawicznie przygotowuje instytucje finansowe na twardy brexit>>
 

Rząd zatwierdził też przygotowany przez przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego projekt ustawy o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej.

Więcej: Polska uzna kwalifikacje zdobyte w Wielkiej Brytanii>>


Będzie system ochrony polskich obywateli

- W związku z politycznym zobowiązaniem premierów Mateusza Morawieckiego i Theresy May do zapewnienia ochrony praw Polaków w Wielkiej Brytanii - priorytetem rządu w ramach przygotowań do brexitu jest "udzielenie tożsamych gwarancji dla Brytyjczyków w Polsce. Równoległym celem jest stworzenie rozwiązań pomostowych dla polskich przedsiębiorców i konsumentów pozwalających na płynne dostosowanie się do nowych warunków współpracy z partnerami brytyjskimi - czytamy w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu.

Natomiast wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański oświadczył na popołudniowym briefingu prasowym, że jesteśmy przygotowani - zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym - na scenariusz upadku umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. - Właśnie dzisiaj Rada Ministrów przyjęła pakiet rozwiązań ustawowych, które pozwolą na to, aby przez prawo krajowe w Polsce i w Wielkiej Brytanii po pierwsze stworzyć system ochrony praw obywateli, po drugie - aby ograniczyć tak dalece, jak to jest możliwe, wszelkie koszty, które mogą wystąpić dla przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy są związani handlowo, usługowo kooperacją gospodarczą z Wielką Brytanią - powiedział Szymański.