Rewolucja w funkcjonowaniu klastrów energii – tym razem (raczej) pozytywna

Samorząd terytorialny Energetyka

Wprowadzenie ułatwień, które zwiększą zainteresowanie społeczeństwa funkcjonowaniem klastrów oraz promowanie alternatywnych źródeł energii - to główne cele ustawy, która częściowo wejdzie w życie 1 października. Do tej pory w Polsce powstało ok. 70 klastrów - za kilka lat ma ich być ponad cztery razy więcej. Prawnicy generalnie pozytywnie oceniają przepisy, mają jednak kilka zastrzeżeń co do szczegółów.

30.09.2023

Kary za zmianę dostawcy prądu przed terminem nie naruszają unijnego prawa

Prawo gospodarcze Energetyka

Mały przedsiębiorca, który rozwiązuje terminową umowę dostawy prądu, musi liczyć się z tym, że zapłaci karę za jej zerwanie. Unijna dyrektywa go nie obroni. Przepisy krajowe, przewidujące sankcje, nie są bowiem sprzeczne z unijnymi uregulowaniami dającymi prawo łatwej zmiany dostawcy. Do takich wniosków doszedł ostatnio rzecznik generalny TSUE. To zła wiadomość dla firm.

25.09.2023

Brak wymogu zgodności planu ze studium - istotne ułatwienie dla branży OZE

Budownictwo Energetyka

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego większość inwestorów bardziej martwi niż cieszy. Wprowadzane nią zmiany są znaczące, a treść przepisów pozostawia wielu inwestorów w niepewności co do ich stosowania w praktyce i wpływu na inwestycje budowlane. Nie dotyczy to jednak tych inwestorów, którym obecne plany miejscowe nie pozwalały realizować inwestycji z zakresu OZE - pisze Marcin Wierciński, senior associate w GPLF Górski & Partners Law Firm.

18.09.2023

Domy powyżej 70 mkw. bez uproszczeń, bo przepisy idą do kosza

Budownictwo Energetyka

To już przesądzone. Do kosza trafi ustawa o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, zawierająca ważne wrzutkwi do innych przepisów. Sejm w tej kadencji nie planuje już bowiem żadnych posiedzeń, a na jego akceptację wciąż czekają senackie poprawki do tej ustawy. Mieszkańcy wielu bloków dalej będą więc więcej płacić za prąd. Na pół gwizdka będzie też działać lex deweloper. Natomiast politycy PiS powinni przestać chwalić się ułatwieniami w budowie domów powyżej 70 mkw., bo nie zadbali, by zakończyć prace nad tymi rozwiązaniami na czas. 

15.09.2023

Nowelizacja przepisów zapewni osłony socjalne dla górników i energetyków

Emerytury i renty Energetyka

Odchodzący z pracy górnicy węgla brunatnego i pracownicy sektora elektroenergetycznego, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata, będą mogli przejść na urlopy górnicze lub energetyczne, podczas których będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Z przewidzianych w ustawie instrumentów osłonowych ma skorzystać ok. 23 tys. osób.

14.09.2023

Polska Organizacja Biometanu: Nowe rozporządzenie to kolejne ograniczenia dla branży

Środowisko Energetyka

Polska Organizacja Biometanu ocenia, że przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej może przyczynić się do ograniczenia rozwoju rynku biogazu. Wskazuje, że lista substratów odpadowych, które znalazły się w projekcie, jest zdecydowanie za wąska, i proponuje, aby rozszerzyć ją o dodatkowe elementy.

13.09.2023

PE zajmie się zmianami, które mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne

Prawo europejskie Energetyka

Podczas rozpoczynającego się posiedzenia plenarnego Parlament Europejski będzie dyskutował nad nadaniem dalszego biegu przyjęciu nowych regulacji, które mają przede wszystkim wzmocnić i silniej zintegrować europejski rynek energetyczny. To unijna odpowiedź na kryzys, jaki wywołała rosyjska napaść na Ukrainę, wpływający m.in. na wysokie rachunki za energię w Europie.

11.09.2023

Nowe zasady funkcjonowania klastrów energii to rewolucja

Środowisko Energetyka

Nowo przyjęte przepisy uznać należy za rewolucję w funkcjonowaniu klastrów energii. Pozytywnie można ocenić rozszerzenie zakresu przedmiotowego działania klastrów energii o magazynowanie energii oraz wprowadzenie rejestru klastrów energii - pisze Mateusz Ćwiertniewski, adwokat, szef Działu Korporacyjnego w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

08.09.2023

Sześć skarg Polski do TSUE ws. pakietu Fit for 55

Środowisko Energetyka

Cztery pierwsze skargi na przepisy będące częścią pakietu Fit for 55 dotyczą zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku oraz ingerencji w gospodarkę leśną krajów unijnych. Poza tym do Komisji Europejskiej została skierowana skarga na Niemcy w sprawie pochodzących z tego kraju i wwiezionych nielegalnie do Polski odpadów.

06.09.2023

Nowe rozwiązania osłonowe mają ochronić przed wzrostem rachunków za prąd

Energetyka

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów jest rozszerzenie ochrony przed podwyżkami cen prądu oraz wprowadzenie tzw. składki solidarnościowej dla dużych podmiotów działających w sektorze węglowym. Ustawa wejdzie w życie 19 września.

05.09.2023

OZE z biomasy drzewnej ze wsparciem, ekolodzy i branża drzewna protestują

Środowisko Energetyka

Przyjęta 17 sierpnia nowelizacja ustawy o OZE zakłada przeznaczenie ponad 11 mld zł publicznych środków do 2045 r. na rozwój technologii odnawialnych. W katalogu promowanych rozwiązań znalazły się instalacje biomasowe, co w opinii ekspertów oznacza finansowanie emisyjnego i szkodliwego dla lasów paliwa.

04.09.2023

Ułatwienia dla tworzenia klastrów energii - prezydent podpisał ustawę

Środowisko Energetyka

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, który ma m.in. dostosować prawo do regulacji unijnych. Dzięki nowym przepisom tego typu źródła energii mają być szerzej wykorzystywane na terenie kraju, a także ułatwić m.in. tworzenie inwestycji umożliwiających korzystanie z biometanu. Ułatwienia mają objąć również klastry energii.

30.08.2023

Lewiatan: Producenci nie powinni rekompensować cen energii, bo najgorszy kryzys za nami

Prawo europejskie Energetyka

Producenci energii nadal muszą przekazywać wpłaty „nadmiarowych” zysków na Fundusz Wpłaty Różnicy Ceny, bo taki obowiązek nakłada na nich ustawa wprowadzona po to, by złagodzić skutki kryzysu energetycznego w Europie. Przepisy mają obowiązywać do końca 2023 r., to jednak niezgodne z prawem unijnym - wskazują eksperci Lewiatana, którzy wskazują na konieczność zmian.

30.08.2023

Mali przedsiębiorcy w aplikacji porównają oferty sprzedaży prądu, a zmiana jego sprzedawcy będzie możliwa w 24 godziny

Energetyka

Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. Ponadto, od 2026 r. możliwa będzie techniczna zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Zmniejszone zostaną także obciążenia administracyjne właścicieli źródeł wytwórczych o mocy większej niż 2 MW. Nowelizacja przepisów w tej sprawie właśnie została opublikowana.

24.08.2023

Będą niższe ceny energii dla gospodarstw domowych

Energetyka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą w 2023 r. progi zużycia, od których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Nowe przepisy przewidują też, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej - z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.

23.08.2023

Ingerencja ministerstwa klimatu w zielone certyfikaty uderzy w branżę OZE

Energetyka

Organizacje zrzeszające zarówno wytwórców, jak i odbiorców energii z OZE, apelują do rządu o powstrzymanie się od działań destabilizujących rynek świadectw pochodzenia. Ręczne sterowanie systemem zielonych certyfikatów doprowadzi do nieodwracanych szkód wśród wytwórców i zablokuje nowe inwestycje w OZE. Reputacja Polski, jako kraju otwartego na inwestycje, ponownie zostanie zachwiana - ostrzegają.

23.08.2023

Kolejna obniżka poziomu obowiązku przedstawienia zielonych certyfikatów w 2024 r.

Energetyka

Resort klimatu pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym wielkości obowiązku w zakresie umorzenia świadectw pochodzenia dla energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Zmiany mają w konsekwencji pozytywnie wpłynąć na wartość rachunków za prąd i odpowiadają na wielokrotnie zgłaszane apele przedsiębiorców i ekspertów. Nie opublikowano jednak jeszcze projektu nowych rozwiązań.

18.08.2023