Przebieg linii elektroenergetycznych nie może utrudniać użytkowania budynków

Administracja publiczna Budownictwo

Odległość linii elektroenergetycznych od budynków i dróg wyznaczają normy oraz obowiązujące przepisy. Wpływ mają również inne czynniki: izolacja przewodów, maksymalna temperatura przewodu, obciążenie oblodzeniem ale też konstrukcja danego budynku czy warunki lokalne.

29.07.2023

Zmiana planu miejscowego niesie konsekwencje dla właściciela nieruchomości

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zagadnienia związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mają istotne znaczenie dla właścicieli nieruchomości. Dlatego tak ważna jest świadomość konsekwencji działań organów w tym zakresie, a także możliwych dróg ewentualnego działania. Zmiany w miejscowych planach mogą bowiem istotnie ograniczyć korzystanie z nieruchomości w dotychczasowym zakresie.

29.07.2023

Lex knebel na finiszu w Sejmie, strategiczne inwestycje wbrew woli mieszkańców

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Strategiczne inwestycje będzie można realizować bez zgody gmin i lokalnych społeczności. Takimi inwestycjami będą m.in. Centralny Port Komunikacyjny, Pałac Saski czy odbudowa kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Mimo ostrych protestów prawie 100 organizacji pozarządowych, prace nad tzw. lex knebel, autorstwa rządu, są już na finiszu. Nowe przepisy dają zielone światło do realizacji, często kontrowersyjnych przedsięwzięć, w majestacie prawa. 

28.07.2023

Uwłaszczenie spółdzielni mieszkaniowych za opłatą wymaga poprawek

Prawo cywilne Finanse samorządów Budownictwo

Rządowy projekt ustawy jest obarczony wieloma istotnymi wadami merytorycznymi i legislacyjnymi. Błędy te wskazuje Rada Legislacyjna. Jednak nie utracą własności budynków gminy, które same je wzniosły. Po jego poprawieniu projekt powinien jak najszybciej stać się przedmiotem sejmowego postępowania ustawodawczego – uważają eksperci.

21.07.2023

Aby można było nadać numer budynkowi, ulica musi posiadać urzędową nazwę

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie można nadać numeracji budynkom w mieście, jeśli droga, przy której się znajdują i z której odbywa się ich obsługa komunikacyjna nie posiada urzędowej nazwy. Jeżeli jest to skutkiem zaniedbania właścicieli drogi, powinni oni podjąć odpowiednie kroki, by umożliwić gminie podjęcie uchwały o nadaniu wymaganej nazwy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.07.2023

W lex deweloper karuzela sprzecznych zmian

Budownictwo Nieruchomości

Coraz większy chaos w lex deweloper. Zmiana goni zmianę. Co gorsza, część z nich nawzajem wyklucza się. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga natomiast skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei rezygnuje się z narzucania miejsc postojowych, a skracany termin wydłuża się.

19.07.2023

Reforma planistyczna, jak rosyjska ruletka, mali deweloperzy nic nie wybudują

Samorząd terytorialny Budownictwo

Już wkrótce plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak spędzać sen z powiek inwestorom. Po wejściu w życie reformy planistycznej gminy, sporządzając plan ogólny, nie będą miały bowiem obowiązku robić tego ani zgodnie z obecnym studium zagospodarowania przestrzennego, ani z wydanymi warunkami zabudowy.

18.07.2023

Sejm "luzuje" obrót ziemią rolną, rewolucji jednak nie będzie

Budownictwo Nieruchomości Rolnictwo

Będzie łatwiejszy obrót prywatną ziemią rolną. Projekt w tej sprawie jest już procedowany w parlamencie. Zdaniem ekspertów proponowane zmiany nie są wystarczające. Rządzący od lat twierdzą, że każdy kłos jest na wagę złota i nie powinno się pozbawiać nieruchomości statusu rolnego. Tymczasem tysiące hektarów ziemi znajduje się w miastach. Wystarczyłoby tylko część z nich przeznaczyć pod budownictwo, by pomóc mieszkaniówce.

14.07.2023

Kontrowersyjna nowela prawa budowlanego zdjęta z obrad Sejmu, czeka ją kosz?

Budownictwo

Ważą się losy dużej nowelizacji prawa budowlanego, której autorem jest rząd. Po krytyce projektu na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji, w środę zdjęto ją z obrad Sejmu. Czasu na dopracowanie projektu zostało już niewiele. Prawdopodobnie trafi do kosza. Miała wprowadzić całkowitą cyfryzację formalności budowlanych i kolejne uproszczenia m.in. dotyczące budowy domów i sklepów.

12.07.2023

Przepisy budowlane nie dla patriotów – kolejne budynki „bez żadnego trybu”

Budownictwo

Rząd ma kolejny pomysł na budowę strzelnic. Poprzedni program: „Strzelnica w każdym powiecie” zakończył się fiaskiem, bo wybudowano tylko cztery takie obiekty. Teraz za inwestycje mają się zabrać uczelnie. Nie będą jednak musiały za bardzo przejmować się przepisami budowlanymi. Co ciekawe, w tym samym trybie będą mogły też postawić także inne, niezdefiniowane budynki.

11.07.2023

Pół miliona mieszkań bez prawa do gruntu, bo rząd nie wywiązał się z obietnicy

Budownictwo

Tysiące spółdzielców mieszka w blokach bez prawa do gruntu. Skala problemu jest ogromna - dotyczy pół miliona lokali w 100 spółdzielniach. Od lat Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Senat obiecują, że pomogą. Powstały nawet projekty prostujące sytuację prawną tych nieruchomości, ale prace nad tymi przepisami toczą się w ślimaczym tempie. Szanse, że zakończą się przed upływem tej kadencji Sejmu są już praktycznie równe zeru.

10.07.2023

Tylko do 21 lipca samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie rozwoju stref przemysłowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Do 21 lipca trwa nabór wniosków w siódmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych: Rozwój stref przemysłowych. Dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków może wynieść do 98 proc. wartości inwestycji, minimalny poziom wkładu własnego wynosi 2 proc. Samorządy mogą złożyć dwa wnioski: do kwoty 100 mln zł i do kwoty 250 mln zł.

05.07.2023

Już za rok formalności budowlane tylko cyfrowo, będzie paraliż

Budownictwo Prawo AI

Od 1 października 2024 r. wszystkie formalności budowlane będą tylko cyfrowe. W środę w sejmowej Komisji Infrastruktury odbędzie się pierwsze czytanie dużej noweli prawa  budowlanego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że "rzutem na taśmę" projekt zostanie uchwalony przez Sejm jeszcze w tej kadencji. Wprowadzenie tak szybkiej całkowitej cyfryzacji budzi obawy ekspertów. Ich zdaniem formalności papierowe powinny pozostać, jako alternatywa.

05.07.2023

Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi do mieszkań już obowiązuje, ale jest kulawy

Budownictwo Finanse

Rząd idzie na wojnę z handlującymi dla zysku umowami rezerwacyjnymi do mieszkań deweloperskich. Od 1 lipca wprowadza zakaz handlu cesjami dla zarobku. W ten sposób chce ukrócić patologie na rynku nieruchomości. Przepis będzie raczej martwy. Zakaz dotyczy tylko osób fizycznych, tymczasem większość handlujących prowadzi działalność gospodarczą. Dalej więc będą funkcjonować po "staremu".

01.07.2023

Audyt termomodernizacyjny i certyfikat energetyczny to dwa różne dokumenty

Budownictwo Energetyka

Wydawałoby się, że audyt termomodernizacyjny i świadectwo charakterystyki energetycznej to tożsame pojęcia. Nic bardziej mylnego. Audyt najczęściej przygotowuję się w celu przeprowadzenia termomodernizacji obiektów użytkowanych, których koszty ogrzewania często są bardzo wysokie. Natomiast świadectwo częściej dotyczy obiektów projektowanych.

29.06.2023

Zintegrowany plan inwestycyjny atrakcyjny dla inwestorów?

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze

Zintegrowany plan inwestycyjny będzie szczególnym rodzajem planu miejscowego, uchwalanym przez radę gminy na wniosek inwestora, po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej. Będzie można go uchwalić także na obszarach objętych już planami miejscowymi. W takiej sytuacji ZPI zastąpi plan miejscowy - pisze Piotr Jarzyński, prawnik, partner w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy.

23.06.2023

Budowa na starych zasadach tylko przez dwa lata, potem terminowe warunki zabudowy

Budownictwo

Jeżeli ktoś planuje inwestycję na terenie nieobjętym planem zagospodarowania przestrzennego, powinien jak najszybciej postarać się o warunki zabudowy. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprawdzie nie uśmierca warunków zabudowy, ale uzyskanie ich będzie coraz trudniejsze, a niekiedy wręcz niemożliwe.

22.06.2023
Prawo.pl