NIK ma zastrzeżenia do prywatyzacji lokali komunalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nierzetelne działania, błędna interpretacja przepisów i nieprawidłowa organizacja pracy - to główne przyczyny, dla których prywatyzacja lokali komunalnych jest przeprowadzana niezgodnie z obowiązującymi przepisami - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. I zwróciła uwagę, że lokale komunalne są wciąż prywatyzowane bez przetargu.

07.02.2023

Pojęcie obiekt budowlany nie zawsze oznacza to samo

Budownictwo

Odpowiednia kwalifikacja obiektu budowlanego jest bardzo ważna – zależą od niej formalności, jakich należy dokonać oraz wymagania, które trzeba spełnić. Przykładowo, przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie odnoszą się wyłączenie do budynków i niektórych budowli.

06.02.2023

Prosument lokatorski - trwa nabór wniosków o dopłaty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiły nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą od 1 lutego 2023 r. składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, czyli spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne.

02.02.2023

W lutym ruszą konsultacje przepisów do walki z "patodeweloperką"

Administracja publiczna Budownictwo

Zmiany dotyczące nowego projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawierać ma pakiet regulacji mających na celu walkę z "patodeweloperką".Jesteśmy na końcowym etapie prac nad projektem rozporządzenia, który ma temu przeciwdziałać - poinformował w środę minister rozwoju Waldemar Buda.

01.02.2023

Termomodernizacja - tanie ogrzewanie, choć kosztowna i czasem trudna inwestycja

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie, a już szczególnie po niedawnym wzroście cen nośników energii. Tymczasem z ocieplaniem domów, zwłaszcza starszych, jest u nas bardzo źle. Podstawowy problem to wysokie koszty, bo procedury budowlane nie są skomplikowane. Trudniej jest, gdy wymagający docieplenia budynek jest stary i objęty ochroną konserwatora.

28.01.2023

W piątek ruszył elektroniczny dziennik budowy

Budownictwo

Od 27 stycznia zaczął działać elektroniczny dziennik budowy. Jest to publiczna aplikacja, która ma ułatwić życie na budowie. Dziennik będzie zakładał inwestor m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Oprócz wersji na komputer powstała prosta w obsłudze aplikacja mobilna. EDB można uruchomić na każdym smartfonie bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do internetu.

27.01.2023

Najemca może zapłacić więcej, gdy jego poprzednik wyczerpał limit na tańszy prąd

Budownictwo Dodatek osłonowy

Nie trzeba mieć koparki bitcoinów, by wyczerpać 2 MWh energii, za które zapłacimy niższe rachunki. To problem, który mogą mieć najemcy, zwłaszcza zmieniający mieszkanie w drugiej połowie tego roku. Dlatego że dla obliczenia limitu bierze się pod uwagę całkowite zużycie energii w tym mieszkaniu w 2023 r. Warto byłoby to zweryfikować już na etapie zawierania umowy, ale nie będzie to prostym zadaniem.

21.01.2023

Bez kary za pieniactwo w inwestycjach budowlanych, ale oświadczenie wciąż konieczne

Administracja publiczna Budownictwo

Nie będzie kary za pieniactwo w inwestycjach budowlanych, ale będzie można na siebie donieść. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z proponowanego w pierwotnym projekcie pomysłu karania grzywną lub aresztem pieniactwa budowlanego. Pomysł krytykowano jako naruszający prawa stron postępowania administracyjnego, bo uniemożliwiłby im składanie odwołań.

20.01.2023

Przedsiębiorcy ostrzegają - przepisy o patodeweloperce zaszkodzą rynkowi nieruchomości

Rynek Budownictwo

Rada Przedsiębiorczości krytykuje propozycje zmian dotyczące tzw. patodeweloperki. Apeluje do premiera oraz ministra rozwoju i technologii o całościowe podejście do rozwoju budownictwa mieszkaniowego. - Fragmentaryczne zmiany w przepisach nie spowodują, że mieszkań będzie więcej i że Polaków nagle będzie na nie stać - uważa.

18.01.2023

Kredyt Pierwsze Mieszkanie tylko dla bogatych? Tak będzie, jak nie zmienią się zasad ustalania zdolności kredytowej

Budownictwo Banki Kredyty

Program Mieszkanie bez Wkładu Własnego poniósł porażkę. Rząd zamiast go poprawić, zdecydował się przygotować nowy - Pierwsze Mieszkanie, dzięki któremu banki będą udzielać kredytów o bardzo atrakcyjnym stałym oprocentowaniu, bo wynoszącym przez 10 lat zaledwie 2 proc. Ale nikt nie ma złudzeń, że jeżeli nie zmienią się zasady ustalania zdolności kredytowej, to będzie kolejna klapa.

18.01.2023

Urząd Zamówień Publicznych proponuje przykładowe klauzule waloryzacyjne w budownictwie

Zamówienia publiczne Budownictwo

Przywrócenie równowagi ekonomicznej stron kontraktu, czyli dostosowanie treści postanowień odnoszących się do zmiany wynagrodzenia wykonawcy do realiów rynku, aktualnej sytuacji gospodarczej, w tym wysokiej inflacji oraz konkretnego zamówienia - to cel klauzul waloryzacyjnych, których przykłady przedstawia Urząd Zamówień Publicznych.

16.01.2023

Rząd zapowiada opodatkowanie dodatkowych mieszkań

Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd zajmie się przepisami dotyczącymi opodatkowania dodatkowych mieszkań. Zastrzegł jednak, że ten specjalny podatek nie dotyczyłby właścicieli pojedynczych "dodatkowych" lokali. - Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań – dodał.

14.01.2023

WSA: Termin do uiszczenia opłaty legalizacyjnej trzeba wyznaczyć ponownie

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor starał się o umorzenie opłaty legalizacyjnej. W tym czasie upłynął termin do jej uiszczenia, a po nieuwzględnieniu wniosku o umorzenie, organ nakazał rozbiórkę samowoli budowlanej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zwrócił jednak uwagę, że nieuwzględnienie wniosku o umorzenie opłaty legalizacyjnej wywołuje potrzebę wyznaczenia przez organ na nowo terminu do jej uiszczenia.

14.01.2023

Zmiana kategorii drogi to problem z opłatą za zajęcie pasa drogowego

Samorząd terytorialny Budownictwo Poprawmy prawo

W ustawie o drogach publicznych brak jest uregulowań odnoszących się do opłaty za zajęcie pasa drogowego, kiedy dochodzi do zmiany kategorii drogi. To rodzi niepewność przedsiębiorców, bo zarządcy dróg stosują w tym zakresie często odmienne zasady i różne stawki opłat. Sytuacji nie ułatwia też rozbieżne orzecznictwo sądów administracyjnych.

13.01.2023

Przez wadliwe prawo za jedną drogę do bloku mieszkańcy płacą dwie daniny

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo Poprawmy prawo

Przeszło cztery lata temu 2,5 mln właścicieli mieszkań uwłaszczyło się na udziale w gruncie pod budynkiem. Przez wadliwe przepisy wielu zrobiło to jednak tylko częściowo, ponieważ ówczesne uregulowania nie uwzględniły infrastruktury towarzyszącej. Problem zauważyło nawet Ministerstwo Rozwoju i Technologii - przygotowało projekt w tej sprawie, ale trafił on do szuflady. Teraz pracuje nad kolejną propozycją. Nie pomaga ona mieszkańcom bloków.

10.01.2023

Cyfryzacja procesu budowlanego to dla wielu ludzi wykluczenie

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Projekt nowelizacji prawa budowlanego zapowiada zniesienie możliwości składania papierowych wniosków, zawiadomień i zgłoszeń oraz wprowadza obowiązek ich składania w formie dokumentu elektronicznego. Nie podzielam optymizmu ministerstwa rozwoju, że nie dojdzie do wykluczenia cyfrowego społeczeństwa. Nie wierzę w pomoc organów przy składaniu cyfrowych wniosków, zawiadomień i zgłoszeń - pisze Piotr Jarzyński.

10.01.2023

Ochrona przed wysokimi cenami energii także dla budujących domy

Rynek i konsument Budownictwo

Ponieważ cena „prądu budowlanego” jest wyższa niż dostarczanego na potrzeby gospodarstw domowych, pojawiło się pytanie o ochronę przed jej wzrostem osób budujących domy. Ministerstwo klimatu i środowiska wyjaśnia, że ustawa rozszerzyła definicję odbiorcy uprawnionego o odbiorcę energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

04.01.2023

Rząd ma nowe priorytety w odnawialnej energii, a ustawa wiatrakowa wciąż blokowana

Rynek i konsument Budownictwo

W 2023 roku jednym z priorytetów będzie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach dotycząca klastrów energii i biometanowni - twierdzi minister klimatu i środowiska. Natomiast minister rozwoju i technologii zapowiada stworzenie specjalnych zasad dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Oboje ministrowie unikają zaś tematu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która od miesięcy leży w sejmowej zamrażarce. 

04.01.2023

UOKiK sprawdza klauzule inflacyjne u deweloperów

Rynek i konsument Budownictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy we wzorcach umów deweloperskich pojawiają się klauzule waloryzujące ceny nieruchomości. W ramach postępowania wyjaśniającego w tej branży sprawdzonych zostanie blisko 90 przedsiębiorców. Zdaniem Urzędu, uprawnienia dewelopera do zmiany ceny nie mogą prowadzić do nadużycia jego pozycji poprzez niewspółmierne obciążenie konsumentów.

04.01.2023

Najemca zapłaci za grzechy poprzednika? - bonifikata na prąd nie dla wszystkich

Prawo cywilne Budownictwo

Najemca, który w trakcie roku zmieni mieszkanie, powinien sprawdzić rachunki za prąd, bo może zapłacić wyższe stawki za rozrzutność swoich poprzedników. Nie skorzysta też z niektórych preferencji, jeżeli nie doprowadzi do przepisania licznika na siebie - np. jeżeli jest osobą z niepełnosprawnością. Najpewniej też może pożegnać się z niższą ceną prądu w 2024 roku.

02.01.2023
Prawo.pl