W 2020 r. Marek A. (dane zmienione) sprzedał nieruchomość. Była ona położona na terenie, na którym od 2018 r. obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W 2022 r. organ wszczął postępowanie i wydał decyzję w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej uchwaleniem miejscowego planu. Marek A. wniósł odwołanie, ale samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy sporne rozstrzygnięcie. Nie zakończyło to sporu, ponieważ Marek A. złożył skargę. W piśmie zarzucił, że organ przyjął zawyżoną wartość nieruchomości i nie wydał decyzji bezzwłocznie.

 

Zbycie nieruchomości może się wiązać z opłatą planistyczną

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wskazał, że w myśl art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej jako: ustawa), jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, organ pobiera jednorazową opłatę. Sąd podkreślił, że dopiero zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat od dnia, w którym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiana stały się obowiązujące, uruchamia mechanizm ustalenia opłaty planistycznej. Powyższe wynika z art. 37 ust. 4 ustawy, który stanowi, że do opłat, o których mowa w art. 36 ust. 4 stosuje się odpowiednio art. 37 ust. 3.

Czytaj także: Renta planistyczna do liftingu? Są proste sposoby, żeby jej nie płacić >>>

Czytaj w LEX: Opłata planistyczna w przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości > >

 

Organ ma pięć lat od wejścia w życie miejscowego planu

WSA nie podzielił zarzutu, że decyzja powinna zostać wydania bezzwłocznie, zaś ustalenie opłaty z przekroczeniem tego terminu stanowi naruszenie, które ma istotny wpływ na wynik sprawy. W myśl art. 37 ust. 5 ustawy, notariusz w terminie siedmiu dni od dnia sporządzenia umowy, której przedmiotem jest zbycie nieruchomości jest zobowiązany przesłać wypis z tego aktu. Z kolei zgodnie z art. 37 ust. 6 ustawy, organ ustala wysokość opłaty planistycznej bezzwłocznie po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego. Sąd podkreślił, że organ może wszcząć postępowanie w tym zakresie w terminie pięciu lat od dnia, w którym miejscowy plan albo jego zmiana stały się obowiązujące. W rozpoznawanej sprawie, akt ten wszedł w życie w 2018 r., zaś postępowanie w przedmiocie ustalenia spornej opłaty wszczęto w 2022 r., a więc w terminie.

 

Nowość
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz
-30%
Nowość

Tomasz Filipowicz, Alicja Plucińska-Filipowicz, Marek Wierzbowski

Sprawdź  

Cena promocyjna: 209.3 zł

|

Cena regularna: 299 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 299 zł


Decyzja nie musiała zostać wydana bezzwłocznie

Sąd zwrócił uwagę, że termin "bezzwłocznego" ustalenia opłaty planistycznej z art. 37 ust. 6 ustawy nie jest terminem prawa materialnego. Przepis ten ma charakter wyłącznie dyscyplinujący, instrukcyjny i nie może być odczytywany w ten sposób, że określa termin, po którym decyzja nie może być już wydana. WSA nie podzielił też zarzutu, że organ nie uwzględnił informacji wynikających z aktu notarialnego umowy sprzedaży i ustalił wyższą wartość nieruchomości niż cena, za którą została sprzedana przez właściciela. Opłata planistyczna jest bowiem ustalana w oparciu o wartość rynkową nieruchomości, więc cena sprzedaży ujęta w akcie notarialnym nie stanowi podstawy do określenia wysokości tej opłaty. Mając powyższe na uwadze, WSA oddalił skargę.

Wyrok WSA w Gdańsku z 13 listopada 2024 r., sygn. akt II SA/Gd 479/24, nieprawomocny

Sprawdź w LEX: Zbycie nieruchomości w wykonaniu przedwstępnej umowy sprzedaży a ustalenie opłaty planistycznej > >