SN: Bezwzględny pracodawca musi ponieść karę

Prawo karne Ubezpieczenia społeczne
Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników bez wymaganego zgłoszenia do ZUS i opłacenia składek, a ponadto chorej pracownicy nie udziela pomocy, lecz naraża ją na utratę zdrowia i życia, to popełnia czyn o znacznej szkodliwości społecznej - orzekł Sąd Najwyższy. - Nie można zatem w takiej sytuacji umarzać warunkowo postępowania - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.10.2019
Prawo karne Ubezpieczenia społeczne
Obowiązek nagrywania przez całą dobę obrazu z miejsc wyładunku oraz pomieszczeń do ogłuszania i wykrwawiania się zwierząt, oraz zaostrzenie kontroli ze strony Inspekcji Weterynaryjnej i powiatowych służb weterynaryjnych - zakłada projekt ustawy, który właśnie trafił do konsultacji.
Patrycja Rojek-Socha
07.10.2019
Prawo gospodarcze
Już ponad 102 milionów e-paragonów jest w systemie resortu finansów, a ponad 50 tys. kas on-line przeszło pozytywną fiskalizację – poinformował pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch.
Patrycja Rojek-Socha
07.10.2019
VAT Małe i średnie firmy

Pierwsze 100 dni rządu PiS bez zniesienia limitu 30-krotności?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Politycy PiS zapowiedzieli, że w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji rządu zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy m.in. dotyczące małego ZUS, 13 i 14 emerytury. W zapowiedzi tej zabrakło informacji o zniesieniu limitu składek na ZUS. Pracodawcy żałują, że rząd jednoznacznie nie wycofał się z tego rozwiązania.
Paweł Żebrowski
07.10.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Rada UE poparła dyrektywę o sygnalistach

Prawo gospodarcze Compliance Prawo unijne
W poniedziałek 7 października Rada UE zatwierdziła nową unijną dyrektywę skuteczniej chroniącą sygnalistów. Polska ma dwa lata na jej wdrożenie. To oznacza, że firmy i instytucje mają tylko tyle czasu na zmianę procedur i mentalności. To zadanie może się okazać trudniejsze niż dostosowanie się do RODO.
Jolanta Ojczyk
07.10.2019
Prawo gospodarcze Compliance Prawo unijne

UOKiK apeluje o podawanie prawdziwych cen usług

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezentowanie cen z rabatem tak jak cen standardowych to wprowadzanie konsumentów w błąd - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I zaapelował do firm telekomunikacyjnych o to, aby rzetelnie informowały o rzeczywistej cenie usług.
Krzysztof Sobczak
07.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Po wyroku TSUE „procesy frankowe” łatwiejsze, ale nie oczywiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił korzystnych dla kredytobiorców frankowych odpowiedzi na pytania zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W gąszczu komentarzy dziennikarzy, ekonomistów, prawników, a nawet polityków, trudno jednak wyłowić odpowiedź na pytanie, jak realnie zmieniła się sytuacja klientów po tym wyroku - pisze radca prawny Artur Sidor.
Artur Sidor
07.10.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Polska powinna wprowadzić łatwy do wyliczenia podatek cyfrowy, ale bez koordynacji z resztą krajów w UE byłoby to trudne - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zastrzega jednak,że ten podatek ma sens, ale tylko wtedy, gdy będzie wprowadzony w całej Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
05.10.2019
Ordynacja CIT
Kojarzona niesłusznie ze "sprzedażą garnków" branża telemarketingu odcina się od tego wizerunku i dąży wypracowania najwyższych i zgodnych z prawem standardów pracy. Jednym z prowadzących do tego środków ma być branżowy kodeks dotyczący ochrony danych osobowych - mówi radca prawny Tomasz Grzybowski, partner w Core Law.
Jolanta Ojczyk
05.10.2019
RODO
Wspólnota mieszkaniowa podjęła się roli zarządcy garażu należącego do członków wspólnoty. W ramach tych działań poddała pod głosowanie i przyjęła uchwałę w sprawie korzystania z niego. Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie złamała w ten sposób nie tylko przepisy ustawy, ale też postanowienia umowy o zarządzanie.
Marek Sondej
05.10.2019
Prawo cywilne
Nie tylko samorządy są przeciwne zmianom w prawie geologicznym i górniczym. Propozycje nowelizacji są niekorzystne także dla inwestorów, którzy zapłacili za rozpoznanie złóż węgla, ich udokumentowanie i poczynili starania o koncesję na wydobywanie węgla.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.10.2019
Środowisko Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rząd chce wspierać wszelkie działania, aby zachować stabilność systemu bankowego. Jest też gotowy na dyskusję z sektorem bankowym o rozwiązaniach prawnych w celu wsparcia po wyroku TSUE. Przedstawiciele rządu podkreślają jednak, że państwo było przygotowane, by sobie z takim problemem poradzić, co widać po reakcji rynków.
Jolanta Ojczyk
04.10.2019
Finanse Kredyty frankowe
Wyrok TSUE w sprawie Dziubak dotyczy okoliczności ustalonych w indywidualnej sprawie i nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć we wszystkich sprawach. Dopiero po latach orzecznictwo polskich sądów będzie wyraźnie określone, na razie jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek prognozy. Tak uważa Bank Millennium.
Jolanta Ojczyk
04.10.2019
Kredyty frankowe

Wyrok TSUE: Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse
W długo oczekiwanym przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu
Barbara Garlacz
04.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse
Za sprawą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt, albo unieważnić umowę. Banki przekonują, że to drugie rozwiązanie nie jest dobre dla kredytobiorców, bo będą od nich dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zdaniem prawników oba rozwiązania są dla frankowiczów korzystne finansowo.
Jolanta Ojczyk
04.10.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Resort finansów cieszy się, że uporządkował stawki VAT i od kwietnia przyszłego roku nie będzie problemów z ich określaniem. Jak się jednak okazuje, porządki w stawkach spowodują wzrost cen w restauracjach. Więcej zapłacą smakosze owoców morza. Zdaniem ekspertów, obłożenie tych produktów wyższym VAT otworzy furtkę do optymalizacji podatkowych.
Krzysztof Koślicki
04.10.2019
VAT Małe i średnie firmy

Banki liczą na racjonalizm sądów

Prawo cywilne Kredyty frankowe
Wierzę, że nie będzie dochodziło do absurdalnego uprzywilejowania osób, które i tak sumarycznie płacą mniej za kredyty niż kredytobiorcy złotowi. Spodziewam się, że sądy będą uwzględniały wyjątkowość sytuacji w jakiej znaleźli się klienci banków, jak i same banki - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich po ogłoszeniu wyroku przez TSUE.
Jolanta Ojczyk
03.10.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Polski sąd powinien rozważyć unieważnienie umowy. Nie może to być jednak czynność automatyczna – konieczna jest zgoda kredytobiorcy - dobrowolna i świadoma. Ważne jest też właściwe upomnienie się o swoje prawa, w tym złożenie reklamacji do banku, a po jej odrzuceniu – wejście na drogę sporu. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich po ogłoszeniu wyroku TSUE w w polskiej sprawie frankowej.
Jolanta Ojczyk
03.10.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
W ocenie Komisji Nadzoru Finansowego sektor bankowy jest przygotowany na potencjalne skutki orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące kredytów frankowych, bo jest dobrze skapitalizowany. Banki uwikłane w kredyty frankowe muszą zatrzymywać ponad 60 proc. zysków.
Jolanta Ojczyk
03.10.2019
Finanse Kredyty frankowe
Wyrok TSUE nie jest zaskoczeniem dla UOKiK i Rzecznika Finansowego, bo jest zbieżny z ich stanowiskami prezentowanymi w istotnych poglądach wydanych na wniosek kredytobiorców w toczących się sprawach frankowych. - Teraz banki powinny usunąć z umów bezprawne klauzule - uważają Aleksandra Wiktorow i Marek Niechciał.
Jolanta Ojczyk
03.10.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Facebook może być zobowiązany do poszukiwania i identyfikowania wszystkich komentarzy zniesławiających oraz identycznych z takimi komentarzami, których bezprawność stwierdzono, a także komentarzy równoznacznych, o ile te ostatnie pochodzą od tego samego użytkownika - stwierdził w ogłoszonym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Sobczak
03.10.2019
Prawo cywilne Nowe technologie

TSUE stanął po stronie frankowiczów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Sąd nie może samodzielnie uzupełnić luki w umowie po wyeliminowaniu z niej niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej, nieuczciwe warunki dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione zasadami ogólnymi. Ponadto, to konsument ma decydujące zdanie, co jest dla niego lepsze. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jolanta Ojczyk
03.10.2019
Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda dziś wyrok dotyczący państwa Dziubaków. Będzie on wskazówką dla polskich sądów jak orzekać w sprawach frankowiczów. Czy 800 tys. kredytobiorców zyska oręż w walce z bankami? Stanowisko polskiego rządu, opinia rzecznika TSUE i zachowanie bankowców wskazują, że tak.
Jolanta Ojczyk
03.10.2019
Kredyty frankowe

Furtek: W arbitrażu szybciej i nie zawsze drożej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Postępowania przed sądami powszechnymi są tańsze, w sądach arbitrażowych jest szybciej, ale drożej – to często stawiana teza. Ale czy prawdziwa? To zależy, jak liczymy – pisze radca prawny Marek Furtek, przewodniczący Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.
Marek Furtek
03.10.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przedkładam Unii Europejskiej "konstruktywne i rozsądne propozycje" w sprawie brexitu i mam nadzieję, że Bruksela znajdzie miejsce na kompromis w celu zawarcia umowy - stwierdził w środę premier Wlk. Brytanii Boris Johnson. Komisja Europejska obiecała ocenić je obiektywnie, w świetle dobrze znanych kryteriów.
Krzysztof Sobczak
02.10.2019
Prawo gospodarcze
8,3 mln zł ma zapłacić spółka T.B. Fruit Polska za nieprzestrzeganie terminów płatności nawet o kilka miesięcy. To pierwsza kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec rolników. Firma Rauch Polska uniknęła kary, bo zobowiązała się odstąpić od podobnych praktyk.
Jolanta Ojczyk
02.10.2019
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Szymański: TSUE chroni konsumentów, w tym frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Konsumenci w Polsce nie zasługują na niższy poziom ochrony niż obowiązuje w innych krajach Unii Europejskiej, dlatego sądy krajowe powinny usuwać z umów kredytu nieuczciwe postanowienia dotyczące przeliczeń walutowych, bez możliwości ich zmiany lub zastąpienia innymi, a potem ocenić czy taka umowa może nadal istnieć - uważa Marcin Szymański
Jolanta Ojczyk
02.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Wczorajszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wymaga jednoznacznej zgody na instalowanie cookies, ale nie oznacza, że serwisy internetowe muszą zacząć zbierać zgody na przetwarzanie danych z tych plików. Jednak prawnicy zwracają uwagę, że ogólna informacja o ciasteczkach nie wystarczy w przypadku zbierania dzięki nim danych osobowych.
Jolanta Ojczyk
02.10.2019
RODO
Handel ma obowiązek oznaczania świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia, a tymczasem okazuje się, że w sklepach można kupić „polski” czosnek z Egiptu, a "polską" cebulę jednocześnie z kilku krajów. Inspekcja Handlowa wykryła takie nieprawidłowości w prawie co trzecim z kontrolowanych sklepów.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
„Trendy cywilizacji informacyjnej. Nowy technototalitarny porządek świata” - to temat książki autorstwa prof. Jacka Janowskiego, która została nagrodzona w organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne konkursie na najlepszą polską książkę informatyczną 2019 roku.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Rynek i konsument Nowe technologie