Wątpliwości wnioskodawcy, z którymi zwrócił się do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dotyczyły podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej oraz związanego z nim braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nakładów dotyczących tych nieruchomości. Wnioskodawca jako właściciel dwóch budynków handlowo-usługowych prowadził działalność gospodarczą. Budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT. Jak wskazano we wniosku, wnioskodawca postanowił wycofać z prowadzonej działalności wskazane nieruchomości, które do tej pory w sposób ciągły były wynajmowane na potrzeby działalności, a które postanowił wynajmować na rzecz innych podmiotów w ramach najmu prywatnego. Jednocześnie zamierzał w ramach przedmiotowego najmu działać – jak dotychczas – jako czynny podatnik VAT, nie korzystając ze zwolnienia.

 

Status podatkowy czynności wycofania nieruchomości problematyczny

Podatnik uważał, że czynność wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazania jej do majątku prywatnego nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Podkreślał, że nieruchomości z racji świadczenia usług najmu będą w dalszym ciągu wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Z tych samych przyczyn podatnik nie utraci statusu podatnika VAT, dlatego też nie będzie miał obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do wynajmowanych nieruchomości. 

Odwołując się do podstawowych zasad dotyczących odliczania podatku naliczonego, podatnik uważał, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w sytuacji, kiedy takiego odliczenia dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik VAT oraz kiedy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Tym samym wnioskodawca zaznaczył, że nie ma możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zobacz również: Od usług świadczonych w ramach umowy o współorganizacji trzeba rozliczyć VAT >>

 

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej bez konsekwencji podatkowych

Stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za prawidłowe (interpretacja indywidualna z 29 listopada 2022 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.540.2022.4.OS). W pierwszej kolejności dyrektor KIS wskazał, że w myśl przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT tylko wtedy, kiedy wykonywane są za wynagrodzeniem, jednakże zdarza się, że niektóre nieodpłatne dostawy towarów i świadczenia usług również podlegają pod wskazany obowiązek podatkowy. Bowiem opodatkowaniu VAT podlega każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, ale jak wskazał organ – do tego konieczne jest przysługujące podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów albo ich części składowych. Z kolei jeśli zużycie towarów jest dokonywane na rzecz konkretnych podmiotów oraz na realizację konkretnych celów i tak jak uprzednio – podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, wtedy także powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Analogicznie wskazał dyrektor KIS, że jeżeli podatnik nie miał prawa odliczenia kwoty podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie lub zużycie towarów pozostaje neutralne podatkowo.

 

W dalszej kolejności organ interpretujący, odnosząc się do kwestii najmu nieruchomości, stwierdził, że wyłącznie świadczenie usług wynajmu i dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Tym sposobem, najem nieruchomości niemieszkalnych stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, a sam najem stanowi działalność, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły w celach zarobkowych bez względu na fakt jego prowadzenia w ramach działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodu. Dlatego organ interpretujący zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że wynajmowane w dalszym ciągu nieruchomości będą wykorzystywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych celem wykonywania czynności opodatkowanych, dlatego czynność wycofania nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

 

Nowość
Nowość

Adam Bartosiewicz

Sprawdź  

Niepotrzebna korekta odliczonego VAT

Co więcej, dyrektor KIS uznał, że wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, co do których przysługiwało prawo odliczenia VAT, nie prowadzi ani do naliczenia podatku należnego od wycofanego majątku ani do korekty odliczonego wcześniej VAT. Najem będzie nadal czynnością opodatkowaną, a przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego nie zmieni sposobu ich wykorzystania – nadal będą wykorzystywane do działalności gospodarczej. W wyniku wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej nie nastąpi kluczowa dla regulacji zmiana przeznaczenia nieruchomości.