Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zwrócili się przedstawiciele teatru, podmiotu zarejestrowanego w rejestrze instytucji kultury, którego przeważającą działalność stanowi wystawianie przedstawień artystycznych oraz świadczenie usług kulturalnych i rozrywkowych dla indywidualnego odbiorcy albo samodzielnie albo łącznie z innymi podmiotami w ramach tzw. współorganizacji imprez kulturalnych na podstawie zawartych umów.

 

 

We wniosku wskazano, że teatr to podatnik VAT, z kolei współorganizatorzy wydarzeń kulturalnych to grupa zarówno podatników VAT, ale też podmiotów zwolnionych z opodatkowania VAT. W ramach umowy współorganizacji z innym podmiotem, teatr udostępnia przestrzeń wraz ze sprzętem, zapewnia obsługę techniczną, organizuje sprzedaż biletów, z kolei współorganizator przygotowuje przedstawienia artystyczne zarówno od strony merytorycznej jak i organizacyjnej. Czasem współorganizatorzy imprezy kulturalnej wnoszą wkład finansowy na pokrycie dodatkowych kosztów, czasem obydwie strony zobowiązują się do realizacji świadczeń promocyjno-reklamowych.

Usługi współorganizacji a VAT

Wnioskodawca stwierdził, że świadczone w ramach umowy o współorganizacji usługi nie są związane ze świadczeniem wzajemnym na rzecz wnioskodawcy, bowiem na podstawie umowy i wnioskodawca i współorganizator wspólnie realizują dane przedsięwzięcie, przy czym każdy z nich ma swoje ściśle określone obowiązki, a jedynie cel działań, jakim jest organizacja wydarzenia artystycznego, łączy obydwie strony. Odnośnie kosztów i ich podziału, wnioskodawca odniósł się do zasad wynikających z postanowień umownych, uznając, że sam wkład finansowy nie stanowi wynagrodzenia, a przeznaczony jest na pokrycie kosztów i od kosztów jest uzależniony. Takie same zasady, zdaniem wnioskodawcy, odnoszą się co do zwrotu kosztów.

Wnioskodawca zwrócił się do dyrektora KIS z wątpliwościami, czy istnieje obowiązek wystawiania faktur w sytuacji, kiedy zobowiązania stron umowy o współorganizację przy organizacji imprezy kulturalnej nie prowadzą do świadczenia usług wzajemnych na rzecz drugiej strony, czyli współorganizatora. Jego zdaniem, jeżeli w ramach współorganizowanej imprezy przybierającej formę wspólnego przedsięwzięcia, świadczenia związane z zawartą umową nie są wzajemne, a zarówno teatr jak i współorganizator realizują jedynie przydzielone do nich zadania (wypełniają zobowiązania wynikające ze wzajemnej umowy o współorganizacji) to nie są zobowiązani wystawiać faktur. Co więcej, zdaniem wnioskodawcy, w opisanej sytuacji otrzymywane wynagrodzenia nie stanowią wartości przekazanej za świadczone usługi. Jeżeli nie ma świadczenia stanowiącego podstawę do uznania usługi za zrealizowaną, nie dochodzi do czynności opodatkowanych VAT, to sama czynność nie powinna być dokumentowana fakturą, ale innym dokumentem księgowym. Dodał, że każda ze stron umowy o współorganizacji ponosi własne koszty, co do których zobowiązała się w umowie, również obie strony osiągają zamierzone cele, jednakże ich osiągnięcie nie jest bezpośrednio związane ze świadczeniem współorganizatora. W ramach współorganizacji nie dochodzi do żadnego przysporzenia na rzecz którejkolwiek ze stron.

Zobacz również: Zawyżenie kwoty brutto podatnik może poprawić fakturą korygującą >>

Rozliczenie VAT po wystawieniu faktury

Stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę dyrektor KIS, po analizie stanu faktycznego sprawy, uznał za prawidłowe (interpretacja z 30 listopada 2022r., nr 0114-KDIP4-2.4012.397.2022.2.AA).

W pierwszej kolejności dyrektor KIS podkreślił, że m. in. takie czynności, w ramach których istnieje związek prawny pomiędzy usługodawcą, usługobiorcą i świadczeniem wzajemnym, a otrzymane przez usługodawcę wynagrodzenie stanowi faktyczną wartość pozostającą w bezpośrednim związku z czynnością, mogą zostać uznane za podlegające opodatkowaniu VAT.

Przenosząc rozważania na grunt zawarcia umowy o współorganizacji w ramach wspólnego przedsięwzięcia, dyrektor KIS uznał z kolei, że owa umowa może zostać ukształtowana w sposób dowolny, w ramach tzw. swobody umów, jednakże z uwzględnieniem treści przepisów ustawy oraz zasad współżycia społecznego.

Odnosząc się do wątpliwości wnioskodawcy dotyczących obowiązku udokumentowania fakturą wzajemnych rozliczeń z współorganizatorem w ramach umowy o współorganizacji, organ interpretujący w pierwszej kolejności uznał, że podatnik ma obowiązek wystawiać fakturę dokumentującą sprzedaż (odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług). Jeśli istnieje bezpośredni związek pomiędzy otrzymanym świadczeniem wzajemnym a świadczoną usługą polegający na wymianie świadczeń wzajemnych lub faktycznym zapłaceniu kwoty stanowiącej wynagrodzenie za usługę, dana czynność podlega opodatkowaniu VAT. Samo wynagrodzenie, jak podkreślił organ, powinno stanowić należną konsekwencję wykonania świadczenia.

 


Umowy o współdziałaniu to nie świadczenia wzajemne

Organ interpretujący wyraził jasne stanowisko, zgodnie z którym wnioskodawca nie świadczy na rzecz współorganizatora jakichkolwiek usług, za które otrzymywałby świadczenie - jedyne świadczenia wzajemne występują pomiędzy organizatorem a widzem/słuchaczem. Jeśli nie mają miejsca ani odpłatna dostawa towarów ani odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, nie ma również obowiązku wystawienia faktury na rzecz współorganizatora. Co więcej, dyrektor KIS dodał, że jeżeli rozliczenia dokonywane w ramach zawartej umowy o współorganizacji nie są zaliczane do zakresu opodatkowania VAT, nie powinny być dokumentowane fakturą, ale innym dowodem księgowym.